Mühendislerin Bilmesinde Yararı Olabilecek Yabancı Diller

Herkese merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere mühendislerin bilmesi gereken yabancı dillerden bahsetmek istiyorum. Hepimizde bir gelecek kaygısı var bu Allah’ın emri zaten. Kendimize şu soruyu sormayanımız yoktur diye düşünüyorum. Kendimi nasıl geliştiririm? Yabancı dil ise bu soru için akla gelecek ilk cevaptır. Peki hangi dilleri öğrenmeliyim? Bu konuda İngilizce’yi çok iyi biliriz ki başı çeker. Yani size yazıda İngilizce’nin öneminden bahsetmeyeceğim. Bunu zaten bildiğinizi varsayıyorum. Hangi dili öğrenmeliyim sorusuna gerçek bir cevap vermek gerekirse, bu sizin hangi firmada veya ülkede çalışmak istediğinizle ilgili. Yani seçtiğiniz ülkede veya firmada hangi ülkelere daha çok ihracat yapılıyor bunu iyi bilmeniz gerekiyor. Siz de iyi bilirsiniz ki zaman en önemli hazinemizdir. Bunu iyi kullanmamız gerekir. Ben sizler için araştırdım, kurcaladım ve en çok hangi dillerin yaygın kullanıldığını öğrendim ve nedenlerini açıkladım. Hepinize geçmiş olsun.

Bir Mühendis İçin Almanca Başı Çekiyor.

berlin-2

Listemizin 1. sırasında Almanca var tabii ki de. Almanca İngilizce’den sonra kullanılan en yaygın dil bunu yan komşunuz bile bilir. Peki neden Almanca bu kadar yaygın, altındaki sebep ne olabilir? Almanya makine ve oto sanayisinde çok gelişmiş olması ve piyasada söz sahibi bir konumda olması dilin neden önemli olduğunu gösteriyor.

İkinci Sırada İse Çince Var.Great-Wall-of-China-Wallpaper

Çince’yi öğrenmenin çin işkencesinden bir farkı yok bence; fakat 1.379 milyar gibi bir nüfusu varken gözden kaçırmamız mümkün gözükmüyor. Bence mazoşist olmak için 1.379 milyar sebep var.

Üçüncü Sırada İse Japonca Var.

Japanese-Desktop-Wallpaper-1

Robotlar ve otomasyon konusunda Japonların ve Japon firmaların ne kadar geliştiğini söylememize gerek yok sanırım. Türkiye’de faaliyet gösteren Japon firmaların aradığı kriterlerden biri Japonca olabilir mesela. Yani illa uzaklara gitmeniz gerekmez Türkiye içindeki firmalarda kendi bünyesine ekleyecek insanları en çok hangi ülke ile ihracat yapıyorsa o ülkenin dilini bilen nitelikli eleman isteyecektir veya Japonca öğrenerek Japonya’da çalışabilirsiniz size kalmış.

Rusça da Hoş Bir Dildir.

Moscow Russia Walking back towards the Hotel over the bridge we got a nice overview of the Red Square. It does always help if the streets are wet at night, giving some nice reflection. Using f/22 to get the star bursts around the lights. Photo details: Exposure 10 sec at f/22 (ISO 100), Camera Canon EOS 5D Mark III with a EF24-105mm f/4L IS USM lens at 73mm. Photo by: Iwillbehomesoon. Image license Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 Unported (CC BY-NC-3.0).

Eğer nükleer mühendisliği gibi bir hedefiniz varsa Rusça öğrenmeniz işinize yarayabilir. Ya da inşaat mühendisi iseniz Rusya’da inşaat sektöründe çalışabilirsiniz. Peki hep alfabeleri karmaşık kurmacık dilleri mi öğrenmemiz gerekiyor demeyin.

Çünkü Sırada Fransızca Var.

french-learning

Ülkemizde faaliyet gösteren Fransız firmalarda mühendis olarak çalışmak istiyorsanız, Fransızca bilmek sizi birkaç adım öne taşıyacaktır. Fransızca bu firmalarda daha ağırlıklı istenebilir nedeni ise Fransızlar kendi dillerinden başka dili konuşmayı pek sevmezler, yol sorsanız Fransızca bilmediğiniz için cevap vermezler. Tabii bütün Fransızları kast etmiyorum; ama neyse onlar kendilerini biliyorlar.

Özgün İçerik: Cumali Cem Yüksel

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir