Negatif Düşüncelerle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Fark etmesek de günün önemli bir bölümünü negatif düşüncelerle geçiriyoruz. Peki bu düşüncelerle başa çıkmanın yolları neler?

 Çoğumuz, fark etmesek de günümüzün önemli bir bölümünü, istediğimiz gibi gitmeyen işleri, olayları, ilişkileri düşünerek ve gelecek hakkında endişelenerek geçiririz. Enerjimizi ve vaktimizi negatif olaylara odaklayıp, stresli ve mutsuz oluruz.

Psikolojik araştırmalar yayınlayan Psychology Today dergisinde çıkan bir haber negatif düşüncelerle başa çıkmanın yöntemlerini açıklamış.

Sizin için özetlediğimiz yöntemlerle, negatif düşüncelerle başa çıkmanız mümkün. İşte bunu sağlayacak 5 yöntem:

[ad name=”Google Adsense”]

1-Düşüncelerinizin ne kadar gerçeği yansıttığını sorgulayın

Zihnimizin bizi düşündüklerimizin tamamen doğru olduğuna ikna etme konusunda büyük bir yeteneği vardır. Bunun için 4 temel yol kullanır. Eğer bunları bilir ve fark edebilirsek, engelleyebiliriz:

1. Siyah-Beyaz Düşünmek: Olaylara tek bir açıdan yaklaşıp, kesin gözüyle bakmak ve alternatif olasılıkları göz ardı etmek.
2.Her Şeyi Kişisel Almak: Kötü giden her şey için kendini suçlamak, örneğin bir arkadaşınız size gülümsemedi diye onu üzecek bir şey yaptığınızı düşünmek. Belki de arkadaşınız kötü bir gün geçiriyor ve moral bozukluğu sizinle alakalı değil.

3. Negatif Şeylere Odaklanmak: Olayların iyisiyle kötüsüyle bütününü görmek yerine sadece kötü yanlarına odaklanmak.

4. Felaket Senaryoları Kurmak: Bir olayla ilgili tahmin yürütürken, olabilecek en kötü senaryoyu kurup ona inanmak.

Negatif düşüncelerinizin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını anlamak için kendinize acaba zihnim bana bu dört oyundan birini oynuyor olabilir mi diye sorabilirsiniz. Örneğin, kafanızda kendinizi sert bir şekilde eleştirdiğinizi varsayalım. Bir arkadaşınız gelse kendisi hakkında böyle konuşsa ne yapardınız? Büyük ihtimalle onun bu negatif bakış açısına karşı çıkardınız. Bu mantığı kendi düşüncelerinize uygulayın. Kendinize “En kötüsünü mü düşünüyorum? Kendimi yok yere suçluyor olabilir miyim?” gibi sorular sorarak negatif düşüncelerinizin doğruluğunu denetleyin.

2-Negatif düşünceler için kendinize sınırlı bir zaman tanıyın

Negatif düşüncelerden uzaklaşmanın bir yolu da kendinize negatif düşüncenizle ilgilenmek için sınırlı bir süre tanımaktır. Örneğin sabah, öğlen ve akşam 5 dakika. 5 dakika dolduğunda ise negatif düşüncelere son verip gününüze devam edin.

4-Şükredin

Pek çok araştırma şükretmenin mutluluğu arttırdığını gösteriyor. Kötü günler geçiriyor olsanız bile, küçük de olsa şükredecek şeyler bulmak mümkün. Bir günlük tutup her gün şükran duyduğunuz birkaç şey yazmak bunu yapmanın kolay ve etkili bir yolu.

 

5-Güçlü noktalarınıza odaklanın

Sürekli kötüye odaklanıp iyi giden şeyleri görmezlikten gelmek insanın doğasında vardır. Geçmişteki hatalarınızı düşünmek yerine, güçlü noktalarınıza odaklanın. Eğer kendinizi sert bir şekilde eleştirdiğinizi fark ederseniz, durun ve beğendiğiniz yanlarınızı düşünün.

kaynak

About Betül Koşaksız

Haliç Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım lisansının son senesinde olan bir iletişim aşığı. Öğrenci Kariyeri ailesinde kıdemli yazar :) İletişim için: betulkosaksiz@gmail.com

Betül Koşaksız

Haliç Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım lisansının son senesinde olan bir iletişim aşığı. Öğrenci Kariyeri ailesinde kıdemli yazar :) İletişim için: betulkosaksiz@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir