”Türkiye’deki Üniversite Mezunu, Japonya’da Lise Mezunu Bile Değil”

TED’in 2016 Eğitim Değerlendirme Raporunu’nda yer alan bilgiye göre, Türkiye’deki üniversite mezunu yetişkinlerin sözel beceri puanı ortalaması, Japonya’daki lise mezunu olmayan yetişkinlerin puan ortalamasından daha düşük seviyede.

Yetişkinlerin beceri düzeyleri mezun olunan en yüksek eğitim kademesine göre incelendiğinde OECD ortalamasında sözel beceriler ölçeğinde üniversite mezunu yetişkinlerin puanı 292, lise mezunu yetişkinlerin puanı 264, daha düşük eğitim seviyesine sahip yetişkinlerin puanı ise 231 olurken, Türkiye’de ise bu puan ortalamaları sırasıyla 258, 245 ve 210 olarak gerçekleşti.

Sol’un aktardığına göre, TED’in 2016 Eğitim Değerlendirme Raporu’nda bu sonuçlara ilişkin şu değerlendirme yapıldı: “OECD ortalamasında üniversite mezunu yetişkinler ile düşük eğitim seviyesine sahip yetişkinler arasındaki puan farkı sözel becerilerde 61’dir. Türkiye’de ise bu iki grubun puanları diğer ülkelere kıyasla birbirine daha yakın değerlere sahiptir. Türkiye, söz konusu değerler arasındaki 48 puan farkla eğitim seviyesi ve sözel beceri arasındaki ilişkinin en zayıf olduğu iki ülkeden biridir. Bunun da ötesinde, Türkiye’deki üniversite mezunu yetişkinlerin sözel beceri puanı ortalamasının Japonya’daki lise mezunu bile olmayan yetişkinlerin puan ortalamasından daha düşük olması üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir noktaya dikkat çekmektedir.”

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir