Öğrenci Kariyeri Banner

İşkurdan Öğrencilere 650 TL

İşkurdan Öğrencilere 650 TL
iskur-g

 

[ad name="HTML"]

 

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI”

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), düzenlediği İşbaşı Eğitim Programları (İEP) sayesinde öğrencilerin mezuniyet sonrasında karşılaştığı deneyim eksikliği problemini gidermeye katkıda bulunuyor ve öğrencilerin zorunlu stajlarını daha kolay yapabilmelerini sağlıyor.

 ÖĞRENCİKARİYERİ EKİBİ 2015 BAŞVURULARI HIZLA DEVAM EDİYOR.
İLK 15 GÜNDE 100 ÜNİVERSİTEDEN 2000’İN ÜZERİNDE BAŞVURU GELDİ.
SEN DE ÖĞRENCİLİK HAYATINDA KARİYERİNE YÖN VERMEK İSTİYORSAN
BAŞVURU YAP VE EKİPTE OLMA ŞANSINI YAKALA! İşbaşı eğitim programının öğrencilere sağladığı faydalar nelerdir?
İşbaşı eğitim programı ile öğrenciler eğitim aldıkları veya başka bir alanda mesleki deneyim ve beceri kazanıp aynı zamanda günde 25 TL ( aylık ortalama 650 TL ) elde etme şansına sahip olabiliyor. Üniversite öğrencilerinin zorunlu stajları da işbaşı eğitim programı kapsamında gerçekleştirilebildiği için iş arama sürecinde bu deneyimlerine de CV’lerinde yer verebiliyorlar.
Hangi öğrenciler İEP’e katılabiliyor?
Ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora ve ikinci öğretim öğrencileri ile açık öğretim ilkokulu, ortaokulu ve lisesi ile açık öğretim fakültesi öğrencileri programdan faydalanabiliyor.
İEP’e katılmanın diğer şartları nelerdir?

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

15 yaşını tamamlamış olmak,

İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısmı veya eşi olmamak,

Programın başlama tarihinden önceki 3 aylık dönemde programın yapılacağı işyerinin çalışanı olmamak,

İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak, danışmanın uygun görüşünü almak.
İEP süresi ne kadar olabiliyor?
İşbaşı eğitim programı 160 güne kadar düzenlenebiliyor. Günde en az 5 saat olarak işveren ve öğrencinin kabul etmesi ve günde 8 saati aşmamak üzere günün herhangi bir zaman diliminde uygulanabiliyor. Dolayısıyla öğrenciler ders saatlerinden arta kalan zamanlarda programa katılabiliyorlar.
İEP süresince öğrencilere İŞKUR tarafından hangi ödemeler yapılıyor?
İŞKUR, programa katılan öğrencilere aylık ortalama 650 TL cep harçlığı ödüyor ve program süresince iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini de karşılıyor. Bu sayede öğrenciler staj yaparken geçici süreli de olsa gelir elde etme imkanına sahip olarak sağlık hizmetlerinden de yararlanabiliyor

.
Öğrenciler programa katılacakları işyerini nasıl belirleyebiliyor?
Öğrenciler programa katılacakları işyerini kendi bulabilecekleri gibi İŞKUR’a da başvurup programdan yararlanmak isteyen bir işverene bağlı işyerinde İEP’e katılım sağlayabiliyor. İŞKUR tarafından hazırlanan sözleşmenin imzalanması ve tarafların programdan yararlanma şartlarının uygun olup olmadığı hususunda yapılacak genel değerlendirme sonucu İŞKUR tarafından verilen onay ile program başlayabiliyor.
Öğrenciler hangi işyerlerinde programa katılabiliyor?
En az 2 sigortalı çalışana sahip olan işyerlerinde düzenlenebilen program kapsamında işverenlerin 2 ile 10 arasında çalışanı varsa 1, 11 ve üzerinde çalışanı varsa çalışan sayısının 1/10’u kadar katılımcı alabilme hakkı bulunuyor.

Öğrencilerin programla ilgili bilmesi/dikkat etmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

İEP’te program süresinin 1/10’undan fazla devamsızlık yapılamıyor, aksi takdirde 12 ay süreyle programdan faydalanılamıyor.

24 ay içerisinde en fazla 160 gün süreyle programdan faydalanılabiliyor.

İEP’ten yararlandıktan sonra 6 ay geçmeden yeni bir İEP’e veya İŞKUR tarafından düzenlenen diğer kurs/programlara katılım sağlanamıyor.

 

[ad name="HTML-1"]

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.