Sınav Dönemlerini Nasıl Etkili Kullanırız?

Kendinize bir çalışma programı hazırlayın

1

Sınav takviminize göre hangi gün hangi dersi çalışacağınızı ve ne kadar süre çalışacağınızı planlarsanız bu dönem sizin için çok yorucu olmadan geçer ve daha sınavlar gelmeden oluşan yorgunluğunuzu azaltır.

En iyi motivasyon listenizi seçin 🙂

2

Bazı insanlar müzik dinleyerek daha iyi motive sağladıklarını söylerler. O yüzden onlar ders çalışırken nasıl müzik dinlemekten hoşlanırlarsa hepsini bir araya getirerek liste oluşturabilirler.

Renkli kalemleri elimize alalım

3

Okuduğunuz yerlerde önemli bulduğunuz noktaları  ya da anahtar kelime olarak gördüğünüz kelimeleri renkli kalemlerle çizmek her zaman iyidir. Geriye dönüp özet çıkarırken ya da tekrar okuduğunuz zaman size ben buradayım diyerek daha iyi bir hatırlatma sağlar.

Kendinize ya da etrafınızda kim varsa anlatabilirsiniz

4

Çalıştığın konuları kendine sesli bir şekilde anlatabilirsin. Bir konuyu anlatmak konunun akılda kalması için oldukça iyi bir yöntemdir. Ya da evde ailenden birine ya da arkadaşlarına da anlatabilirsin hem onlarda bilgilerinden faydalanmış olur 😊

Sınavlara girmeden önce uyku düzenini iyi ayarla

5

Ne kadar planlı programlı olunsa da illaki bir uykusuz kalma söz konusu oluyor. Ama sınav tarihleri gelmeden bunu düzene sokmaya çalışın. Yoksa kendinizi zihinsel olarak çok yorgun hissedersiniz ve sınavlara ne kadar verimli çalışmış olsanız da sınav esnasında istemediğiniz hatalar yaparsınız.

Özel İçerik: Miray Dama

Bahadır Öztop

Sadece bir fikir, ışık tutan, kişi. bahadiroztop@ogrencikariyeri.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir