Yapay Zekalar En Başarılı Oyunculardan Oluşan Dota 2 Takımını Yenmek için Güçlerini Birleştirdi

Yapay zekalar uzun zamandır süregelen insan-makine rekabetinde bir zafer daha elde etti. 5 ayrı yapay zekadan oluşan “OpenAI Five” takımı, yarı profesyonel oyunculardan oluşan takımı, MOBA(çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası) oyunu olan Dota 2’de 2-1 mağlup etmeyi başardı. 

“OpenAI Five” takımı Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan, kar amacı gütmeyen yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından geliştirildi.

OpenAI’nin yapay zeka botları daha önce de bazı üst seviye oyuncuları da 1’e 1 maçlarda yenmeyi başarmıştı fakat ilk defa bir takım halinde mücadele ettiler ve Dota 2’nin en başarılı oyuncularını mağlup ettiler, üstelik insanlardan oluşan takımdaki oyuncular oyun içindeki sıralamaya göre %0.05’lik dilimde bulunan oyuncular! Oyunun modlarının koordinasyon ve uzun süreli planlama gibi yetenekleri gerektirdiğini de belirtmemiz gerekli. 

OpenAI’nin ortak kurucularından ve şirketin  CTO’su olan Greg Brockman, maçın olduğu günü Twitter’da “duygusal yolculuk” olarak tanımladı ve şunları ekledi: “ OpenAI takımı ile son derece gurur duyuyorum ve  gelişmeye devam etmek için son derece heyecanlıyım tıpkı “The International (Dota 2’nin en prestijli turnuvası) ‘a hazırlanırken olduğu gibi.” 

Dota 2 gibi oyunlar yapay zekaları test etmek için en iyi yollardan biri. “OpenAI Five” gibi sistemler oyununun nasıl oynandığını binlerce maçlardan oluşan büyük verileri analiz ederek öğreniyorlar. 

Tüm bu çaba biraz anlamsız gözükebilir ama yapay zeka araştırmacıları zamanla yapay zekalara oyun oynamayı öğrettikleri gibi daha karmaşık gerçek problemleri de çözebilecek algoritmaları oluşturabilmeyi de öğretebileceklerine  inanıyorlar. Örneğin, DeepMind gibi şirketlerdeki araştırmacılar daha şimdiden yapay zeka kullanılarak nasıl kanser  teşhisi konulabileceği veya iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılabileceğini düşünmeye başladı. 

Özgün İçerik: Atakan Yavuzarslan
Öğrenci Kariyeri-Boğaziçi Üniversitesi Temsilcisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir