Gelecek Çoktan Geldi Bile: Yapay Kornea Sayesinde Cyborg Gibi Gözlere Sahip Olan Kadın

0

Bu gözün bir cyborg’a ait olduğunu çoğumuz biliyoruzdur muhtemelen.

1

Gelecekte bizim de böyle gözlere sahip olup olamayacağımızı düşünmüşüzdür de ara sıra.O zaman müjdeyi verelim, çünkü şimdiden aramızda gözleri böyle olan insanlar dolaşıyor.

2

Git gide robotlaşacağımız günlerin muhabbeti her zaman dönmüştür, belki de o günlere gerçekten baya yaklaşmışızdır.

[ad name=”Google Adsense”]

Bu fotoğraftaki göz gerçek bir insana ait, herhangi bir filmden alıntı değil.

3

Boston Kpro adlı bu yapı bir yapay kornea ve bir lensin birleşmesiyle oluşturulmuş. Görme yetisi oldukça kısıtlı olan kadın bu operasyondan sonra neredeyse 6-7 kat daha iyi görmeye başlamış. Buna ek olarak da çevresindeki insanlardan çok güzel yorumlar alıyormuş kendisi gözleriyle ilgili, gerçi sürekli meraklı bakışlar tarafından süzülüp soru yağmuruna tutulmak ne kadar güzel olabilir, bilemiyoruz.

Peki nedir bu kornea?

4

Öncelikle korneanın gözün en ön katmanı olduğunu söyleyelim. Görevleri ışığı odaklamak ve gözü dış etkenlerden korumak olan bu doku saydam bir yapıya sahip. Kornea herhangi bir nedenle zarar görürse ışık gözünüze giremiyor ve görüşünüz kısıtlanıyor. Bu durumda kornea nakli şart, bilinen ilk başarılı kornea nakli ise 1855’lere dayanıyor.

Titanyumdan yapılan bu yapılar günümüzde neredeyse 5000 insanda var.

5

Olur da birine denk gelirseniz “Dünya işgal altında, hepimiz öleceğiz” diye hemen paniklemeyin, senin benim gibi biri olabilir.  😀

Hatta bir gerçek örnek daha verelim. Bu fotoğraf da herhangi bir filmden vs alıntı değil, aramızda dolaşan birine ait.

6

Son olarak bu operasyonun biyonik göz operasyonuyla aynı olmadığını da ekleyelim, aralarında bir çok farklılık var. Ne diyelim, gelecek hızla yaklaşıyor; umarız insanlık olarak bu hıza ayak uydurabiliriz.

Kaynak

Mehmet Ali Karabulut

ESOGÜ-Endüstri Mühendisliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir