Üniversite Engelleyince, Dersi Sokakta Yaptı.

Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Özsoy, ders vermek için gittiği okul binasından içeri alınmadı. “Bu dersi gerekirse sokakta yaparım.” diyen Özsoy, dediğini yaptı.

Üniversite binası önünde ‘beklenti yönetimi’ dersini işledi. Tüm öğrencileri ders için hazır bulundu. Özsoy ve öğrencileri, kalan üç haftalık dersi internet üzerinden işleme kararı aldı. İlk önce maaşı düşürülen sonra adresine sözleşmesinin feshedildiği ile ilgili evrak gelen Özsoy, “Türkiye’de çok ciddi hukuk ihlalleri yaşanıyor. Eğer biz kendi hakkımızı savunamazsak, toplum kendi hakkını savunamaz.” dedi. Hukuksuzluğa prim vermediği için burada olduğunu belirten Özsoy, “Mesele benim meselem değil, insanlara her yerde zulüm ediyorlar.” diye konuştu.


Yeni Şafak Gazetesi’nden sonra Haliç Üniversitesi tarafından da usulsüz şekilde görevinden alınan Prof. Dr. Osman Özsoy, 2016’ya kadar sözleşmesi devam ettiği halde derslere sokulmadı. Dün kendisine okul ile ilişiğinin kesildiği kararının tebliğ edilmesinden sonra ilk dersine gelen Özsoy, üniversite kapısında kaldı. Üniversitenin Şişhane Kampüsü’nün önünde basın açıklaması yapan Prof. Özsoy, “Devlet Denetleme Kurulu ve yetkili makamları göreve davet ediyorum. Bu üniversitede hukuksuz işler dönüyor. Okulda çok ciddi kaynak suiistimalleri var. ‘Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ sözünü yanlış buluyorum. O yılan olan insanlar cezalarını çekmeli.” dedi.

Sözleşmenin feshine gerekçe olarak ‘öğrencilere manevi baskı uygulandığı’, ‘derslerde rahatsız edici şeyler anlatıldığı’ gösterildi. Özsoy da basın mensuplarının önünde öğrencilerine bu iddiaları sordu. Hep bir ağızdan iddiaları yalanlayan öğrenciler, “Bu iddiaların hepsi yalan, hocamızın ne kadar fedakâr biri olduğuna hepimiz şahidiz.” cevabını verdi. Özsoy’un öğrencilerinden Yasemin Yıldız, hocalarına karşı yapılan haksızlığa bir an önce son verilmesini istedi. İsmail Uzun ise kimseye bu şekilde saygısızlık yapılmasını istemediklerini dile getirdi. Konu ile ilgili Haliç Üniversitesi yönetiminden ise herhangi bir açıklama gelmedi.

Haber: Zaman

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.