Sektöre Yeni Kan: Volkswagen

Bir Alman otomobil devi, VAG olarak da bilinen Volkswagen Otomobil Grubu  Almanya’da, 1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği’ne Adolf HITLER tarafından kurduruldu. Adının anlamı “ Halk Arabası “ olmasında rağmen temel amacı savaşta cephelerde kullanılmak için dayanıklı araçlar yapmaktı. Hepimizin bildiği Volkswagen Beetle yani Vos Vos , Adolf HITLER’in bir peçete kağıdına çizdiği bir karalama ile doğdu.

Volkwagen’in ilk baş mühendisi ve tasarımcı ise günümüzün gözde spor otomobil markalarından Porsche’nin kurucusu Ferdinand PORSCHE, Hitler’den doğrudan aldığı emirle Volkswagen’e can verdi.

Peki Volkswagen’in  AG olmasının sebebi ne dersek günümüzde birçok firmada olduğu gibi bünyesinde çok sayıda farklı markayı bulundurması ve finanse etmesidir. Örneğin Dünyanın en hızlı seri üretim otomobillerini yapan Fransız markası Bugatti , Ferrari’nin ezeli rakibi İtalyan spor araba devi (yada pahalı traktör üreticisi 😊 ) Lamborghini  veya çok farklı bir kulvarda yürüten Scania ve Man gibi ağır vasıta üreticileri ve daha saymadığım markalar bu grubun içerisinde yer alıyor.

Detaylıca bakmak isteyen veya ilgisi olanlar https://www.volkswagenag.com/ adresine  girerek daha detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Üretimi yapılan araçlar fabrikadan çıkmadan önce titizlikle temizlenip cilalanıyor.

Peki Volkswagen bizim için Türkiye için şu günlerde ne ifade ediyor. Volkswagen Manisa’ya devasa bir yatırım yaparak yan sanayi ve parça üreticilerini de etkisi altına alarak  yaklaşık 40 ile 50 Bin kişi arasında mühendis , işçi ve işletme görevlisi istihdamı sağlayacak.2022 yılında faaliyete başlaması planlanan fabrikanın Ege bölgesinde kariyer planlayan okuyan ve ya bu alanda iş arayan herkes için bu çok önemli bir fırsat olacaktır.

Peki bir mühendis adayı olarak bizim gözümüzden kafamızda oluşan liyakatsizlik ve torpille işe alım endişesini ortadan kaldırabilecek mi? Bunu konuşmakta fayda var.

Günümüzde eğitim aldığımız okulların kalitesinden yada kendimizi donanımlı hale getirme çabamızdan daha önemli olan “ Tanıdık Faktörü “ sorunu maalesef birçok firmada hatta ülkemizin en önemli kurumları olan savunma sanayisi firmalarında bile çok sık görülmekte.

Size geçtiğimiz Mart ayında başıma gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Yaz dönemi stajları için ilanlara bakarken bahsettiğim savunma sanayisi kuruluşlarında gördüğüm bir kriteri direk yazıyorum :

“ Firmamızda çalışan personelin ailesinde ve yakını olan adaylara öncelik gösterilecektir.”

Bunun gerçek olmasını hazmedememiş olacağım ki uluslararası çalışan yurtdışı merkezli Volkswagen gibi firmaların liyakat sistemine hayran olmamak elde değil.

Yıllarca verdiğiniz emeğin, çalışmanın, girdiğimiz birçok zorlu sınavın sonucunda “ Tanıdık Faktörü “ ile karşılaşmayacağımız yeni bir sisteme umuyorum yerli teknoloji üretme gayesinde olan firmalarımız da destek olur ve kaliteli bir iş için mesleki eğitimi yeterli ve kaliteli olan adayları seçerler ve aynı zamanda liyakat güvencesini her koşulda çalışanlarına sunabilirler.

Volkwagen’e ülkemizi tercih ettiği için bir mühendis adayı olarak teşekkür ediyorum. Umarım düzgün uygulamalarla tüm sanayi kuruluşlarımıza örnek olur ve ülkemizin sanayi ve teknoloji sektöründe gelişimine katkısı olur.

 

Özel İçerik : Bu içerik ÖğrenciKariyeri yazarlarından Gürkan Savsar tarafından oluşturulmuştur.

Gürkan Savsar

Dokuz Eylül Üniversitesi - Makina Mühendisliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir