Öğrenci Kariyeri Banner

Kripto Para Piyasasında Büyük Düşüş!

Kripto Para Piyasasında Büyük Düşüş!

Kripto para piyasalarında adeta "kara pazartesi" yaşanıyor. Başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto para birimlerinde çok büyük düşüşler var. Piyasaların toplam hacmi ise bundan birkaç ay öncesinin yarısına gerilemiş durumda. 

Aslına bakacak olursak kripto para piyasaları bir süredir sallantıdaydı. İnişli çıkışlı bir süreçte olan Bitcoin, altcoinleri de eziyordu. Şimdiyse piyasalarda yeni bir dönemece girilmiş gibi görünüyor.

Çünkü Bitcoin, bu makalenin yazıldığı an itibarıyla 25 bin dolar seviyesinden işlem görüyor ki bunun anlamı; yatırımcılar an itibarıyla 2020 yılındaki noktaya dönmüş durumdalar. 

24 Saatte Yüzde 8'den Fazla Değer Kaybetti

Bitcoin yatırımcılarının ciddi bir bölümü, grafik yorumlama anlamına gelen teknik analizlerden faydalanarak işlem yapıyorlardı. Grafiklere göre genel bir destek algısı vardı. Bu destek, 29 bin dolar bandıydı. Aslında teknik analize güvenenler haklıydı.

Bitcoin fiyatı 29 bin dolar seviyelerinin altına düştüğü zaman tepki görüyor, kendini yeniden yukarı atıyordu. Ancak bu kez böyle bir şey olmadı. Bugüne kadar yapılmış olan neredeyse tüm analizler boşa çıkmış durumda. 

Bitcoin'in son 24 saatte yüzde 8'den fazla değer kaybetmesi, altcoinlerde daha büyük etki yarattı. Ethereum, yüzde 8,5 civarı değer kaybederek 1.320 dolara, Binance Coin 237 dolara, yüzde 10 değer kaybeden Cardano (ADA) 0,45 dolara, yüzde 12'den fazla değer kaybeden Solana ise 28 dolara kadar geriledi. 

Düşüşün Nedeni Henüz Bilinmiyor

Kripto para piyasalarındaki düşüşün nedenini söylemek pek de mümkün değil. Kimileri ABD'deki enflasyon rakamlarını işaret ederken kimilerine göre ise Celcius Network ağına yönelik saldırının düşüşü tetiklediğini düşünüyor. Kripto para dünyasının en büyük kredi sağlayıcılarından olan Celcius, yeni bir karar alarak para çekim, transfer ve takas işlemlerini durdurduğunu açıkladı.

Bu da kurumun kripto para birimine yüzde 50 civarı değer kaybettirdi. Bazı sektör kaynakları, bunun ikinci bir LUNA vakası olduğunun düşünüldüğünü, bunun da piyasaları kan gölüne çevirdiğini belirtiyorlar.

 

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.