Üniversiteli Gençler Okuduğu Bölümden Memnun

Unisbul.com'un üniversiteli gençler arasında yaptığı ankete göre, üniversiteli gençler okuduğu bölümden memnun.

Haber: Üniversiteli Gençler Okuduğu Bölümden Memnun


18 – 29 yaş arası üniversitesi gençlere iş imkanı sunan Unisbul.com'un, üniversite de okuyan gençler arasında yaptığı ankete katılan 2.894 katılımcıya "Bölümünüzden Memnun musunuz?" sorusu soruldu. Ortaya çıkan sonuç ise oldukça şaşırtıcı ve bir o kadar da sevindirici oldu. Çünkü ankete katılanların %85'i bölümünden memnun.


Üniversitelelerin tercih dönemlerinde genellikle ailenin veya yakın çevrenin yönlendirmesi ile bölümünü seçen gençlerin olduğu bir Türkiye'de çıkan bu sonucun kendisini de şaşırttığını söyleyen Unisbul.com Genel Müdürü Uğur Akkuş, insanların mutlu bir hayat sürmesi için okuduğu bölümden haz almasının çok önemli olduğunu söyledi.


Araştırmadan çıkan sonuçlar, çocuklarına bölüm dayatması yapan ebeveynlerin artık eskide kaldığını gösteriyor. Zira daha önceleri birçok genç, ailesinin dayatmasıyla bölüm seçiyor ve bu bölümü okumak zorunda kalıyordu. Babası Bilgisayar mühendisi olan bir genç, dayatmayla bilgisayar mühendisliği bölümü okuyor, 1 yada 2.sınıftayken okuduğu bölümün kendisine uygun olmadığını anlıyor ve ailesiyle çatışma yaşamaya başlıyordu. Bundan 15-20 yıl öncesinde bu dayatmaya maruz kalan gençlerin, birer anne / baba olduğu günümüzde, çocuklarını çok daha iyi anlayan bilinçli bir ebeveyn profili oluştu.


"Ben de ailemin dayatmasıyla üniversite de okuduğum bölümü seçtim, bundan dolayı yaptığımız araştırmadan çıkan sonuçlar beni de çok mutlu etti"diyen Akkuş, ailelerin artık daha bilinçlendiğini ve çocuklarının bölüm seçimlerine koçluk yaparak destek olduğunu söyledi


Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.