Öğrenci Kariyeri Banner

İyi Bir Kariyer İçin Sahip Olmanız Gereken 5 Yetkinlik

İyi Bir Kariyer İçin Sahip Olmanız Gereken 5 Yetkinlik

Teknolojik gelişmelerle birlikte hayat standartlarımız, meslek gruplarımız ve öğrenme metotlarımıza kadar birçok etkinliğimiz de değişti ve değişmeye devam ediyor. Durum böyle olunca, kariyer planlama sürecinizde profesyonel meslek alanlarınız dışında sahip olduğunuz yetkinlikler de işe alım süreçlerinde veya iş kurma serüveninizde çok önemli bir rol oynuyor.

21. yüzyıl yetkinlikleri olarak adlandırılan ve her öğrencinin iyi bir kariyer için sahip olması gereken birtakım temel yetkinlikleri sizler için derledik!

1. Yaratıcılık ve İnovasyon

İyi Bir Kariyer İçin Sahip Olmanız Gereken Yetkinlikler

Teknoloji çağında yeniliklere ayak uydurabilmek ve hatta yeniliklerin öncüsü olabilmek önemli yetkinliklerden bir tanesidir. Aynı zamanda tüketim çağında olduğumuzu da düşünürsek tüm bunların yanında yaratıcı düşünmek ve bunun beraberinde inovasyon odaklı çözümler geliştirmek de sizleri diğer insanlar arasında öne çıkaracak olan özelliklerdir. Yenilikçi ve yaratıcı çözümler üretebilmek için 3 Adımda Tasarım Odaklı Düşünme adlı yazıma ayrıca göz atabilirsiniz.

2. Kritik Düşünme ve Problem Çözme

İyi Bir Kariyer İçin Sahip Olmanız Gereken Yetkinlikler

Kritik düşünme sizin bir problem üzerinde geniş bir bakış açısıyla düşünmenizi sağlar ve böylelikle çözüm odaklı ilerleyerek problem çözme becerilerinizi de geliştirmiş olursunuz. Günümüzde pek çok şirket ve işveren, ekiplerinde bu yetkinliğe sahip insanları bulundurmak konusunda titizlikle değerlendirme yapmaktadır. Ayrıca, kritik düşünme ve problem çözme becerisi size iş hayatınızda hızlı bir şekilde ivme kazandırırken özel hayatınızda da insanlarla sağlıklı ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır.

3. Bilgi ve Medya Okuryazarlığı

İyi Bir Kariyer İçin Sahip Olmanız Gereken Yetkinlikler

Her bilgiye çok kolay bir şekilde ulaşabildiğimiz günümüz dünyasında, doğru bilgiye ulaşabilmek büyük bir önem taşıyor. İnternette bir konu hakkında milyonlarca farklı sonuca ulaşabiliyoruz fakat bu kaynakların kaç tanesinin doğru bir veriye dayandığını söylememiz gerekirse; ne yazık ki cevap aynı doğrultuda olmuyor. Dolayısıyla, bilgi okuryazarlığı dediğimiz beceri inanılmaz bir önem arz ediyor. Araştırmayı, farklı kaynaklar kullanarak doğru elemeler yapmayı bilen insanlar medya okuryazarlığı becerisini de kazanarak fark yaratanlardan olmayı başarıyor.

4. Liderlik ve Sorumluluk

İyi Bir Kariyer İçin Sahip Olmanız Gereken Yetkinlikler

Özellikle bir takım içerisinde olduğunuzda liderlik ve sorumluluk becerileriniz sizi diğer insanlar arasında öne çıkaracak özelliklerdendir. Ekip arkadaşlarınızı doğru yönlendirebiliyor, onları motive edebiliyor ve eksikliklerinizi fark edip telafi edebiliyorsanız, iyi bir lider olma yolunda size her daim eşlik edecek temel özelliklere sahipsiniz demektir. Bu becerilere sahip olan insanlar, işverenler tarafından öncelikli olarak sıralamaya dahil olur ve kariyerlerine 1-0 önde başlama şansını elde ederler.

5. Küresel Bilinç

İyi Bir Kariyer İçin Sahip Olmanız Gereken Yetkinlikler

Mesafelerin bir öneminin kalmadığı ve firmaların giderek küreselleşmeye başladığı günümüz dünyasında, küresel bir bilince sahip olabilmek fark yaratmanızı sağlayacak en önemli becerilerden birisidir. Küresel bir bilince sahip olmak için insanlarla iyi iletişim kurabilmeli, farklılıkları kabul edebilmeli ve yeniliklere açık olabilmelisiniz. Uluslararası kapsamda bir kariyer hedefiniz varsa, bugün ve gelecekte aranan yetkinliklerin başında gelen küresel bilinç sizi diğer insanlar arasında öne çıkarmakla kalmayacak, ayrıca çok geniş bir çevrede değer yaratabilme imkanını da sağlayacaktır.


Ayşe Nur Akyüz

Araştırır, yazar, çizer, okur

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.