Mavi Yumurta İle Aylık Kazançları 10.000 TL

Mavi Yumurta son birkaç aydır popüler hale gelen bir yumurta türüdür. Bu arada Yeşil Yumurta veya Kahverengi Yumurta olarak da bu ürünü görebilirsiniz.

Mavi yumurta Ameraucana cinsi tavuklardan üretilen bir yumurta türüdür. Son dönemde yapılan araştırmalar sonucunda oldukça popüler hale gelen Mavi Yumurta üreticilerin de peşine düştüğü bir yumurta türü olmuştur.

Satış noktasında da normal yumurtalardan daha pahalı olan Mavi Yumurta bu sebeple de üreticisine çok daha yüksek kazançlar sağlamaktadır.

Mavi Yumurta Veren Tavuk Irkları Hangileridir?

Mavi Yumurta veren tavuk ırklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Ameraucana: Ülkemizde de sıkça tercih edilen ırktır.

Araucanas: Ameraucana cinsinden sonra en fazla talep gören ırk olma özelliğini taşır.

Krem Legbar: İngiltere menşeli bir hayvandır. Daha çok doğal hayatta yaşamayı seven bir ırktır.

Easter Eggers: Birçok ırkın bir araya gelmesi ile ortaya çıkan melez bir ırktır. Mavi yumurta dışında yeşil, gül, kahverengi, adaçayı, zeytin ve krem renklerinde yumurta vermektedir.

Araucanas ve Ameraucana Cinsi Tavukların Farkları Nelerdir?

Aslında hem Araucanas hem de Ameraucana cinsi tavuklar Mavi Yumurta yumurtlayan tavuklar listesinde yer almaktadır.

Ancak Ameraucana cinsi tavukların Araucanas cinsi tavuklara göre daha verimli olmasından dolayı genellikle üreticiler de Ameraucana cinsi tavukları tercih etmektedirler.

Ortalama olarak 1 yıllık sürede Ameraucana cinsi tavuklar 180 ila 200 adet arasında yumurta verirken Ameraucana cinsi tavuklar 200 – 240 adet arasında yumurta vermektedirler.

Mavi Yumurta Nasıl Üretilir?

Ülkemizde beslenen normal tavuklardan pek de farklı olarak beslenmeyen Ameraucana cinsi tavukların elbette ki Organik olarak beslenmesi hem tavukların daha uzun ömürlü olması hem de yumurtaların daha fazla alıcı bulması adına önemli bir konudur.

Bunun dışında üretim sürecinde dikkat edilmesi gereken bilgilere Veterinerler üzerinden ve tabi ki Tavuk Çiftlikleri üzerinden erişebilirsiniz.

Mavi Yumurta Ne Kadara Satılıyor?

Alıcı noktaya göre değişse de bu işi yapan firmaların Mavi Yumurtayı ortalama olarak 5 TL ile 10 TLarasında toptan ya da perakende olarak satışa sunduklarını belirtebiliriz.

Yani 10 adet Mavi Yumurtanın olduğu bir paketin ortalama satış fiyatı 50 TL ile 100 TL arasında gerçekleşiyor.

Bu noktada ürüne olan talep, ürünün satışını yaptığınız nokta ve diğer detaylarda satış rakamına etki edecek unsurlar arasında sayılabilir.

Mavi Yumurtanın Normal Yumurtadan Farkı Nedir?

Tarım Bakanlığı tarafından da desteklenen araştırmalara göre Mavi Yumurta Protein ve Selenyum bakımından normal yumurtadan çok daha zengin bir yapıya sahip.

Yapılan analizlerde Protein bakımından Mavi Yumurtaların Normal Yumurtalara göre 1.5 Kat daha yüksek değerler sunduğu görülmüştür.

Protein zenginliği bakımından bir kıyaslama yapacak olursak bir adet mavi yumurtadan ortalama olarak 14 Gram protein alınırken 100 gram biftekten 12 gram civarında bir protein girişi oluyor vücudumuza.

Ayrıca Mavi Yumurtanın A, D, E ve B vitaminleri bakımından da oldukça zengin olduğu, bu sayede de Bağışıklık Sistemini güçlendirdiği gözlemlenmiş durumda.

Yağ ve Kolesterol Oranı bakımından ise normal yumurtalara göre çok daha düşük olan Mavi YumurtaKalp ve Damar Rahatsızlıklarını da tetiklememiş oluyor.

Mavi Yumurtadan Günlük ve Aylık Ne Kadar Kazanç Elde Edebilirim?

Tabi ki bölgesel ve hayvansal olarak bu rakamlar değişkenlik gösterse de Ameraucana cinsi tavukların 1 senede ortalama olarak 200 – 240 adet arasında yumurta verdikleri hesaplanmış durumda.

Bu rakamı Aylık bazda ele alacak olursak 30 günün 20 gününde 1 tavuktan yumurta alabilmeniz mümkün.

Satış rakamı olarak üst kısımda da belirtiğimiz oranları ele alacak olursak ve 1 yumurtanın 5 TL olduğunu farz edersek aylık olarak 1 Ameraucana cinsi tavuktan 100 TL değerinde yumurta alabilmek mümkün.

100 adet tavuk barındıran bir çiftlik bu hesaplama ile aylık ortalama olarak 2000 Yumurta üretimi yaparak 10.000 TL Aylık Kazanç elde edebilir.

Tabi biz burada Min. Rakam olarak adet başı fiyatı 5 TL olarak ele aldık. Bu rakamı alıcısını bularak 7 TL’ye çıkarmanız durumunda 1 ayın sonunda 14.000 TL kazanç elde etmeniz de mümkün olabilir.

Ameraucana Irkı Tavukların Satış Fiyatı Ne Kadardır?

Bu alımı yapacağınız çiftliğe, tavuğun yaşına ve diğer tüm datalara göre değişebilir.

Ortalama olarak Ameraucana Irkı bir tavuğun yaşam süresi 4-5 Yıl olsa da Yüksek Verimliliksunmalarından dolayı çok daha erken sürelerde hayata veda etmektedirler.

Bu sebeple de ortalama bir tavuğun yaşam süresi olarak size 2-3 Yıl süre vermek daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.

Tavuklar tabi ki civciv oldukları zamanlarda üretim yapmazlar. Belli bir süre sadece büyümek için yem tüketimi yaparlar. Bu sebeple de hemen

Ortalama olarak 200 TL ile 500 TL arasında değişen fiyatlarla Ameraucana Cinsi Tavuk satın almanız mümkündür.

Mavi – Yeşil Yumurta Üretimi İçin Ne Kadarlık Yatırım Yapmamız Lazım?

Bu aslında tamamen sizin alacağınız tavuk sayısına göre değişkenlik gösterecektir.

Normal bir üretici sadece 20 – 25 Ameraucana Tavuk satın alarak üretime başlayabilir. Bu durumda da maliyetler oldukça az olacaktır.

İlk etapta 25 Adet tavuk aldığınızı ve bu tavukları da 400 TL’den satın aldığınızı varsayalım.

25*400 TL = 10.000 TL

Tabi ki Yem Maliyetleri, Kümes ve Diğer Maliyetlerde olacaktır. Ama bunların net bir hesaplamasını yapamayacağımız için Aylık 500 TL Maliyeti de hesaba katalım.

Yani ilk giriş için 10.500 TL, sonrası için de aylık 500 TL masraf çıkalım.

Bir tavuğun ortalama olarak 200 yumurta verdiğini düşünerek Aylık olarak ortalama 17 Yumurta üreteceğimizi düşünelim tavuk başına. Bu yumurtaları da 7,5 TL den satacağımızı varsayalım.

Bu durumda;

17 Adet *7,5 TL= 127,5 TL

127,5 TL * 25 Tavuk = 3187.5 TL

Yani 4. Ayın sonunda 10.500 + 500 + 500 + 500 TL olmak üzere toplamda 12.000 TL harcamanız olurken,

3187,5 TL * 4 Aydan 12.750 TL gelir elde edilmiş olacaktır.

Bundan sonraki her ay ise 25 Ameraucana Cinsi Tavuğun size geliri ortalama olarak 2.700 TL olacaktır.

Mavi – Yeşil Yumurta İçin Devlet Desteği Alabilir miyim?

Bu konuda Bakanlıklar üzerinden gerekli girişimleri yaparak belirli rakamlarda Devlet Desteği almanız mümkündür.

Aldığınız bu destekler ile hem Tavuk Çiftliği Kurulumu hem de Mavi Yumurta Üretimi için gerekli olan Ameraucana Irkı Tavukları satın alabilirsiniz.

Bu desteklerin bir kısmının Geri Ödemesiz olması sebebiyle yapacağınız işin ilk ayından itibaren cebinize nakit para girişi de olmaya başlayacaktır.

Bu sebeple de Mavi – Yeşil Yumurta işine girmeyi düşünenler Devlet Destekleri konusunda da çalışma yapabilirler.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir