NASA ‘Gezegen Koruma Memuru’ Pozisyonuna Başvuru Yapan 9 Yaşındaki Çocuğa Cevap Verdi!

NASA’nın geçtiğimiz günlerde açtığı iş ilanı internet dünyasının ilgisini fazlasıyla çekmişti. Ama bu ilana dokuz yaşında bir çocuğun başvuru yapacağını kimse düşünmemişti. İşte geçtiğimiz günlerde açılan NASA’nın ilanı ve haberin linki: NASA Galaksi Koruma Memurları arıyor.

Dördüncü sınıf öğrencisi 9 yaşındaki Jack Davis NASA’ya bu pozisyona başvuru yapıp yapamayacağını sorduğu bir mektup yolladı. Kendini ‘Galaksinin Koruyucusu’ olarak tanımlayan Davis , perşembe günü NASA’ya attığı mektupta bu pozisyon için ne kadar hevesli ve istekli olduğunu kanıtladı diyebiliriz.

Şimdi gelin, birlikte bu dünya tatlısı galaksi koruyucusunun içten mektubuna bakalım

10
“Sevgili NASA,
Adım Jack Davis ve ‘gezegen koruma memuru’ işi için başvuru yapmak istiyorum. Dokuz yaşında olabilirim ama bu iş için uygun olduğumu düşünüyorum. Bunu düşünmemdeki sebeplerden biri de kız kardeşimin her zaman uzaylı olduğumu söylemesi. Ayrıca ‘Agents of S.H.I.E.L.D’ı izledim ve ‘Siyah Giyen Adamlar’ı da izlemeyi umuyorum. Bilgisayar oyunlarında çok iyiyim. Gencim, dolayısıyla bir uzaylı gibi düşünmeyi öğrenebilirim.
Saygılarımla,
Jack Davis
Galaksinin Koruyucusu
4. Sınıf”

Tabii bu mektuba NASA’nın cevap vereceğini de kimse beklemiyordu. NASA’nın küçük çocuğun hevesine olan ilgisi ve alakası insanlarda güzel bir tebessüme yol açtı.
11
“Sevgili Jack,
‘Galaksinin Koruyucusu’ olduğunu ve ‘Gezegen Koruma Memuru’ olmak istediğini duydum. Harika!
Gezegen Koruma Memuru pozisyonumuz gerçekten çok havalı ve çok önemli bir iş. Ay’dan, Mars’tan ve asteroidlerden örnekler getirdiğimiz zaman, Dünya’yı küçük mikroplardan korumayı gerektiriyor. Aynı zamanda sorumluluk sahibi bir şekilde güneş sistemini incelerken diğer gezegenleri ve ayları da bizdeki mikroplardan korumamız gerekiyor.
Geleceğin parlak bilim insanlarını ve mühendislerini bize yardımcı olmaları için her zaman arıyoruz, dolayısıyla umarım çok çalışırsın ve okulunda başarılı olursun. Bir gün seni burada, NASA’da görmeyi çok isteriz.
Saygılar,
Dr. James L. Green
Gezegen Bilimi Departmanı Müdürü”
Uzay ajansı bununla da kalmadı. NASA’nın Gezegen Araştırma Müdürü Jonathan Rall da Davis’i arayarak ‘pozisyona olan ilgisinden ötürü kendisini tebrik ettiğini’ söyledi. 🤗
12
“Her ne kadar Gezegen Koruma Memuru pozisyonu gerçek hayatta başlığın akıllarda canlandırdığı şey olmasa da, diğer gezegenleri ve kendi gezegenimizi mikroplardan koruyarak güneş sistemimizin keşfine teşvik etmede önemli bir rol oynuyor.

Merve Ersan

Yıldık Teknik Üniversitesi-İşletme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir