Çevrim İçi Mülakatta Başarılı Olmak için 7 Öneri

Yaşanan ve devam eden Covid-19 süreci hayatımızda birçok değişiklik olmasına neden oldu. Özellikle bu değişim eğitim ve iş dünyasında etkisini gösterdi. Yeni düzen ile birlikte uzaktan eğitim modelinin uygulanmasının yanı sıra iş dünyasında büyük bir değişim gerçekleşti. Dünyada uzaktan çalışma modelini benimseyen hatta mülakat süreçlerini çevirim içi gerçekleştiren kurum ve kuruluşların sayısında ciddi bir artış yaşandı.

Gerçekleşen bu değişim nedeniyle mülakat süreçleri ile ilgili kafasında soru işaretleri bulunan kişiler olabilir. Özellikle iş arayan yeni mezunlar ve zorunlu staj yapması gereken öğrenciler...

İşte Çevrim İçi Mülakatlarda Başarılı Olmanıza Yardımcı 7 Öneri

1.Mülakat süreci hakkında bilgi edinin

Çevrim içi mülakatlar birçok platform üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.Birçok platform olduğu için hepsi hakkında bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Bu yüzden hangi platformun kullanılacağını,mülakatın saatini, mülakatın süresini, kaç kişiyle mülakat gerçekleştireceğinizi ,kaç aşamalı bir mülakat olacağını kısaca mülakat sürecinizi detaylı bir şekilde öğrenmek için soru sormaktan çekinmeyin. Bu soruların cevaplarına göre gerekli düzenlemeyi yapabilir, programınızı ayarlayabilirsiniz. Görüşeceğiniz kişinin bu konuda çok istekli olmasını bekliyorsanız yanılıyorsunuz.Çünkü bazen karşınızdaki kişi size detaylı açıklama yapmak istemeyebilir veya bunu görevinin bir parçası olarak görmeyebilir. Bu yüzden eğer bu soruların cevaplarına sahip değilseniz mutlaka ikinci kez arayın veya mail atmayı deneyin. Ayrıca mülakat gerçekleştireceğiniz yerle ilgili internette araştırma yapabilirsiniz, yaptığınız araştırma kafanızdaki soruların az da olsa cevap bulmasına yardımcı olabilir. Bu tavrınız mülakat sürecinizde sorun yaşamamanıza yardımcı olacaktır.

2.Kötü hissetmeyin 

Bu süreç hepimiz için yeni ve yeterince bilgi sahibi olmamamız çok normal. Ama nolursa olsun sakın bu konuda kötü hissetmeyin.Herkes teknoloji konusunda harika olmayabilir veya bütün uygulamaların kullanımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilir.Kimse niçin sorun yaşadığınızla veya neden bilgi sahibi olmadığınızla muhtemelen ilgilenmez.Bu durumla hayatın birçok alanında karşılaşmışsınızdır.Çünkü karşınızdaki kişi bunları duymak istemiyor ki bu onun sorunu değil. Böyle bir cümle kurmanız mülakatınız için eksi bir puan olabilir. Yetersiz olduğunuzu düşünmelerine yol açabilir. Elinizde harika bir kaynak varken birkaç video izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Çevrim içi görüşmeler ve kullanılan platformlar hakkında internette video izleyebilir veya  içerikleri okuyabilirsiniz. İlk madde de belirttiğimiz gibi soruların cevaplarını öğrenirseniz görüşmenin gerçekleşeceği platformu bir arkadaşınız veya aile bireyiniz ile deneyebilirsiniz. Ses ile ilgili bir sorun olmadığını veya kameradaki duruşunuzu kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde mülakattan önce bir deneme yapmak sizin için faydalı olacaktır.

