Öğrenci Kariyeri Banner

Depremzedeler İçin Yapılanlar ve Unutulanlar

Depremzedeler İçin Yapılanlar ve Unutulanlar

✓ Depremzedelerden Üniversite Sınav Ücreti Alınmayacak

ÖSYM'nin açıklamasına göre, 2023 YKS başvurularında "afet bölgesi" ilan edilen 11 il ve 1 ilçede ikamet eden, deprem sonrası başka il ve ilçelere göç eden adaylardan sınav ücreti alınmayacak.

× Deprem Bölgelerinde Sınav Yapılmayacak 

Depremin ağır hasar verdiği Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya'da YKS yapılmayacak. Adaylar istedikleri illeri tercih edip sınava girebilecek.

✓ Depremzedeler İçin Üniversiteler Online'a Döndü:

Depremzedeler İçin Üniversiteler Online'a Döndü

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında "Bir yıl içinde inşa ve ihya çalışmalarını halledeceğiz. Türkiye genelindeki tüm KYK yurtları yaz sonuna kadar depremzedelere tahsis edilecek. Üniversitelerimizi yaz aylarına kadar tatil ediyoruz, uzaktan eğitime geçiyoruz.'' dedi. Bir sonraki açıklamaya kadar üniversiteler uzaktan eğitime devam edecekler. 

× Kimi Üniversite Depremi Bahane Olarak Gördü

Yaşanan deprem sonrası Düzce Üniversitesi öğretim üyesi depremzede öğrenciye yönelik skandal sözleri nedeniyle görevden alındı. 

✓ Depremzedelerden Harç Ücreti Alınmayacak

Depremzedelerden Harç Ücreti Alınmayacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, ailesi veya kendisi OHAL illerinde ikamet eden ve devlet üniversitesinde öğrenim görenler ile OHAL illerindeki devlet üniversitelerinde eğitimlerine devam eden tüm öğrencilerin 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminde katkı payı ve öğrenim ücreti ödemeyeceğini açıkladı.

× Pedagojik Formasyon Öğrencileri Depremzede Olsalar Bile Harç Ödeyecek

Depremden etkilenen Malatya ve Elâzığ’da kamu üniversiteleri, öğrencilerden bahar dönemi formasyon ücretlerini yatırmasını istedi. Üstelik formasyon parasının yanı sıra  staj uygulaması dersi için de stajlarına devam etmeleri isteniyor.  


Eslem Ataylar

Öğrenci Kariyeri'nde Sosyal Medya Asistanı

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.