Marmara İşletmeli Olmak!

Herkese Merhaba! 😊

İşletme denilince yüzünüzde bir tebessüm, aklınızda işsizlikle alakalı düşüncelerin geçtiğini görür gibiyim. Sanılanın aksine, işletme nedir, ne değildir ondan bahsedeceğim.

Öncelikle işletme işsizlik değildir. İstisnalar olsa da iş bulmak biraz da kişinin kendisine bağlıdır ve üzülerek söylüyorum işletme bölümünün nerede okunduğunun da önemi tabii ki var fakat bu mesele tamamen kişinin kendisine kattığı tecrübelerle ve gelişimiyle de alakalı bir durumdur.

26632800324_8d0635be9b_b

 

Neden işletme?

İşletme çok geniş bir alana sahip. Mezun olunca birçok alanda çalışma imkanı var fakat “Ne olacağımı bilmiyorum, bari işletme okuyayım.” gibi bir düşünce kafanızda olmasın. Eğer böyle bir düşünceniz varsa okulunuzun veya eğer gidiyorsanız dershanenizin rehberlikçisine danışmanızda fayda var. Onun haricinde kendinizi en iyi siz tanırsınız. “Ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz?” ve “Gelecekte ne yapmaktan sıkılmazsınız?” Bu gibi soruların cevabını kendimizde bulmamız gerekir.

Evet. İşletme boş bir bölüm değildir, yata yata bitmez anlayacağınız.

 

29019552200_75b5c069f9_b (1)

 

 

İşletme TM1 puan türüyle alım yapmaktadır.

Marmara üniversitesi Türkçe, Almanca ve İngilizce olmak üzere 3 farklı dilde eğitim veren bir okuldur.

İngilizce İşletme 48.500

Almanca İşletme 91.600

Türkçe İşletme  133.300

Türkçe İşletme (İÖ) 171.000 sıralamayla almaktadır.

 

İlk yıl her okulda ve her bölümde olduğu gibi Türk Dili ve Edebiyatı ve İngilizce dersi ortaktır. İngilizce için muafiyet sınavı yapılır  ve 50 puanı geçerseniz muaf olursunuz. Bu Türkçe işletme için geçerli. İkinci yıl ortak dersi Atatürk İlkeleri ve İnkılap tarihidir.

Eğer sosyalseniz ya da sosyalleşmeyi seviyorsanız, yeniliklere açık, öğrenmeye aç ve pazarlamayı, yönetimi, sayılarla aranız iyi ve parayla uğraşmayı seviyorsanız bu bölüm size göre. Yani muhasebeyle aranızı iyi  tutmanız gerekiyor.

 

Kendimize sorduğumuz bir soru var aslında: “Bu matematik bir daha nerede karşımıza çıkacak?” ya da “Bu gördüklerimi bir daha nerede kullanacağım?” Matematik aslında hayatımızın her yerinde karşımıza çıkıyor. Siz integral, türev … çözmeden kazanırsınız bu bölümü, sonra bir bakarsınız ilk yılda genel matematik dersinde  karşınıza çıkmış. Ancak korkmayın, üniversite sınavı kadar zorlanmazsınız.

Yazıyı yazdığım bu yıl İşletme Kampüsü Bahçelievler Yerleşkesi olarak geçiyor. Fakat seneye İşletme Fakültesi Göztepe’ye (Kadıköy’e) taşınacak. Bu arada birçok okulda bu bölüm İİBF fakültesi arasında yer alırken bizim okulumuzda bu bölümler farklı fakültelere ayrılmıştır, İşletme Bölümü de İşletme Fakültesine aittir. Bu arada okulumuzun Rektörü Prof. Dr. Emin ARAT da  İşletmeli onu da söyleyelim😊

16f36e23f3d1346a519c272c655dfc1d

 

Okulumuzun ilk temelini teşkil eden girişim, zamanın Ticaret Nazırı Suphi Paşa tarafından, içindeki ticareti yabancıların sultasından kurtarmak, milli tüccar sınıfına gerekli ticari bilgiyi sağlamak ve uzman eleman yetiştirmek amacıyla yapılmış, 16 Ocak 1883’de “Hamidiye Ticaret Mekteb-i Alisi” adı altında Maarif  Nazırı Tahir Paşa tarafından öğretime açılmıştır.

Korkmayın uzun uzun tarihçeyi anlatmayacağım. Bu linkten bakabilirsiniz:

http://isletme.marmara.edu.tr/fakulte/tarihce/

IMG_0188_banner

 

 

Bu bölümü Okuyanların yaşadığı bir diyalog örneği vermek istiyorum:

+Evladım sen okuyor musun?

-Okuyorum teyzeciğim.

+Hangi okula gidiyorsun?

-Marmara Üniversitesi teyzeciğim.

+Ooo maşallah evladım. Hangi bölüm?

-İşletme

+İyi, olsun olsun oku.

😊😊

 

Ya da şöyle bir diyaloğa şahit olabilirsiniz:

+Hangi okulda okuyorsun evladım?

-Marmara Üniversitesi

+Devlet mi özel mi?

(Şurada bir baygınlık geçiriyoruz hemen)

-Devlet teyzeciğim devlet😊

Marmara Üniversitesi DEVLET Üniversitesi’dir arkadaşlar.

 

Evet işletme bölümünden mezun olunca diğer bölümleri gibi net bir unvana sahip olunmuyor(örneğin doktor, mühendis, avukat vb.) fakat işletme bölümünden mezun olunca bir sürü alanda çalışma imkanına sahip oluyorsun.

32910125692_312e18cd3e_z

 

Hangi alanlarda çalışabilirler?

İnsan Kaynakları, Pazarlama özellikle Dijital Pazarlama, Muhasebe, Planlama, Finans,Denetim, Yönetim…Üç nokta olmasının sebebi dijitalleşen dünyada ihtiyaca göre yeni departmanların açılmasıyla birlikte yeni oluşan meslek gruplarından bahsedebiliriz. Bu arada İşletmeciler ve bununla ilgili işletme üst düzey kişilerin unvanlarını merak eden arkadaşlarım “İşte C-Suit Hakkında Merak Ettiklerimiz!” başlıklı yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirler.

 

Onun haricinde kamuda çalışmayı düşünenler için İşletme Bölümünde Hukukla ilgili dersler de verildiği için İdari Yargı Hakimliği, Adli Yargı Hakimliği gibi alanlarda görev alabilirler. Bunlar KPSS istemeyen fakat kendi sınavı olan alanlardır. Kaymakam Adaylığı(ayrı sınavı mecvut), Uzman Yardımcılığı ve Müfettiş Yardımcılığı; bunlar alanlarına göre değişmekte, farklı bakanlıklara ait olmakla birlikte KPSS sınavıyla almaktadır.

 

561d0c1d1b5a5ff9edf35008f8807c79

 

İngilizce okuyanlar biraz daha şanslı olsa da Türkçe okuyanlar da İngilizcelerini tamamlayabilirler.  Aynı zamanda bu bölümden mezun olmak yetmiyor, her bölümde olduğu gibi sizinle beraber birçok kişi bu bölümden mezun olacağı için kendinizi geliştirebilecek faaliyetlere (örneğin kulüp faaliyetlerinde rol almak, seminerlere katılmak, gönüllü çalışmalarda bulunmak…) önem vermelisiniz. Diğer mezunlardan farklı olmalısınız. Bununla ilgili neler yapmak gerektiğini daha önce farklı olmak için marka olmak adlı yazıda anlatmıştık. Yazı için tıklayınız.

 

YGS bir barajdı , asıl farkınız LYS ile birlikte olacak. Çalışmaktan yılmayın, bahar havalarının estiği şu zamanlarda ders çalışmaktan sıkılıp bırakmayı düşünen hatta bırakan birçok kişi olacak. İşte önemli olan bu zamanda bırakmayıp dört elle sarılmaktır mesele.

326d4dc003006eae12abef502c301216

 

Aziz SANCAR:

“Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum, bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum.”

 

Gülhan Adışen

Marmara İşletme / sanatsever Gezer, araştırır, yazar. İnstagram: @lazutpuskulu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir