Öğrenmeyi Verimli Hale Dönüştürmek İsteyenlere 7 İpucu!

1- En Önemlisi Öğrenmeyi İstemek

Self Learning (kendi kendini öğrenme) bir öğretmen veya kurumdan bağımsız öğrenmektedir. Bundan dolayı kaynağı ve çalışacağınız saati kendiniz belirlersiniz. Self-learning’de amaç sınavı geçmek değil, gerçekten öğrenmek istemektedir.

Eğer gerçekten öğrenmek istemediğiniz bir konuda self learning yaparsanız sonuçta beyninizde unutacağınız bilgiler olur ve kaybolmuş bir zaman kalır.

inetxt-1

2-Öğrenmek İçin Önce Kendinize Bakın

Hayatınız boyunca tek bir kelime bile İngilizce konuşmayacak olsanız bile İngilizce öğrenmelisiniz; çünkü kullanabileceğiniz kaynak hacmi, sorularınıza cevap verecek insan sayısı Türkçe ile kıyaslanamayacak kadar çok.

Dünya Ekonomi Forumuna göre uzaktan eğitim pazarının 2017 için tahmini değeri 255 milyon dolardı ve bu kaynağın büyük kısmını İngilizce kaynaklar oluşturmaktadır.

Öğrenmek için ilk başta derslere başlamak yerine olabildiğince alandaki terimlere hakim olmayı ve alana uygun bakış açısını kazanmaya çalışın.

learn-languages-with-device

3- Öğrendiklerinizi Hayatınızın İçine Katın 

Ekranda yazan bir şeyin beyninizde olması öğrenmek değildir. Ne öğreniyorsanız bir şekilde hayatınızın bir köşesinde uygulayın. Bir dil öğreniyorsanız o dilin konuşulduğu bir internet sitesinde o dille ilgili yorum yazın, bir yazılım dili çalışıyorsanız o dille, internette önceden yapılmış  projelere bakın, bunu ben de yaparım deyin ve yapabildiğiniz kadar yapın.

Kısacası ne öğreniyorsanız öğrenin yaratıcılığınızı konuşturarak hayatınızın bir tarafında öğrenirken kullanmaya çalışın. Bu şekilde öğrendiklerinizi hayatın içine katarak ve paylaşarak daha fazla kişinin öğrenmesine yardımcı olabileceksiniz.

Learning-Guitar

 

4- Sizi Eleştirmeleri İçin Daha Deneyimli İnsanlarla Konuşun

Bilgi kaynaktan elde edilebilir; ama bilginden öğrenilir. Bilgiyi edindiniz, pratikte de kullandınız; ama artık daha ileriye adım atmak için o yollardan geçmiş insanlarla konuşmanız gereklidir. Bunu forumlarda yapabilirsiniz, öğrenmek istediğinizi bilen birine maille ulaşabilirsiniz eğer online ders alıyorsanız eğitimcinizle mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz ya da sizin gibi önceden aynı soruları sormuş insanlara gelen cevaplardan da öğrenebilirsiniz. Ama öğrenme sürecinde yaptığınız küçük hataları düzeltmek veriminizi gerçekten artırabilir.

377830-636190612926411830-16x9

5- Zaman Tanıyın

Eğer bir konuda başarılı olmak istiyorsanız o konu üzerinde emek(zaman) harcamalısınız.

Zekanız veya maddi kaynaklarınız, o ulaşmanız gereken nokta için feda etmeniz gereken zamanı azaltabilir; ama gene de öğrenmek için uzun süreler çalışmanız gerekir.

Öğrenmeyi hiçbir zaman bırakmamanız gerekiyor; çünkü hayat hiçbir zaman öğretmeyi bırakmıyor.

time-wallpaper-3

6- Bilerek Öğrenin

İlk başlarda bu zor; ama bir süre sonra daha verimli öğrenebilmek için bir dersin sonunda neyi başardığınıza bakınız ve bir sonraki derste ne öğreneceğinizle ve daha verimli öğrenmek için neler bilmeniz gerektiğiyle ilgili hazırlanmanız veriminizi artırabilir. Kendinizi tanıyarak nasıl ve ne zaman daha verimli öğrendiğinizi bularak daha verimli öğrenebilirsiniz bu da öğrenmeyi öğrenmedeki deneyiminizle ulaşabileceğiniz bir sonuç.

15065862340.75437800

7- Klasik Replik “Tekrar” 

Öğrendiklerinizi kullanmazsanız, tekrar etmezseniz beyin bu bilgileri taşıma zahmetine girmez.

Özgün İçerik: Berkay Aşçıoğlu

Berkay Aşçıoğlu

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir