Otomotiv Tasarım Yarışması

otomobil_tasarim_yarismasi

Türkiye Otomotiv Sektöründe

3. Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı ve 3. Geleneksel Otomotiv Tasarım Yarışması
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından, T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğü ile 17-18 Nisan 2014 tarihleri arasında Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi‘nde düzenlenecek.

“Türkiye Otomotiv Sektöründe 3. Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı ve 3. Geleneksel Otomotiv Tasarım Yarışması”sektörde çalışan profesyoneller, araştırmacılar, akademisyenler, ilgili dallarda eğitim alan öğrenciler ve otomotiv tutkunlarını içine alan geniş bir kitlenin yaratıcı fikirlerini ortaya koyabileceği, “Proje Pazarı” ve “Tasarım Yarışması” olmak üzere iki farklı etkinliği kapsıyor.

3. Geleneksel Otomotiv Tasarım Yarışması 

İlki 2012 yılında düzenlenen Otomotiv Tasarım Yarışması, tasarım tutkunlarına kendi hayallerindeki tasarımları hayata geçirme keyfini yaşatıyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından, otomotiv sektöründe ürünlerin geliştirilmesi ve tasarım etkinliklerinin yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen bu yarışmayla, otomotiv sektörü ve otomotiv kullanıcıları için yenilikçi tasarımların desteklenmesi amaçlanıyor.

“Otomotiv Tasarım Yarışması”, üniversitelerin ilgili fakültelerinde okuyan lisans öğrencilerinin yarıştığı öğrenci katılımının yanı sıra, değerli bir fikri olan ve katılım şartlarını karşılayan herkese serbest katılımda yarışma imkânı sunuyor.

Son başvuru tarihi 14 Mart 2014 olan “Otomotiv Tasarım Yarışması”, komponent bazında; Ergonomi, Yenilenebilir Enerji ve Çevre, Emniyet, Mekanik/ Fonksiyonellik olmak üzere 4 kategoride katılım imkanı sunuyor.

“3. Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı”, Profesyoneller ile Sanayicileri Bir Araya Getiriyor

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen yarışmanın diğer bir ayağı olan “Ar-Ge Proje Pazarı” ile profesyoneller ve sanayiciler bir araya getiriliyor. Akademik ve bilimsel araştırma faaliyeti yürüten üniversite, araştırma merkezi ve firmalar, sanayiciler ile profesyonel olarak bu işle ilgilenen herkesin projelerinin sanayiye kazandırılması amacıyla düzenlenen etkinlikte, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda belirlenerek yapılması istenen Ar-ge projeleri, kategori ayrımı olmaksızın ele alınıyor. Son başvuru tarihi ise 22 Mart’a uzatıldı.

Yarışma sonunda, projeleri seçilen araştırmacı ve akademisyenlerin tasarımlarını sunabileceği ve sanayicilerle bir araya gelerek bire bir görüşme olanağına sahip olacakları bir sergi de düzenleniyor.
Katılımcıları, Toplam 120.000 Türk Lirası Para Ödülü ve 2 Yıllık Yurtdışı Eğitim İmkanı Bekliyor…

“3. Geleneksel Otomotiv Tasarım Yarışması” değerlendirmeleri belirlenen dört kategori üzerinden yapılırken, “3. Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı” için değerlendirmeler herhangi bir kategori ayrımı yapılmaksızın gerçekleştirilecek.

3. Geleneksel Otomotiv Tasarım Yarışması’nda serbest katılımcılar ve üniversite öğrencileri için ayrı değerlendirme yapılıyor ve her kategoriden ilk 3’e girenler ödüllendiriliyor.

Yarışmada, 1.’ler 10.000, 2.’ler 6.000, 3.’ler 3.000 Türk Lirası ile ödüllendirilecek.

Yine her kategoride 2.000 Türk Lirası mansiyon ödülü de sahiplerini bulacak.

Ayrıca Otomotiv Tasarım Yarışması’nda dereceye giren 2 tasarımcı, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle 2 yıl süresince yurtdışı eğitimi kazanıyor.

3.Geleneksel AR-GE Proje Pazarı’nda iseilk 3’e girenlerden 1.’ 50.000, 2.’ 30.000, 3. ise 20.000 Türk Lirası ve ayrıca jüri tarafından değer görülen 2 proje sahibi 10.000’er Türk Lirası para ödülünün sahibi olacak.
Toplam para ödülü ise 120.000 Türk Lirasını bulacak.

 

OTOMOTİV KOMPONENT TASARIM YARIŞMASI

 

OTOMOTİV KOMPONENT TASARIM YARIŞMASI

OTOMOTİV PROJE PAZARI
BİRİNCİ: 50.000
İKİNCİ: 30.000
ÜÇÜNCÜ: 20.000
AR-GE ÖZEL ÖDÜLÜ (2 ADET): 10.000

2023 İhracat Stratejisi kapsamında ülkemizde arge ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşmesi, Ar_Ge ve TASARIM konularında yeterli birikimin oluşturulması, ihracatta katma değerin artırılması, yeni teknolojiler ile üretim yapılması, komponent bazlı yenilikçi ürünler tasarlanması, yeni tasarımcılar yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi ve ülkemiz ihracatçıları tarafından özgün ürünlerin üretilip, dünya pazarlarına sunulması amacıyla düzenlenen yarışmanın başvuruları proje pazarı için 14 Mart 2014, tasarım yarışması için 14 Mart 2014’e kadar devam edecek.

Bilgi için 

Web Sitesi:
http://www.otomotivtasarimyarismasi.com/

Sosyal Medya Adresleri:
https://www.facebook.com/OtomotivTasarimYarismasi

https://twitter.com/OtomotivTasarim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir