Üniversite Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite hayatı, kişinin ilgi ve becerilerini geliştirdiği, sosyal bağlarını kuvvetlendirdiği, karakter gelişimini sürdürdüğü önemli bir süreçtir. Bir üniversitede ne aradığınızı bilirseniz, tercihiniz de kolaylaşır. Yapacağınız tercihlerdeki ayrıntılar, size yeni ufuklar açabileceği gibi hiç beklemediğiniz bir ortamla karşı karşıya kalmanıza da sebep olabilir. “Üniversite olsun da neresi olursa olsun!” düşüncesi yanlış adımların atılmasını doğurur. Kaybedilen yıllar, sonradan gitmeyi arzuladığınız bölümleri kazanamama, sevilemeyen meslekler, önünüze çıkan maddî sıkıntılar üniversite hayatınızın da sonu olur.

Bu nedenle tercih yapmadan önce kendinize bazı sorular sormalı ve bunların cevaplarını vermelisiniz.

 

Dikkat edilmesi gereken faktörler;

Seçilen bölümde mesleki alandaki başarı: Tercih yapacakların dikkat etmesi gereken en önemli kriterlerden biri, üniversitenin seçilen bölümde mesleki alandaki başarısıdır. Bir üniversitenin ilgili bölümündeki hocalarının çalışma alanları, projeleri, verdikleri dersler bu başarının bir göstergesi olabilir. Öğrencilerine uygulamalı araştırma olanakları sunan, alanında başarılı hocalarla öğrencileri bir araya getiren bir üniversite ortamı, mesleki eğitim ve başarıyı destekleyecek ilk kriterlerdendir.

laboratuvar ile ilgili görsel sonucu

Fiziksel ve sosyal imkanlar: Bir üniversitedeki öğrenci kulüplerinin aktiviteleri, gönüllü çalışmalar, sosyal sorumluluk projeleri, fiziksel koşulları öğrencilerin sosyal gelişimleri için çok önemlidir. Fiziksel ve sosyal imkanlar hem üniversite yılları boyunca hem de mezuniyet sonrasındaki yıllarda kişisel ve profesyonel bir sosyal ağın kurulmasına katkıda bulunur.

sosyallik ile ilgili görsel sonucu

Yabancı dil eğitimi: Hem üniversite hayatı hem de iş hayatı için yabancı bir ya da birkaç dilin öğrenilmesi bir gerekliliktir. Yabancı dil akademik hayatta uluslararası literatürün takibini sağlarken, diğer yandan iş yaşamında başarı kazanmanın temel gerekliliklerinden biri haline gelmiştir.

yabancıdil ile ilgili görsel sonucu

Yurt dışı bağlantıları: Üniversite hayatı, yalnızca akademik eğitimin sağlandığı bir süreç değil, aynı zamanda kişinin dünyayla iletişim kurmayı öğrendiği bir dönüm noktasıdır. Bu süreçte, öğrencilerin farklı ülkelerden insanlarla ve kurumlarla etkileşim kurması zenginleştirici bir deneyim sağlar.

yurtdışı ile ilgili görsel sonucu

Staj imkanları: Üniversite eğitiminin önemli bir parçası, edinilen bilgilerin iş yaşamında ve uygulamada nasıl kullanıldığını bilmektir. Tercih yapacak öğrenciler, seçtikleri bölümde ne tür staj imkanları olduğunu dikkate almalı, eğitimlerini zenginleştirebilecek uygulama olanaklarını araştırmalıdır.

staj ile ilgili görsel sonucu

Hoca-öğrenci ilişkilerinin niteliği: Hoca-öğrenci ilişkileri, üniversite hayatının en önemli bileşenlerinden biridir. Öğrenciler ve hocalar arasında birebir ve güçlü bir iletişimin kurulması, hocaların ulaşılabilir olması, öğrencilerin gelişimini büyük ölçüde destekler. Öğrenci ve hocalar arasındaki ilişki hem eğitici hem de rehberlik edici bir işleve sahip olabilir.

üniversite profesörü ile öğrencileri ile ilgili görsel sonucu

Burs imkanları: Başarıya bağlı burs imkanlarının sunulması, öğrencinin akademik başarısını motive edebileceği gibi öğrencilere maddi açıdan da destek sağlar. Üniversite okumak için farklı bir şehre giden, ailelerinden ayrı bir yaşam kurmayı deneyen öğrenciler için burs imkanları, üniversite seçim aşamasında önemli bir kriterdir.

 

Üniversitenin şehri: Üniversitenin bulunduğu şehir, tercih aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli kriterdir. Üniversite için gidilecek şehrin büyüklüğü, güvenliği, sosyal ve kültürel imkanları, iş imkanları, şehirdeki yaşam pahalılığı, ailenin yaşadığı şehre uzaklığı, tercih yapacak öğrencilerin dikkat etmesi gereken unsurlardır. Üniversite hayatı, öğrencilerin daha bağımsız yaşamaya başlayacakları bir dönem olacağından, tercih edilen şehrin özellikleri dikkate alınmalıdır.

Özel İçerik Şevval Göker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir