Sanal Dünyada Dijital Pazarlama

Pazarlama dünyası son 10 yılda çok farklı bir noktaya geldi. Çağımıza bilgi çağ denmesinin sebebi, internetin global anlamda ve rahat bir şekilde ulaşılabilir hale gelmesidir Gelişen teknoloji, artan bant genişlikleri ve çoğalan mobil cihazlar yaşam şeklimizi değiştirdiği gibi, satın alma alışkanlıklarımızı da tümüyle etkiledi.

Araştırmalar, Türkiye’de yaklaşık 34 milyon internet kullanıcısı olduğunu gösteriyor ve bu sayı her geçen yıl artıyor. Akıllı mobil cihazların da hayatımıza girmesiyle, neredeyse günümüzün tamamını internet ortamında geçiriyoruz. Sosyal paylaşım sitelerinin yanı sıra, bilgiye erişim amacıyla kullandığımız internet siteleri sayesinde, alışverişten müziğe, araştırmadan oyuna kadar birçok aktiviteye ve bilgiye online olarak ulaşabiliyoruz.

digimark1

Dijital pazarlama, marka konumlandırması çerçevesinde oluşturulan mesajların dijital kanallar ile dağıtılmasıdır. Günümüzün yeni ve vazgeçilmez pazarlama mecrası olarak değerlendirilen dijital pazarlama; radyo, televizyon, gazete ve indoor-outdoor materyallerin aksine daha interaktif yöntemleri kullanır. Tüketici ile etkileşim halinde olan dijital pazarlama yöntemleri her gün yeni yaklaşımlarla güncellenmektedir.

 

Bu kapsamda kullanılan araç ve yöntemler aşağıdaki gibidir.

Sosyal Medya Platformlar
İçerik Pazarlama
Mobil Pazarlama
E-Posta Pazarlama (E-Mail Marketing)
E-Ticaret
Test Etme ve Raporlama
Dijital Reklamcılık

Adem Aydın

Marmara Üniversitesi , işletme 2. Sınıf öğrencisi ve Unicef Türkiye yüz yüze aktivisti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir