Ünlü Şef Bobby Flay’den Başarılı Bir Restoran Açmanın Sırrı

Muhtemelen hiç kimse bir restoran açma konusunda ünlü şef Bobby Flay kadar bilgili değil.

Ünlü aşçının 1991’deki ilk işi olan, Mesa Grill’i New York’ta açmak için işadamı Laurence Kretchmer ile birlikte çalıştı. Kısa bir süre sonra, kendi girişimleriyle daha fazla restoran açtı, televizyonda tanınan bir kişilik oldu ve bir dizi yemek kitabı yazdı.

indir

Şimdi adımlarını takip etmek isteyebilecek başka insanlara tavsiyeler sunuyor.

“Kendi restoranını açmak isteyenlere verebileceğim bir numaralı ipucu, fazla katılımcı ve sabırlı olmaları” dedi.

“Her zaman maliyetin iki kat fazlasını düşünün ve onu inşa etmek için iki kat zaman harcayın.”diye ekledi.

rexfeatures_8861575e-e1543846960297

Restoran işletmecileri için çevrimiçi bir site olan RestaurantOwner.com tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bağımsız bir restoran açmanın maliyeti 375.000 dolar.

Bu süreçte ise çok fazla olumsuzluklarla kaşılaşabilir hatta duvara bile çarpabilirsiniz.

Flay, 20 yıldan fazla bir süredir açık kalan Manhattan’daki orijinal Mesa Grill’in ev sahibinin kirayı dört katına çıkarmasının ardından 2013 yılında Mesa Grill’in kapandığını söyledi. 2004 yılında hizmet vermeye başlayan Las Vegas lokasyonu halen faaliyet göstermektedir.

Bir restoran açarken, bir gün içinde tüm menüyü fethetmeyi düşünmüyorum. Bir seferde bir tabak alırım.

Flay bir röportajında “Broadway gösterileri gibi restoranlar da koşuyor. İyi bir koşuş yaptık” dedi. “Ancak, bugün bir restoran inşa etmenin ve işletmenin fena halde bir sırrı yok.”diyerek sözlerine devam etti.

Halen ABD’de altı restoran adı var. Bobby’nin Burger Palace zincirinde tek başına 15 konum var.

Grillitlogo

Ayrıca, kamera ağının önünde zaman harcıyor ve Food Network’te “Bobby Flay’ın Barbekü Bağımlılığı” ve “Brunch @ Bobby’ler” gibi TV şovları düzenliyor. Forbes’in son rakamları, 2012’de yıllık kazancının 9 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor.

Flay, gerçek başarının anahtarının “kendine inanmak” olduğunu söyledi. Ayrıca insanlara “küçük zaferlere bakmalarını” ve “dünyayı fethetmeye çalışmalarını” tek bir hamlede olmadığını söyledi.

Flay, “Bir restoran açtığımda, tüm menüyü bir günde fethetmeyi düşünmüyorum elbette. Her seferinde bir tabak alırım.” diyor.

Özgün Çeviri: Ezgi Ağca 

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir