İnsan Sağlığının Son Yıllardaki En Büyük Düşmanı: İklim Değişikliği

Çocuklar, hamileler ve yaşlılar; aşırı sıcaklar dolayısıyla büyük bir risk altında ve bunun etkisi tıbbın her alanında hissedilmeye başlandı. Son araştırmalara göre iklim değişikliği, insan sağlığını ciddi seviyede tehdit eder hâle geldi.

İklim krizi, insanları git gide daha fazla hasta etmeye başladı. Mevsimsel alerjilerden tutun kalp hastalıklarına kadar çeşitlenen birçok hastalık, günümüzde iklimden kaynaklanıyor. İklimden dolayı en fazla risk altında olan gruplar ise çocuklar, hamileler ve yaşlılar.

2222

Son raporlara göre mevsimsel alerjilerde artış gözlemlendi. Sıcaklık arttıkça bitkiler daha uzun süre polen salgılıyor. Yoğunluğu artırılmış karbondioksitin atmosfere yayılmasıyla birlikte insanların alerji oranı son yıllarda %20 artmış durumda. Artan sıcaklar da anne karnındaki bebek gelişimini kötü yönde etkiliyor ve prematüre doğumlara sebep oluyor.

Sıcaklığın artmasıyla hava kirliliği daha da kötü bir hâl almaya başlıyor. Bu hava kirliliği de akciğer ve kalp için büyük risk anlamına geliyor. Sıcaklık, özellikle de kalp hastalarını oldukça ciddi oranda etkiliyor zira kalp kasları gereğinden fazla gevşiyor ve bu da kalp krizi riskini artırıyor. Aşırı sıcaklar, ayrıca dehidrasyona dolayısıyla böbrek problemlerine yol açıyor. Ozon tabakasındaki zedelenmelerden dolayı aşırı sıcakların sebep olduğu deri kanseri riski de bir hayli artmış durumda.

223

Sadece virüsler veya fiziksel hastalıklar değil, mental hastalıklar da meydana geliyor:

Sıcaklık artışı, bütün bu bahsettiklerimizin dışında akıl hastalıklarına da sebebiyet verebiliyor. Örneğin normal şartlar altında güllük gülistanlık geçindiğiniz bir insanın belirli bir saat sıcak altında kaldıktan sonra cinnet geçirdiğini görebilirsiniz.

Bunun dışında beslenme konusunda da büyük sıkıntılar meydana geliyor zira karbondioksit emisyonu arttıkça bitkilerin ürettiği yiyeceklerin besin yoğunluğu (protein, demir, çinko) düşmekte ve bu da otçul hayvanları kötü yönde etkilemekte. Kısacası komple besin zincirinin besin değeri azalmakta. Bu da insan sağlığı açısından büyük bir tehlike teşkil ediyor.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir