Öğrenci Kariyeri Banner

YÖK ve MASAK Öğrenciler İçin İşbirliği Yaptı!

YÖK ve MASAK Öğrenciler İçin İşbirliği Yaptı!

MASAK tarafından hazırlanan ve YÖK tarafından üniversitelere iletilen afişlerle öğrencilere, banka hesap bilgilerini başkalarıyla paylaşmamaları ve hesaplarını kullandırmamaları konusunda uyarıda bulunuldu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrencileri, banka hesaplarının yasa dışı faaliyetler için kullanılmasının potansiyel tehlikeleri konusunda bilgilendirmek amacıyla Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile işbirliği yaptı.

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre, özellikle son dönemde üniversite öğrencilerinin başkalarına ait banka hesaplarını kullanarak gelir elde ettiği ve bu hesapların suç gelirlerinin aklanması, terörizmin finansmanı, dolandırıcılık gibi ciddi suçlara neden olabileceği yönünde şikayetler alınmıştı. Bu sebeple YÖK, MASAK ile işbirliği yaparak öğrencileri bilgilendirmeyi amaçladı.

MASAK tarafından hazırlanan afişler, YÖK tarafından üniversitelere gönderilmiş ve öğrencilere yönelik olarak şu uyarılarda bulunulmuştur: "Gelecek hesaplarınızı riske atmayın. Banka hesaplarınızın yasa dışı faaliyetlerde kullanılması durumunda, kara para aklama, terör örgütlerinin finansmanı, dolandırıcılık gibi suçlardan ağır hapis cezalarıyla karşılaşabilirsiniz. Banka hesaplarınızı başkalarına kullandırmaktan kaçının.''

Öğrenciler İçin Video Hazırlandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrencilere yönelik bilgilendirme çalışmalarını pekiştirmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Birimi ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü Siber Güvenlik Anabilim Dalı uzmanlarından görüş alarak bir video hazırladı.

YÖK'ün sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılacak olan videoda, ODTÜ Enformatik Enstitüsü Siber Güvenlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cihangir Tezcan, öğrencilerin banka hesaplarının kötü niyetli kişiler tarafından çeşitli yöntemlerle kullanılma riskine dikkat çekti. Tezcan, öğrencilerin banka hesaplarına siber saldırılarla erişilebileceğini, para karşılığında hesapların kısa süreliğine kullanılmasının teklif edilebileceğini veya dolandırıcıların e-posta veya SMS yoluyla gönderdikleri bağlantılar aracılığıyla hesap bilgilerini ele geçirebileceklerini anlattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Soruşturma Şube Müdürü Erden Şahin de, öğrencilerin bilinçsiz internet kullanımı nedeniyle hedef haline gelebileceğini vurguladı. Şahin, öğrencilerin kredi kartı bilgilerini paylaşmaları veya "oltalama" olarak bilinen sahte bağlantılara tıklamaları sonucunda hesaplarının kullanılabileceğini belirterek dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

 

Kaynak


Tuğba Nur Pehlivan

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Tuğba Nur Pehlivan..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.