3.Bilgisayarınızı kullanın

Hepimiz ailemiz,arkadaşımız ile uzun telefon görüşmeleri gerçekleştirmişizdir.Bu görüşmeleri hatırlayın belli bir süre sonra bazı sorunların ortaya çıktığı yadsınamaz bir gerçek.Bunları göz önünde bulundurursanız telefonla bir mülakat gerçekleştirmek bazı sorunları da beraberinde getirebilir ve istediğiniz gibi başarılı bir görüşme gerçekleştiremeyebilirsiniz. Telefon bağlantınızda problem yaşanabilir ve önemli bir anda bağlantınızı kaybedebilirsiniz. Kısaca telefonunuz çekmeyebilir! Telefonunuzu tutarken zorlanabilirsiniz ki belli bir süre sonra kolunuz ağrıyabilir. Bu durum iyi görünmenizi engelleyebilir, kötü hissetmenize neden olabilir ve görüşme gerçekleştirdiğiniz kişiyi rahatsız edebilir. Bu sorunları yaşamamak için masaüstü veya dizüstü bir bilgisayar kullanmak daha iyi bir seçenek olabilir. Görüşmelerinizde bilgisayar kullanmaya özen gösterin!

4.Dış görünüşünüze önem verin

İlk izlenimin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bazen  hayatımızda dış görünüşün ne kadar önemli olduğu durumlarla karşı karşıya kalmışızdır. Bu durumlar özensiz görünmenin olumsuz etkileriyle yüzleşmemizi sağlamıştır. Bundan dolayı yüz yüze bir mülakat gerçekleştirecekmişsiniz gibi hazırlanın. Tek renk ceket, gömlek veya bluz iyi görünmenizin temel parçaları olabilir.Bunların dışında takım elbise iyi bir seçenek olacaktır ama parlak renklerden kaçınmanız daha iyi olabilir.Kısaca resmi bir görünüşünüz olmalı! Baskılı, ekoseli, çizgili ve rengarenk kıyafetler özellikle parlak renkleri giymekten kaçının. Daha iyi hissetmek veya görünmek için makyaj yapabilirsiniz ama makyaj konusunda aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Sade ama şık göründüğünüzü düşünüyorsanız mülakat için hazırsınız demektir.Yüz yüze mülakata gider gibi hazırlanmanız daha profesyonel hissetmenizi sağlayabilir.

5.Mülakatı gerçekleştireceğiniz ortamı mutlaka düzenleyin

Çevrim içi mülakatlar hepimiz için yeni bir süreç ve bu yeni durum bazı değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Bu yüzden bulunduğunuz ortamı yeniden düzenlemeniz gerekebilir.Bu süreçte online eğitimlere veya canlı derslere katılmışsanız konuşmacıların arka planlarının düzenli olduğu veya bir kitaplığın öne çıktığı dikkatinizi çekmiştir. Görüşmeyi gerçekleştireceğiniz ortamdaki arka planınızın düzenli olduğundan emin olun ve dikkatinizi  dağıtabilecek eşyalarınızın yerini değiştirin. Böylelikle kameraya odaklanmanızı engellemezler ve dağınık bir görüntü göze çarpmaz. En önemlisi sakin ve sessiz bir ortam olduğundan emin olun. Özellikle eğer aileniz veya ev arkadaşlarınız ile birlikte yaşıyorsanız mutlaka mülakatınız olduğu konusunda onları bilgilendirin. Mülakat görüşmesinin ortasında aniden odanıza gelebilirler ve bu sizi zor durumda bırakabilir. Olumlu devam eden bir görüşmeniz de motivasyonunuzu olumsuz etkileyebilir ve karşı tarafın olumsuz düşünmesine neden olabilir.  Görüşme gerçekleştireceğiniz  gün bulunduğunuz ortamda nasıl göründüğünüzü kontrol etmeyi unutmayın!

6.Mülakat soruları için hazırlanın

Mülakatlar ve vazgeçilmez sorular...Bitmek tükenmek bilmeyen mülakat soruları bazen kötü hissetmemize neden olabiliyor hatta uyanmak istediğimiz bir kabusun içindeymiş gibi hissetmemize.Bu yüzden durumu kontrol altına almak en azından eski mülakatlardan daha olumlu geçmesini sağlamak için atmamız gereken küçük bir adım var.Eğer  mülakatı başarılı geçirmek ve sorulara daha özgüvenli bir şekilde cevap vermek istiyorsanız size yardımcı olabilecek harika bir kaynağınız var:İnternet! İnternette kısa bir araştıma ile mülakat soruları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.Soruları gözden geçirin ve sorulma ihtimalinin yüksek olduğunu düşündüklerinizi belirleyin.Bu soruların cevaplarını yazmayı deneyin.Bu cevapları yazarken özelliklerinizi öne çıkarmanıza yardımcı olabilecek örnekler ve geçmiş çalışmalarınıza kısaca yer vermeyi unutmayın!

7.Mülakattan önce deneme yapın

Çevrim içi gerçekleşecek olsa bile bunun gerçek bir iş görüşmesini olduğunu unutmayın. Olumlu veya olumsuz bir sonucu olacağı bir gerçek. Başarılı bir mülakat için belki de en önemli adımlardan biri deneme yapmaktır. Özellikle görüşmeler konusunda gergin ve heyecanlı bir yapınız varsa bu adım sizin için oldukça önemli. Bir arkadaşınızdan rica edebilir ve görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Jest ve mimiklerinizi kontrol etmeniz, heyecanlanmadan soruları cevaplayabilmeniz konusunda yardımcı olabilir. Eğer görüşme gerçekleştirebilecek herhangi bir arkadaşınızın veya aile bireyiniz yoksa heyecanınızı yenmek için bir yol arıyorsanız çözümü çok basit: Ayna! Sadece aynanın karşısına geçin ve mülakatta olduğunuzu hayal ederek konuşmaya başlayın. Bu denemeler kameraya alışmanızı sağlayarak kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Önceden deneme yapmış olmanız görüşmeye odaklanmanızın anahtarı olabilir. Görüşme gerçekleşirken çok fazla hareket etmemek, sakin kalmak karşınızdaki kişiye odaklanmanız için daha iyi olabilir. Davranışlarınızın karşı taraf için birer ipucu olduğunu unutmayın! Görüşmede tebessüm etmekten çekinmeyin ve bu işi ne kadar istediğinizi ,bu iş için aranılan kişinin siz olduğunu gösterin.

BONUS: Çevrim içi mülakat gerçekleştireceğiniz için kullanılacak olan platform veya bilgisayarınızda görüşme gerçekleştireceğiniz saatten önce hazır bir şekilde beklemeye özen gösterin.Telefonuzu sessize almayı,alarmları kapatmayı ihmal etmeyin! Görüşmenin ortasında telefonunuz veya bir alarmın çalması hoş olmayacaktır.

BONUS: Mülakatta sorulan sorulara verilen örnek cevapları vermekten kaçının. Nolursa olsun kendi cevaplarınızı vermeye, kendinizi doğru ifade etmeye çalışın. Sadece kendiniz olun başkası gibi davranmaya çalışmayın!

Yazar Notu: Staj veya iş bulmanın zorlu ve sabırlı olmayı gerektiren bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle bu değişim sürecinin etkileri hissedilirken daha da zor. Çevrim içi mülakatlar birçoğumuz için oldukça yeni ve zorlayıcı olabilir. Bu durum karamsar bir bakış açısı kazanmamıza neden olabilir. Bu yüzden maddelerin hepsini olmasa bile birkaçını denemeye çalışın ve geçmiş mülakatlarınızla karşılaştırın.Aradaki farkı gördüğünüzde aslında küçük adımların büyük değişimlere yol açtığını anlayacaksınız.Umarım başarılı mülakat süreçleri geçirerek hayalini kurduğunuz işte çalışma fırsatı yakalarsınız.

Özgün İçerik

Kaynak

 


Büşra Yıldız

Kocaeli Üniversitesi-Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kariyeri İçerik Yazarı

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Etkinlikler

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.