Dünyanın Önemli Kaynağı Tükenme Noktasına Geldi! Tehlike Kapımızda

Vücudumuzdaki en önemli elementlerden biri olan fosfor elementi Dünya’mızda yavaş yavaş tükenme noktasına geliyor.

Fosfor yaklaşık 350 yıl önce keşfedildi. Felsefe Taşı’nı arayan ve her türlü metali altına dönüştürmek üzere çalışmalar yapan simyacılardan Hennig Brand, 17. yüzyılda bu keşfi yaptı.

Brand iki sebepten ötürü Felsefe Taşı’nın en temel maddesinin insan idrarı olduğunu düşünüyordu. Sebeplerinden birincisi, idrar ve altın aynı renkteydi. İkincisi ise, simyacılar tarafından mükemmel kabul edilen insandan çıkıyor olmasıydı.

simya-fosfor

Brand o dönemde çok fazla idrar toplayarak mayalanmaya bıraktı. Sonrasında ısıtıp, kuru damıtma işlemi gerçekleştirdi. Sonunda mum benzeri beyaz bir madde elde etti. İşin ilginç tarafı bu madde karanlıkta ve kapalı bir şişe içerisinde olmasına rağmen parlıyordu. Hava ile temas etmesi sonucunda ise beyaz bir alevle yanan fosfor Brand’in çok ilgisini çekti. Yunanca ışık taşıyan manasına gelen fosfor ismini verdi.

Fosforun keşfinden 50 yıl sonra insan beyninde de bu önemli maddeden tespit edildi. Ortalama bir insanda yarım kilo kadar fosfor olduğu biliniyor.

Bu insan hayatı için çok önemli maddenin dünya üzerinde sınırlı olması büyük bir problem. Bilim insanlarına göre önümüzdeki 30-40 yıl içerisinde fosfor kıtlığı yaşanacak. Sorunu çözmenin yöntemi teknik olarak biliniyor: Fosfor geri dönüşümü. İnsan idrarında çok fazla fosfor olduğunu söylemiştik. Fosfor geri dönüşümü işte bu idrarın kullanılarak zamanında Brand’ın yaptığı gibi geri dönüştürülmesi olayına deniyor.

Kaynak

Armoni Bayar

Vice President at ÖğrenciKariyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir