İzmir’de Bir Ortaokul Öğrencisi, Tuzlu Su ve Güneş Işınları ile Çalışan Araç Geliştirdi

13 yaşındaki Yusuf Kaan Gökalp, Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Ortaokulunda okuyor. Bugüne kadar birçok projede yer alan Yusuf Kaan, son olarak sıra dışı bir araç yaptı. Tuzlu su ve güneş ışınlarını elektrik enerjisine çevirerek çalışan araç, büyük ilgi gördü.

Bilimsel çalışmalara da imza atan Gökalp, “Ben küçüklüğümden beri elektrik alanına ilgi duyuyorum. Mesela 3 yaşındayken ampullü bir devre yapabiliyordum. Onun haricinde ilkokula geçtiğimde hava alüminyum ve güneş piliyle çalışan bir tır yapmıştım” dedi.

1

Araç hareket halindeyken roket yakıtı üretmeyi başardı

Aracın yapım aşamasını anlatan Yusuf Kaan Gökalp, şunları söyledi:

“Burada 8 adet hava alüminyum pili bulunuyor. Bu pillerin içerisinde alüminyum tabaktan kestiğim parça bulunuyor. Bu sarı olan ve şerit gibi görünen aslında temizlik bezi, ondan 6 metrekare kestim. Üstüne de akvaryum filtresinde kullanılan aktif karbondan döktüm. Sonra tuzlu su serpiştirdim üstüne.”

Genç mucit tasarladığı aracı cep telefonuyla kumanda ediyor.

Araç hareket ettikçe, roket yakıtı olarak kullanılan alüminyum cüruf üretebiliyor.

Gökalp, “Tuzlu su alüminyumu oksitliyor. Bunları yaparken de alüminyumun oksitinden, alüminyum cüruf elde edebiliyoruz. Alüminyum cüruf da NASA’nın Orion Projesi’nde kullandığı bir rokette yakıt olarak kullanılıyor” dedi.

Ödüllü mucit, ileride yerli ve milli bir elektrikli araba üretmeyi hedefliyor.

Kaynak

Armoni Bayar

Vice President at ÖğrenciKariyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir