5 Adımda Zaman Yönetimi

Zaman hepimizin hayatında her şeyi programlayan en önemli unsur. Bu önemli unsuru yaşarken öylesine farkında olmadan boşa harcıyoruz ki… Ders çalışırken, yemek yerken, bir yere yetişmeye çalışırken, seyahat yaparken, proje hazırlarken ve hatta odamızı düzenlerken bile… Bu listeye binlerce şey daha eklenebilir. Ama hepsinin ortak noktası “harcanılan zaman”. Peki, gerçekten bunlardan herhangi birini yapıyorken zamanı doğru kullanıyor muyuz? Mesela bir ödev yetiştireceğimizi düşünelim. Konsantre olunarak, plan yaparak başlanmış ve bitirilmiş 2 saat mi? Yoksa, ne yapacağınızı bilmeden başlayıp geçirdiğiniz onlarca saat mi? Ünlü İngiliz filozof William Penn bu konuyla alakalı olarak: “Zaman en çok istediğimiz ama en kötü kullandığımız şeydir.” demiş. Biliyoruz… Şu anda “Ne yapalım yani?” diyorsunuz. Bu konuda hayatınızı düzene sokabileceğiniz ve size birçok alanda yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı bilgiler verdik.
1.KARAR VERİN

thinking-3082823_1280
Konu her ne olursa olsun hiçbir zaman net bir kararımız olmadan bir sonuca ulaşmamız olanaksız. Düşünün. İlerleyeceğiniz yolu, sonuca ulaşmak için ihtiyacınız olanları, en önemlisi de ulaşmak istediğiniz sonucu. Başarmak istiyorsak ve sonrasında karşımızda birikmiş iş yığınları görmek istemiyorsak ilk olarak karar vermemiz şart.
2. KENDİNİZİ PROGRAMLAYIN

time-3096535_1920
Karar verdik. Artık ilerleyeceğimiz yolu, yapacaklarımızı bazı ölçülerce kafamızda belirledik. Peki şimdi? Sıra program yapmakta. Çoğumuz yapmak zorunda olduğumuz onca işi nasıl yapacağım diye düşünmekten bir türlü işe başlayamıyor. Bu yüzden daha önce defalarca kırtasiye raflarında gördüğümüz ajandalar bize yardımcı olabilirler. Evet, daha önce gördünüz ama satın alıp bunu denemediniz. Şimdi tam vakti! Kaçta okula-işe gidip geldiğinizi, randevularınızı, keman veya pilates dersinizin saatini, ödevleriniz için ayıracağınız zamanı ve o gün olan dizi saatinizi bile yazabilirsiniz. İnanın gün sonunda size kalan zamanı görünce siz bile şaşıracaksınız!
3. BOŞA GEÇEN ZAMANI DEĞERLENDİRİN

s-5518141e1f2afd9b1777ae5be2d3d175da822e53

Bugün bankaya gideceksiniz ve orada sıra bekleyeceksiniz. Ya da telefonunuzu güncelleyeceksiniz. Bilgisayarınıza bir programın yüklenmesini de bekliyor olabilirsiniz. Sonuç olarak bekliyorsunuz ve akıp giden altın değerinde olan zamanınız var. Sizce de bu kendimiz için yaptığımız en büyük müsriflik değil mi? Bu kadar zaman şikayeti yaparken elimizdeki fırsatları görmüyoruz. İşte, tam da böyle boşluklarda hemen çıkarın yapmanız gereken işleri ortaya. Kitabınızı okuyun, küçük not defterinizi çıkarıp yazınızda yazmanız gereken son paragrafı yazın ya da yemeğinizi yapın.
4. YETERİNCE UYUYUN

022713-yetersiz-uyku-vucudu-deitiriyor-1
Uykusuz çalışmaya çalışan bir insan pili bitmiş bir kumandaya benzer. Vücudunuzun ihtiyacı olan uykuyu almamış iseniz ne sağlıklı bir düşünme ne de sonunda mükemmel bir çalışma beklemek pek de mümkün olmaz. Tabii gün bitene kadar miskinlik yapın demiyorum ama uyku sağlıklı düşünmenin birinci şartıdır.
5. TENEFFÜS ZAMANI

adult-2398561_1920

Nerede o ilkokul zamanlarımızdaki zil çaldığında koşarak çıktığımız o teneffüsler, değil mi? Bu ne için yapılırdı hepimiz biliyoruz. Belli bir süre sonra daha fazla bilgi edinemeyiz ve molaya ihtiyacımız olur. Evet, hepimiz çok yoğunuz ve akıp giden süre içerisinde sürekli artan çok sayıda işimiz var. Listeler, programlar tamam. Yeterince uykumuzu da aldık. Peki, kendimize küçük molalar hazırladık mı? İhmal etmememiz gereken en önemli husus kendimiziz. Bunu da ihmal etmezsek doğru zaman yönetimiyle birlikte bizim için her şey çok daha kolay…

Özel İçerik: Büşra Sezgin

Büşra Sezgin

İstanbul Aydın Üniversitesi, İşletme

Bir düşünce belirtin “5 Adımda Zaman Yönetimi

 • 4 Şubat 2018 - 23:37
  Permalink

  zamanımı nasıl yönetmem gerekiyor onu anladım şuan mükemmel

  Yanıtla
 • 4 Şubat 2018 - 23:38
  Permalink

  Çok faydalı oldu, teşekkürler 😊

  Yanıtla
 • 4 Şubat 2018 - 23:39
  Permalink

  Çok başarılı bir yazı yazmış tebrik ederim.
  Herkesin okumasını tavsiye ederim.

  Yanıtla
 • 4 Şubat 2018 - 23:44
  Permalink

  Okuyucuya akıcı bir anlatımla tavsiye veren çok başarılı bir yazı olmuş. Eminim her yaştan insana faydalı olacaktır 🙏🏻

  Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 - 00:34
  Permalink

  Olumlu …….devamını bekliyoruz…

  Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 - 01:49
  Permalink

  Zaman konusunda sıkıntı yaşayanlar için bilgilendirici olmuş

  Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 - 07:38
  Permalink

  Çok güzel bir yazı bence herkes okumalı

  Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 - 11:40
  Permalink

  Eğitim şart..başarılı bir çalışma olmuş.tebrikler

  Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 - 12:22
  Permalink

  Geri getirilmesi mümkün olmayan şey zaman dır.
  Planlı kullanılmadığı takdirde hayatımızda işler istediğimiz gibi gitmeyebilir.
  “Kaliteli zaman” geçirmek çok önemlidir.
  Bu değerli yazı ile hepimize ışık tutan kardeşimize çok teşekkür ederim.
  Çok faydalı bir çalışma olmuş.
  Herkesin okuyup muhakkak uygulaması dileğimle…

  Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 - 14:27
  Permalink

  Zaman su misalı akıp giderken gençlerimizin bunun farkına varıp hayatlarını bir program içersinde derlemesi umut verici.

  Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 - 14:29
  Permalink

  Hayata bakış… başarılar

  Yanıtla
 • 6 Şubat 2018 - 01:20
  Permalink

  Günlük hayatın önemini anlatan aynı zamanda çok açık bir şekilde problemleri çözmeye sevk eden yazınız çok başarılı ve faydalı tebrikler 🙂

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir