Türk Başarılı Sanatçı ve Bilim İnsanlarının Ortak Noktası!

Bu sefer farklı bir açıdan başarılı insanları ele alalım dedik. Ne gibi eğitimler almışlar? Nasıl süreçlerden geçmişler? Ne gibi ortak yönleri var? Tam da bu araştırmamız sırasında yüzümüzü güldürecek, gurur duyacağımız bir haber aldık. Haluk Bilginer Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü göğüslüyordu. O zaman bizler için göğsümüzü kabartan bu ustamızı da inceleyelim dedik ve diğer isimlerdeki gibi gözümüze çarpan önemli bir detay oldu ”Yurtdışı Eğitim Deneyimi”.

”Çok önemli mi yurtdışı deneyimi?” tartışılır. Ama dünyada ülke kavramlarının yok olduğu, sınırların kalktığı günümüzde yurtdışına çıkıp eğitim alan, farklı kültürlerden insanlarla fikir tartışan ve deneyim kazanan isimlerin kariyerlerinde hızlı bir yükseliş süreci sergilediğini gözlemliyoruz. İşte sizler için derlediğimiz isimler.
Eklemek istedikleriniz olursa yorum kısmına bekleriz 🙂

Haluk Bilginer : Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi
haluk_bilginer

Listemizde  yer alan 1954 doğumlu oyuncu ve tiyatro yönetmeni Haluk Bilginer, Hollywood’da “Indiana Jones” filminde dahi oynamıştır. Haluk Bilginer eğitimini İlker Kaleli gibi London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA)’da almıştır. Bildiğiniz üzere London Academy of Music and Dramatic Art 1861 yılında kurulmuş bir drama okuludur ve İngiltere’nin en eski okullarından biridir.

Burcu Esmersoy : New York University (NYU)
burcu_esmersoy

Türkiye’nin en ünlü sunucu ve oyuncularından biri olan Burcu Esmersoy, 1976 doğumludur ve eğitimini New York University (NYU)’de almıştır. New York University, 1831 yılında kurulmuştur. Üniversitenin 31 Nobel Ödülü kazananı vardır. 19 Akademi Ödülü kazananı yanında Emmy ve Grammy ödüllerini de kazanan mezunlar vermiştir.

acenta_atlas

İdil Tatari : Babson College
idil_tatari

İdil Tatari, Hürriyet yazarları arasında ve Youtube üzerinden 72 milyondan fazla izlenmeye sahip bir isim. Mutfağında sevdiği tarifleri paylaşıyor ve Babson College’da Girişimcilik ve Pazarlama üzerine lisans eğitimi almış.

Babson College, 1919 yılında kurulmuş bir okul ve girişimcilik eğitiminde ABD’nin en prestijli girişimcilik üniversitelerinden biri. Babson College ABD News & World Report’ın “Best Graduate Entrepreneurship Programs 2017” listesinde girişimcilik eğitiminde bir numaralı üniversite olarak yer almaktadır. Yaklaşık 30 yıldır bu birinciliğini korumaktadır.

Gülse Birsel: Columbia University
gulse_birsel

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan 1971 doğumlu Gürse Birsel, sinema yüksek lisansını New York’ta bulunan özel Columbia University’de yaptı. Columbia University 1754’de kurulmuştur ve Amerika’nın en eski kurulan 5. üniversitesidir. U.S. News & World Report’un 2017 Ulusal Üniversiteler listesinden en iyi 5. üniversite statüsündedir.

Columbia University, 2016 yılında %6.0’lük kabul oranıyla Harvard Üniversitesi’nin (%4.2) ardından Yale, Princeton, Oxford, Stanford gibi üniversiteleri geride bırakarak dünyanın en düşük kabul oranına sahip ve girmesi en zor olan ikinci üniversitesi olmuştur.

Fazıl Say : Musikhochschule Robert Schumann
fazıl_say

Tüm dünyanın tanıdığı ünlü Türk piyanist Fazıl Say, 1970 doğumludur. 4 yaşından beri piyano çalan Fazıl Say, Alman bursuyla müzik yüksek okulu olan Musikhochschule Robert Schumann’da okumuştur. Musikhochschule Robert Schumann’da dünyanın birçok yerinden gelen öğrenciler okumaktadır. 1972 tarihinde kurulan üniversite, 40 değişik ülkeden öğrenci almaktadır ve müzik eğitimi hem teknik hem de bilim olarak işlenmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir