ÖğrenciKariyeri Yazarımızdan Geri Dönüşüm Çağrısı! Bizler, Bu Konuda Neler Yapabiliriz?

Neden geri dönüşüm yapmalıyız? Bu neden bu kadar önemli?

Doğal kaynaklarımızın korunmasını ve enerji tasarrufu sağlamamıza yardım eder. Çünkü en baştan bir ürün üretmek yerine önceden üretileni belli bir aşamadan geçirip kullanmak kaynak ve enerji açısından kazançlıdır. Ayrıca atık miktarını azaltarak çöp işlemlerinde kolaylık sağlar.

Buna bağlı olarak tüm bu maddeler kadar önemli olan, çevre kirliliğinin azalmasına yardımcı olur. Çünkü özellikle plastiklerin geri dönüştürülmemesi sularımızda ve topraklarımızda kirliliğe sebep olur. Bununla beraber canlıların yaşımını da tehdit eder. Hem mikroplastik olarak başta balıkların vücutlarında olması bunu tüketen insanların zarar görmesine sebep olur hem de denizdeki canlıların doğrudan plastikler yüzünden hayatlarını kaybetmelerine sebep olur. Ayrıca plastik kullanımını azaltmayıp geri dönüştürmezsek gelecekte denizlerimiz plastiklerle kaplı olacak. Tüm bu sebepler ve daha fazlası geri dönüşümün ve tabi sıfır atığın önemini vurgulamaktadır.

Geri dönüşümün öneminden bahsettikten sonra eminim çoğunuzda geri dönüşüm yapma, bunun bir parçası olma isteği oluşmuştur. Ancak hevesinizi kıracak şeylerle karşılaşabilirsiniz. Geri dönüşüm yapmanıza engel olan sorunlardan ve bu sorunları birlikte nasıl değiştirebileceğimizden bahsedelim. Bu konuda çok fazla yardıma ihtiyacımız olduğunu da unutmayalım. Değişimi ancak birlikte olursak gerçekleştirebiliriz!

WhatsApp Image 2019-08-31 at 15.57.54

1. Sorun: Maddeler Geri Dönüştürülebilir mi?
Öncelikle geri dönüştürdüğümüz maddeleri düşünelim. Mantıken bir ürünü geri dönüşüme sokabilmek için o ürünün geri dönüştürülebilir olmalısı gerekir. Dün bu konu aklıma takılınca Türkiye’nin önde gelen gıda markalarına ambalajlarının geri dönüştürülebilir olup olmadığını sordum. 5 firmanın 2’sinden olumsuz yanıt aldım. Ürünlerin ambalajlarının geri dönüştürülebilir olmadığını söylediler. Bu beni hem şaşırttı ve hem de üzdü. Çünkü geri dönüşümün önündeki en büyük engel, buydu. Ama şanslıyım ki markalar ilgiliydi ve ilgili yere bu isteği ileteceklerinden bahsettiler. Elbetteki tek başıma bir değişikliğe sebep olmam çok düşük bir ihtimal bu yüzden siz, ÖğrenciKariyeri okuyucularından da bu konuda yardım istiyorum. Evde kullandığınız paketli ürünlerin ambalajına, geri dönüşüm potansiyeli olan her ürüne geri dönüşüm amblemi var mı diye lütfen bakın. Geri dönüşüm ibaresi hiçbir şekilde yer almıyorsa, internetten firmanın iletişim bilgilerini bulun ve isterseniz mail ile isterseniz telefon ile iletişime geçip ürün paketlerinin geri dönüşüme uygun olup olmadığını teyit edin. Eğer olumsuz bir cevap alırsanız lütfen bunun öneminden bahsedip bunun için harekete geçmelerinden ve cevabı merak ettiğinizden bahsedin. En kısa süre içerisinde bir değişime sebep olabileceğimizi düşünüyorum. Çünkü bu tarz şeyler arz talep meselesi ve geleceğimiz için bu kadar önemli bir konuda bu önemli adımı atmamız gerekir.

WhatsApp Image 2019-08-31 at 15.58.36

2. Sorun: Biz Bu Maddeleri Geri Dönüştürebilecek İmkanlara Sahip Miyiz?

Peki, paketler geri dönüşüme uygun diyelim. İkinci adım. Bunları nereye atacağız? Bunları ayıran bir konteyner var mı? Yakında mı? Ve çok daha önemlisi, bunları ayrı işleyecek bir mekanizma var mı? Yoksa sadece halka geri dönüşüm süsü vermek için mi bu standlar konulmuş. Geri dönüşüm planları yaparken belediyemizin yaygın ve bu konuyu ciddiye alan büyük bir geri dönüşüm alt yapısı olmadığını fark ettim. Peki o zaman nasıl geri dönüşüm yapabilirdim? Geçtiğimiz günlerde bu konu hakkında belediyeyle konuşmaya gittim. Öncelikle ilk defa bu konuda biri gelmiş olacak ki şaşırdılar. Bilgi almak istediğimi söylediğimde geri dönüşümü özel firmaların yaptığını söylediler. Ama cevap benim için yeterli değildi çünkü yaşadığım yerde geri dönüşüm ulaşılabilir halde değil. Özellikle plastik ve kağıdı toplamaya özen gösterdiklerini söyleseler de bu durum çöp toplamanın son aşamalarında olduğu için yeterli olduğunu düşünmüyorum ki onlar da sanırım bunu düşündüğünden ilerleyen aylarda bir eğitim ile birlikte geri dönüşüm çalışmalarına başlayacaklarını söylediler ve bunun kesinlikle eğitimle birlikte olması gerektiğini de vurguladılar. (bu nokta çok önemli küçük büyük herkesin neden ve nasıl geri dönüşüm yapabiliriz konusunda eğitilmesi sonrasında bunu yapmak için imkan verilmesi gerekmekte.) Ve tabi ki bu konuda da kesinlikle talep çok önemli. Benim gibi ne kadar çok insan konuşmaya giderse bu proje kesinlikle çok daha erken gerçekleşecek. O yüzden sizlerden istediğim, eğer belediyenizde geri dönüşüm alt yapısı yoksa bu konuda  harekete geçin. Hem belediyenizi arayıp bu konu hakkında ne yaptıklarını öğrenebilir hem de doğrudan belediyeye gidip yüzyüze konuşup insanları bilgilendirip daha etkili bir izlenim bırakabilirsiniz. Ayrıca sistemin kurulmasını talep edebilirsiniz. Özel bir firmanın yaptığını söylerlerse firmayı öğrenip yaygınlaşmasını isteyebilir, belediyenizden de halka eğitim sağlamasını talep edebilirsiniz. Ve emin olun hep birlikte harekete geçersek, bu konuda başarıya ulaşacağımızı düşünüyorum.

Çünkü geleceğimiz için yapmamız gereken şey harekete geçmek!

Kaynak : Bir de Benden Dinleyin

Özel İçerik: Bu içerik ÖğrenciKariyeri yazarlarından Saliha Turgut tarafından oluşturulmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir