Okullarda Rehberlik Servislerinin Yanında Bir İhtiyaç: Okul Sosyal Hizmeti

Daha önceki yazılarımızda sosyal hizmet mesleği ve bilgi disiplinini yeteri derece de anlatmıştık. Peki sosyal hizmetin tanımını bilmenin yanı sıra çalışma alanlarını bilip meslek hakkında geniş bir yetkinlik tanımak güzel olmaz mıydı? Bu yüzden sizlere bu ve benzeri yazılarla sosyal hizmetin alanlarını teker teker tanıtmaya çalışacağım.

leave-364178_960_720

Okul sosyal hizmeti, sosyal hizmetin okullarda işlev kazanmış ve henüz ülkemizde sadece pilot uygulamalarının yer aldığı bir uygulama alanıdır. Bu uygulama alanında sosyal hizmet uzmanları, okullarda psiko-sosyal, ekonomik faktörler gibi çeşitli faktörlerden etkilenen okul çağındaki bireylerin sorunlarının tespiti, çözüm önerileri ve çalışmalarını uygulayan meslek elemanlarıdır. Olayın işlerliğini Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunlarının da yapabileceği varsayılsa da bu bölümün mezunları daha çok mikro boyutta eğitim alarak bir bireyin sorun tespiti, çözüm önerileri gibi çok boyutlu bir eğitim almamaktadır. İşi sadece sosyal hizmet uzmanları yapacak diye bir koşul bulunmamaktadır; aksine sosyal hizmet uzmanları, psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanları ve öğretmenlerin multidisipliner şekilde çalışarak sorunları çözmelerinin en yüksek yarar sağlayacağı açıktır.

9914714-Background-concept-wordcloud-illustration-of-social-work-Stock-Illustration

“Okul sosyal hizmeti” nin ülkemizde olmadığından dolayı mesleğin bu alanını daha iyi tanımak adına dünyadaki kronolojik gelişmeleri bilmek yararlı olacaktır:

 • 1906-1907 New York City, Boston ve Hartford’da okul sosyal hizmeti başladı.
 • 1913 Rochester, NY okul sosyal hizmetini finanse eden ilkokul sistemi oldu.
 • 1921 Ulusal Misafir Öğretmenler Birliği kuruldu.
 • 1923 New York Refah Fonu gençlerde suça karışma oranlarını düşürmek için Amerika çapında kırsal bölgelerde ve şehir okullarında 30 tane okul sosyal hizmet uzmanının işe alınmasını içeren bir program için finansal destek sağlayarak okul sosyal hizmet uzmanlarının varlıklarının hissedilmesine katkıda bulundu.
 • 1945 Amerikan Eğitim Bürosu profesyonel okul sosyal hizmet uzmanı olmak için sosyal hizmet alanında (MSW) en az yüksek lisans derecesine sahip olunması gerektiği önerisinde bulundu.
 • 1955 NAWS kanunları okul sosyal hizmet uzmanlığının oluşturulması için bir temel sağladı.
 • 1959 Amerikan Eğitim Dairesi’nde okul sosyal hizmeti alanı için uzman pozisyonu oluşturuldu.
 • 1969 “Sosyal değişim ve okul sosyal hizmeti” adlı ulusal çalışma atölyesi Pensillvanya Üniveristesi’nde gerçekleştirildi ve burada yapılan sunumlar Toplumda Okul adlı kitapla yayınlandı.
 • 1973 NAWS, okullarda Sosyal Hizmet Konseyini ilk kez topladı.
 • Gostin’in okul sosyal hizmeti uygulamasının, okul-toplum-öğrenci ilişkileri modeli yayınlandı.
 • 1975 ilk defa NAWS tarafından okul sosyal hizmeti için standartlar oluşturuldu. Bu standartlar “önlemeyi” önemli bir konu olarak ele aldı.
 • 1985 NAWS Ulusal Sosyal Hizmet Konferansı “Geçiş Dönemlerinde Eğitimsel Mükemmellik” New Orleans, Louisiana’da düzenlendi ve burada yapılan sunumlar Achieving Educational Excellence for Children At Risk, adlı kitapta yayınlandı.
 • 1992 NAWS, Allen-Meares tarafından geliştirilen okul sosyal hizmeti olma sınavı ilk kez uygulandı.
 • 1992 Okul Sosyal Hizmet satndatları NAWS Eğitim Komisyonu tarafından gözden geçirildi.
 • 1994 NAWS ilkokul sosyal hizmetini başlattı.
 • 1994 Amerikan Okul Sosyal Hizmeti Birliği (SSWAA) NAWS’dan bağımsız olarak oluşturuldu.

Görüldüğü üzere “Okul Sosyal Hizmeti” dünya çapında tarihi 1900’lerde başlayan bir hizmet uygulamasıdır. Türkiye’de ise bu konu hakkında belirli atılımların yapılmasına karşın sadece Ankara’da Keçiören ilçesinde uygulaması yapılmaktadır. Ülkemizde olması gereken bu alanın yakın zamanda olmasını temenni ediyoruz.

Özel İçerik: Umut Solmaz

Umut Solmaz

Sosyal Hizmet Uzmanı Umut SOLMAZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir