Dünyadan Ev Ödevi Manzaraları

[ad name="HTML"]

Okulların açılmasına az kaldı. Okulla birlikte öğrenciler için ödev dönemi de başlayacak. Bu süreç, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çocuk için geçerli. Ancak hepsinin ödev yapma yöntemi ya da bu ödevleri yapabileceği mekanlar farklılık gösterebiliyor. İşte dünyanın farklı ülkelerindeki çocukların ödev başındaki fotoğrafları.


Filipinler’de dünyaca ünlü bir fastfood restoranının önünde, kaldırımda ev ödevi yapan küçük bir çocuğun fotoğrafı, geçen günlerde medyada çok konuşuldu. Evsiz, 9 yaşındaki Daniel Cabrera’nın bu fotoğrafı dünya çapında dikkat çekti. Aktivistlerin çabaları ile Cabrera’ya burs verildi, daha iyi bir eğitim için destek almaya başladı.


Dünyanın dört bir tarafında öğrenciler ev ödevlerini farklı yerlerde yapıyor. Bazıları doğal felaketler sonrası yıkılan evlerinin zemininde, kimileri üstlerinden geçen bombaların gölgesinde, şanslı olanlar ise her türlü imkanın sağlandığı düzenli odalarında…


Foto-muhabirler, Kolombiya’dan Nepal’e kitaplarının üzerine eğilen çocukların hikayesini gözler önüne seriyor.David Cabrera, ev ödevini Filiplenler Mandaue City’de tamamlıyor.Almanya Bonn’da yaşayan 11 yaşındaki kız öğrenci, ormana bakan güzel odasında ev ödevinin başında.Myanmar’da geçen temmuzda yaşanan büyük sel felaketinden sonra 1300 okulda eğitime ara vermek zorunda kaldı. Kyouk Ye şehrinde çiftçi anne, oğlunun ev ödevlerine yardımcı oluyor.Kolombiya’nın Bogota şehrinde yaşayan Catalina Arevalo, Latin dünyasında 15 yaşına basıldığında düzenlenen büyük parti öncesinde bilgisayarda ev ödevlerini bitirmeye çalışıyor.2014’teki İsrail bombardımanında Gazze şeridinde evi yok edilen 10 yaşındaki İbrahim, ödevlerini bir kenara bırakmamış.Nepal’de nisandaki büyük deprem sonrası evi ve okulu yıkılan bir kız öğrenci, geçici çadır kampında ödevini yapmayı unutmuyor.Bangkok Tayland’daki bir lisenin kantininde, öğrencileri ders öncesinde ev ödevlerini bitirme telaşında.Güney Lübnan’da Suriyeli mülteciler için kurulan kampta öğrenciler pazar kasasını bir çalışma masasına dönüştürmüş, ödevlerini yapıyor.Burkina Faso Ouagadougou’da okulun bahçesinde bir öğrenci ders çalışıyor.Avusturya’nın önde gelen liselerinden birinde eğitim alan Max Lahnsteiner, zorlu okuma ödevleri ile ilgileniyor.


[ad name="Google Adsense"]
Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.