Küresel İnsan Kaynakları Trendleri Raporu

Deloitte’un bugüne kadarki en kapsamlı İnsan Kaynakları Trendleri araştırmasına göre kurumların mevcut ve gelecekteki en önemli önceliği ‘geleceğin organizasyonunu inşa etmek’ olarak öne çıkıyor. Türkiye’deki gündemin diğer iki maddesini doğru yetenekleri kazanmak ve performans yönetimi oluşturuyor.

2017 – 2018 dönemi için kampüslerdeki yeteneklere dijital ve saha projeleri ile ulaşmak, şirketinize özel yetenek projeleri oluşturmak istiyorsanız ÖğrenciKariyeri ile iletişime geçebilirsiniz. Maillerinizi bekliyoruz 🙂
iletisim@ogrencikariyeri.com

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 140 ülkede, 10 binin üzerinde İK ve iş dünyası profesyonelinin görüşleri alınarak yapılan Küresel İnsan Kaynakları Trendleri Raporu’na göre, globalde şirketlerin diğer öncelikleri sırasıyla geleceğin organizasyonunu inşa etme, çalışan deneyimi ve performans yönetimi yer alıyor. Türkiye özelinde ise, bu sıralamada üçüncü sırayı yetenek kazanımı konusu alırken, kariyer ve öğrenme dördüncü, çalışan deneyimi ise beşinci sırada kendine yer buluyor.

 Zorlu konu: Yeteneklerin kazanımı
01_yetenek_kesfetme

İşgücünün yapısı geliştikçe, doğru takımlar oluşturarak bu takımlar arasında uyumlu çalışmayı sağlamak öncelik haline geliyor. “Yetenek kazanımı” konusu Türkiye’de şirketlerin karşılaştıkları en önemli zorlukların arasında yer alıyor.

Kariyer ve eğitim fırsatları, üst düzey yöneticilerin gündeminde
02_yuksek_mertebe_pozisyonlar
Kurumlarda hiyerarşik sistemler kırıldıkça ve iş dünyasında dijital yaygınlaştıkça, başarılı olabilecek ve değişen işgücü ihtiyaçlarını yönetebilecek liderler yetiştirmede mesleki gelişim ve eğitim fırsatları kritik önem taşıyor.

Türkiye geleceğin iş dünyası liderleri için umutlu
03_turk_yetenekleri
Liderlik konusu ise şirketlerin geleceğe dair öncelikleri arasında hem globalde hem de Türkiye’de ikinci sırada yer alıyor. Raporda, özellikle çok daha çevik ve dijital yetkinliklerle donatılmış, daha güçlü ve farklı özelliklere sahip liderlere ihtiyaç duyulduğu vurgulanıyor.

Dijital İK, Türkiye’deki şirketlerin gelecekteki en önemli öncelikleri arasında
04_dijtal_ik
Kurumlar dijitalleştikçe, liderlerin de dönüştürücü teknolojiler karşısında insan kaynakları ihtiyaçlarını birçok farklı açıdan değerlendirmeleri gerekiyor. Globalden farklı olarak Türkiye’de Dijital İK konusu, geleceğe dair öncelikler arasında %31 ile 3. sırada bulunuyor (globalde %25 ile 6. sırada).

İşgücü teknolojiyle dönüşüyor ancak insan faktörü önemini koruyor
05_robotlar
Raporda, teknoloji ve otomasyon ile birlikte iş kollarının da yeniden tanımlandığı belirtilirken; insan faktörünün kattığı empati, iletişim ve sorun çözme gibi değerlerin çok daha önem kazandığı vurgulanıyor.

rapor_icin_tiklayin

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir