Öğrencinin Gözünden Dokuz Eylül Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEU) İzmir’in büyük 2 Devlet üniversitesinden biridir. 1982 yılında yayınlanan bir kararname ile ilk olarak Ege Üniversitesine bağlı olarak açılan, günümüze genelene kadar da sürekli büyüyen ve gelişen, Türkiye’nin nitelikli ve köklü okullarından biridir. İzmir’in farklı yerlerinde 3 büyük kampüse ilçelerinde ve hatta İzmir dışındaki şehirlerde MYO’lara sahiptir.

Sağlık Bilimlerinin geneli Balçova’da; Fen-Edebiyat, Mühendislik, Mimarlık, Hukuk, İşletme, İİBF, Yabancı Diller Yüksekokulu, Denizcilik ve Eğitim fakülteleri ise Buca’da bulunur. Buca’da 3 farklı yerleşkede birbirlerine yakın yerlerde bulunan birimler şeklinde işler.

Dokuz Eylül Üniversitesi Ege bölgesinin istihdam oranı yüksek üniversitelerinden biridir. En çok “Ege Üniversitesi” ile karşılaştırılır 😊

Dokuz Eylül Üniversitesi sosyal imkanlar olarak Ege Üniversitesinde daha geri planda kalsa da amaç kaliteli bir eğitim almak, Türkiye ve yurtdışındaki kaliteli üniversitelerle rekabete girmekte ise bir adım daha öndedir.

Bulunduğu ilçelere bakılınca Buca İzmir’in ucuz öğrenciler için ideal bir yaşama imkanı sunan bir ilçe. Sosyal olarak çok iyi demek yanlış olur ama yine de ortalamanın üstünde bir yer. Ulaşım genellikle otobüslerle sağlanıyor. İzmir Metro ve İZBAN gibi raylı sistem ulaşımları ancak ilçenin bir noktasına otobüsle gidilip aktarma yapılarak sağlanıyor. Buna rağmen istediğiniz her yere fazla zahmet göstermeden ulaşabiliyorsunuz. Ev ve yurt kiraları ortalama seviyede. Bu da Ege Üniversitesinden avantajlı noktalarından biri.

Balçova ise İzmir’in en güzel deniz kıyısında sakin bir merkez ilçesi. Burada hayat Buca’ya göre daha pahalı. Sosyal imkanlar ve gezip görülecek yerler bakımından İzmir’in en çok tercih edilesi ilçelerinden birisi. Otobüslerin yanında Metro ve tramvay hizmetleri ile oldukça rahat bir ulaşım sistemine sahip. Ev ve yurt fiyatları ise pahalı denecek seviyelerde.

Dokuz Eylül Üniversitesinde okurken genellikle boş durmanızı istemeyen, ders çalışmanızı ve aynı zamanda sosyal olmanızı zorunlulaştıran bir akademisyen topluluğuyla karşılaşırsınız. Çoğu üniversitede bahsedilen “ Hoca bize taktı ya! ” klişesini yaşamayacağınız bir okuldur. Hocalar genellikle  öğrencilerinin birçok anlamda daha iyisini yapmasını ve en başta dediğim gibi birbirinizle değil başka üniversitelerdeki öğrencilerle yarışta olduğunuzu hissetmenizi ister.

Okuyacağınız bölüm eğer zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi istiyorsa okuyacağınız Yabancı Diller Yüksekokulu’ndan başlayarak bu sürekli rekabet ortamını size mezun olana kadar hissettirmeye devam eder.

Ege Üniversitesinde okuyan arkadaşlarınız size en çok “ Çok çalışıyorsunuz ya 😊” diyerek moral bozmaya çalışacaklardır ama okul bitip iş arama sırası gelindiğinde ise o zaman okulunuzun size yaratmaya çalıştığı tüm bu zor süreçlerin sizin lehinize olduğunu göreceksinizdir.

Son olarak İzmir gibi bir şehirde gerektiğinde tatiller yapıp eğlenirken okul okumak eğlenceli olacaktır.

Şehirle ilgili daha detaylı bilgilere web den ulaşabilirken okulla ilgili daha detaylı bilgilere ise www.deu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Özgün İçerik: Gürkan Savsar

Gürkan Savsar

Dokuz Eylül Üniversitesi - Makina Mühendisliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir