Ünlü Fizik Profesörü Mete Atatüre, Canlı Yayında Öğrencilerle Buluştu

25 Mart Pazartesi günü saat 14.00’te Bahçeşehir Koleji Atakent Tema Kampüsü’nde gerçekleşen GREAT Bilim konuşmalarında, University of Cambridge Fizik profesörlüğünü yürüten Prof. Dr. Mete Atatüre, eş zamanlı olarak canlı yayında  öğrencilerle buluştu.

Konferans, STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitimi konusunda farkındalığı arttırılması amaçlandı.

25 Mart tarihinde gerçekleşen ve profesör Mete Atatüre’nin konuşmacı olduğu GREAT Bilim Konuşmalarını buradan izleyebilirsiniz.

British Council Web Sitesi

British Council Facebook Sayfası

 

Birleşik Krallık, STEM alanında uzmanlığı ile bu konuda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Bilimsel araştırmaların sayısı ve kalitesi bakımından dünyada ikinci sırada yer alan Birleşik Krallık, aynı zamanda dünyadaki en başarılı araştırmacılara sahiptir.

Diğer yandan Birleşik Krallık üniversiteleri, dünya çapında en iyi üniversiteler arasında yer alırken araştırma konusunda yaratıcı ve yenilikçi yaklaşımlarıyla biliniyor. STEM eğitimi, bir sorunun çözümlenmesi noktasında öğrencilere bütünsel ve disiplinler arası bir yaklaşım sağlamayı amaçlıyor. Böylece bu yaklaşım ile öğrencilere, becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyor.

Öğrencinin tüm eğitim hayatına odaklanan STEM eğitimi, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik olmak üzere dört disiplini birbirine entegre ederek yüksek kaliteli, yaratıcı ve eleştirel bir disiplinler arası yaklaşım sunuyor.

Konuşmacı hakkında:

mete_atature_kimdir

Mete Atatüre, University of Cambridge’de Fizik Profesörü, Akademisyen,

Mete Atatüre, 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünden mezun oldu. Daha sonra doktora çalışmaları için Boston Üniversitesi’nde Kuantum Görüntüleme Laboratuvarı’na katıldı. 2002 ve 2007 tarihleri arasında, ETH Zürich’te Kuantum Fotonik Grubunda öğretim üyesi olarak çalıştı. Haziran 2007’de öğretim görevlisi olarak Cavendish Laboratuvarı’na katıldı, 2011’de Doçent ve 2015’te ise Profesörlük unvanını aldı.

Araştırma Alanları:
Mete Atatüre’nin çalışma grubunun mevcut araştırmaları arasında, kuantum noktalarının optik kontrolü, elmas tabanlı yayıcıların yüksek çözünürlüklü spektroskopisi, katı hal boşluğu-QED ve nanoplazmonikler yer alıyor.  https://www.phy.cam.ac.uk/directory/ataturem 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir