“Türkiye’nin Mühendis Kızları” Burs Başvurusu!

Burs Koşulları

Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK), üniversitelerin aşağıda belirtilen mühendislik fakültelerinde okuyan, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan kadın öğrencilere yönelik bir burs programıdır. Bursiyerler, kendi öğretim kurumlarının ilgili birimleri aracılığı ile belirlendikten sonra, proje bünyesinde oluşturulan burs komisyonunca seçilmektedir.
Bursiyerler, öğrencilerin kendi üniversitelerinin burslardan sorumlu birimleri aracılığı ile yönlendirilen adaylar arasından seçilir. Bireysel başvurular; ancak üniversitenin bir burs mekanizması olmaması halinde değerlendirilecektir.

turkiyenin_muhendis_kizlari

Adaylık Şartları

  1. T.C. Vatandaşı olmak,
  2. Maddi imkandan mahrum olmak,
  3. Başka kaynaklardan burs almıyor olmak (Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alınan öğrenim kredisi hariç),
  4. Başarı Koşulları:

a) Yükseköğrenime yeni kayıt yaptıranlar için: Fakülte veya yüksekokula giriş puan sırasına göre önde olmak (eşitlik olması durumunda)
b) Ara sınıflar için: Genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 70) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak (not ortalaması uygun olduğu halde 3’ten fazla başarısız dersi olanlar burs başvurusu yapamaz.)

     5. Toplumsal değerlere uygun davranış sahibi olmak

Önemli Notlar

  • Burs programı, üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, çevre mühendisliği bölümlerinde lisans eğitimi alan kadın öğrencilere açıktır.
  • Vakıf üniversiteleri, üniversitelerin uzaktan öğretim, ikinci öğretim, ücretli, değişim programlı bölümlerinde öğrenim görenler, 25 yaşından büyükler burs programından yararlanamazlar.
  • Burslar Ekim-Haziran ayları arasında yıllık dokuz ay sürelidir, burs tutarı artışları kurum takdirinde olup, gerekli görülürse her yıl Ekim ayında yapılacaktır.

Başvuru

Burslara online başvuru tarihi 15 Ağustos-15 Eylül 2017 tarihleri arasıdır.

TMK Burs Başvuru Formu http://www.turkiyeninmuhendiskizlari.com/ web adresi üzerinden doldurulacak, formun doldurulmasını takiben başvuru aşamalarının tamamını, tam ve eksiksiz olarak yerine getiren adayların başvuruları değerlendirmeye alınacaktır.

Kaynak

Uğur Can Dilsiz

Caz Tutkunu- Gazi Üniversitesi/İktisat Öğrenci Kariyeri Editörü E-mail: ugurcandilsiz@ogrencikariyeri.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir