“Yaratıcı Beyin” Belgeselini Kaçırmayın

David Eagleman ve Anthony Brandt ‘ın yazdığı Yaratıcı Tür kitabından uyarlanan ve David Eagleman’ın başrolünde olduğu Yaratıcı Beyin belgeseli, Yaratıcılık üzerine derin ve farklı noktalara değinerek bir araştırma & sorgulama sürecini anlatıyor.

”Yaratıcılık,  gördüklerimizi, algıladıklarımızı başka şekillerde birleştirme ; İhamlarımızı ilerletme, düşünme ve harekete geçirmedir.” ve ” Yaratıcılık herkesin içindedir” diyor belgesel. Aynı zamanda yaratıcı düşünmenin insanı geliştirdiğini de vurguluyor.

Belgesel ayrıca daha yaratıcı olmanın üzerinde duruyor ve bunu 3 maddede örneklerle açıklıyor.

WhatsApp Image 2019-09-10 at 00.46.59

İlk olarak, yeni bir şeyler denemenin önemini vurguluyor Eagleman. Konfor alanından çıkarak farklı şeylerle uğraşmak, daha önce düşünmediğini düşünmek ve yapmak insana yaratıcılığın kapılarını açıyor. Belgeselde yer alan kişilerin bu noktada bir tavsiyesi de var. Olumsuz yorumlara, kolay kabul edilemeyeceğinize kendinizi hazırlamalısınız diyorlar.

İkinci olarak, Sınırları zorlamak bu yolda önemli. Tabi bu noktada da dikkat etmeniz gereken şey, dengeyi ayarlamak. Çok sıkıcı bir şey yaptığınızda Dünya sizi fark etmeyecek. Çok çılgınca bir şey yaptığınızda ise kimsenin peşinize düşmeme tehlikesi var.Tüm olasılıkları düşünmek ve sınırlarınızı zorlayarak neyin işe yaradığını bularak dengeyi ayarlamak önemli.

Daha yaratıcı olmak üzerine son tavsiye ise, başarısızlıktan korkmamak. Belgeselde çok doğru bir şey olan, başarının başarısızlıktan doğduğu vurgulanıyor.

Belgesel bunlara ek olarak, düşünerek risk almanın önemli olduğunu söylerken, üretmenin çok güzel bir his olduğunu bize hatırlatıyor.

Yaratıcılık üzerine hepsi ve daha fazlası için buradan belgesele ulaşabilir, buradan da kitabı ziyaret edebilirsiniz.

Özel İçerik: Bu içerik ÖğrenciKariyeri yazarlarından Saliha Turgut tarafından oluşturulmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir