Ne Kitapsız Ne Kahvesiz Olur Diyenlerin Mekanları: Kitap Kafeler

Oİstanbul’un kitap kafeleri, son zamanlarda moda olan, ne kitapsız ne kahvesiz olur diyenlerin mekanları… hem dekorasyonları hem de okura sunduğu huzurlu ortam ile okuru çekiyor. İşte bunlardan bir kaçı…

FiL
Burası, fotoğraf kitaplarına, kahvelere ve atölyelere adanmış bir mekan. Halükar Mimarlık’tan Bilge Kalfa ve Gamze İşcan’ın tasarladığı huzur veren ferah dekorasyonu, insanın kitap okuma isteğini katbekat artırıyor. Özellikle salıncak şeklindeki koltukları cezbedici. FiL’in her iki katında yer alan kütüphanesinde sanatçı kitaplarının yanı sıra fotoğraf tarihi ve teorisiyle ilgili kitaplar, dergiler, sanatçı kitapları, çocuk kitapları ve bağımsız yayınlar mevcut.

Aynı zamanda atölyelerin, sanatçı konuşmalarının ve söyleşilerin düzenlendiği mekan, iki kardeş Faik Ali Yeşil ile fotoğrafçı ve sanatçı Cemre Yeşil tarafından kuruldu. Sanatçı kitaplarının alışılagelmiş sanat tüketimine göre daha bireysel bir deneyim sunması ve daha ulaşılabilir olmasına önem veren FiL’in kurulmasındaki temel motivasyonlardan biri de sanatçı kitabını herkes için daha ulaşılabilir kılmak. FiL’in tadında iddialı olduğu kahvelerinden ve el yapımı keklerinden tadarken beğendiğiniz kitabı karıştırabilirsiniz. Mekanın Pazartesi günleri kapalı olduğunu da hatırlatalım.
Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Ali Paşa Değirmeni Sok. 1/1, Beyoğlu, İstanbul. (0212) 243 19 94

Cafe Lumiere
Çukurcuma’da yaklaşık 200 yıllık bir binada 2014’te Özcan Taş ve Cengiz Doğan tarafından açıldı Cafe Lumiere. Adını, sahiplerinin sinema sevgisinden alıyor: 22 mart 1895’te özel bir sinema salonunda ilk sinema filmini yayınlayan Auguste ve Louis Lumiere kardeşlerden… Özcan Taş kitap sektöründen gelen biri, Cafe Lumiere de ister istemez kitaplarla donatılmış bir mekan. Ama bu kitaplar satılmıyor. İsteyen kafede vakit geçirirken okuyabiliyor, isteyen de evine götürüp bitirince geri getiriyor.

Tüm kitapları Özcan Taş ve Cengiz Doğan seçiyor. Türünden çok, niteliğine önem veriyorlar. Bazen çok sevilen bir yazarın kitabını bazen de yeni ama onların çok sevdiği yazarların kitaplarını koyuyorlar kütüphaneye. Bu yıldan itibaren okuma günleri de yapacaklar.

Sabah 8’den akşam 12’ye kadar açık olan 70 kişilik mekanın mönüsünde dünya mutfağından makarna, burger, pide, salata gibi seçenekler var. Yaz aylarında üzeri açık olan bahçesi, kış aylarında kapatılarak kış bahçesine dönüştürülüyor.
Adres: Kuloğlu Mah. Altıpatlar Sok. No:7 Çukurcuma, Cihangir, İstanbul. (0212) 244 12 67

M.O.C
Bu mekanın kafe mi yoksa kütüphane mi olduğuna karar vermek zor. Çünkü 190 metrekarelik iki katlı M.O.C’un duvarları tamamen kitap raflarından oluşuyor. Geçen yıl Sami Çeviköz tarafından kurulan mekanın ücretsiz okumanız için sunduğu kitaplar arasında Türk ve dünya edebiyatından klasikler ve yeni çıkanlar dışında temelleri akademik bilgiye dayanan eserler ve hatta fantastik romanlar bile mevcut. Bir de Atatürk bölümü bulunuyor. Kitapları mekanda okurken bitiremezseniz, yanınızda götürebiliyorsunuz. Ama tabii ki M.O.C ekibi okuduktan sonra geri getirmenizi bekliyor. Mönüden Cafe Miel, Zebra Mocha ya da Cafe Bondi’yi denemenizi tavsiye ederiz.
Adres: Teşvikiye Mah. Şakayık Sok. No: 4 Şişli, İstanbul. (0212) 234 44 65

Page Cafe Gallery
Büyük bir kütüphaneye sahip kafelerden biri de Page Cafe Gallery. Nagehan Açimuz ve Merve Demirkol’un tasarladığı dekorasyonda kitaplara geniş bir yer ayrılmasına özellikle dikkat edilmiş. Müzikler, kitap okuyan müşterilerin rahatsız olmaması için özel seçilmiş. 2014 yazında Serhat Mırız ve Onur Tunabağ tarafından açılan mekanın sanat anlayışı sadece kitaplarla sınırlı değil. Burası aynı zamanda butik bir resim galerisi. Duvarda gördüğünüz resimleri satın alabiliyorsunuz. Kahveseverler için Page Cafe Gallery’de Avusturya kahve kültürünü dünyaya tanıtmış olan Julius Meinl marka yer alıyor. Mönüde ayrıca pasta ve kekler, ev yapımı tuzlular, tortilla tost ve paniniler de mevcut.
Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. No 121/1A Kadıköy, İstanbul. (0216) 550 11 24

Akademi 1971
Akademi 1971, ilk kez Hadi Olça tarafından 1971’de Nişantaşı’nda açıldı. Ancak burası 1992’de yıkılınca 20 yıl sonra Özcan Sapan ve Muzaffer Olça, mekana bu kez Kadıköy’de hayat verdiler. Dışarıdan bakıldığında sadece kafe gibi görünse de, içerisi tam bir kitap deryası. Aynı zamanda bir yayınevi olan Akademi 1971’in giriş katında kafe ve satışı yapılan yeni kitaplar yer alıyor. Alt kat ise tam aradığınız yer olabilir. Bu bölümde ücretsiz okunabilecek kitapların yanı sıra kapısında ‘kütüphane’ yazan ve raflarında yaklaşık 20 bin adet kitabın yer aldığı gerçek bir kütüphane mevcut. Ansiklopediden klasiklere kadar her tür kitabı bulmanız mümkün. Dolayısıyla buraya tez yazmaya gelenler bile oluyor.
Akademi 1971’de etkinlik de yapılıyor. Mesela her Cuma sinema akşamları var. Her hafta seçilen bir film, kütüphanede ücretsiz izleniyor. Perşembeleri akşam 8’de Fotoğrafmetre adlı kulübün üyeleri toplanıyor. Fotoğraf üzerine eğitim ya da konuşmalar yapılıyor. Salı günleriyse yazar Cem Kertiş’in verdiği yazarlık atölyesi var. Tüm etkinlikleri www.akademi1971.com sitesinden takip etmek mümkün.
Adres: Caferağa Mah. Sakız Sok. No: 12 Kadıköy, İstanbul. (0216) 700 19 71

Fahriye Cafe
Adını Müjde Ar’ın ‘Fahriye Abla’ filminden alan Fahriye Cafe, bir buçuk yıl önce sinema mezunu bir çift olan Çetin Baskın ve Elif Gezer tarafından Moda’da açıldı. İçerisi, tam anlamıyla evdeymiş gibi hissetmeniz için tasarlanmış. Rahat koltuklar, abajurlar, pikaplar, vintage dekorasyon ürünleri var. Dilediğiniz gibi okuyabileceğiniz kitaplarsa küçük kütüphanelerde ve tıpkı evimizde olduğu gibi komidin, sehpa ya da koltuğun üzerinde bulunabiliyor. Pek çok sinema kitabı, roman, hikaye ve şiir kitapları mevcut. Hepsi aşağı yukarı 500 adet kitap eder, desek yanlış olmaz. Dilerseniz bu kitapları satın da alabiliyorsunuz. Yaklaşık 50 kişiyi ağırlayabilen mekan, her gün sabah 10’dan akşam 23.30’a kadar açık. Mönüsünde çorba, kek, tatlı ve tost çeşitleri mevcut. Bir de spesiyal olarak fırında mantı var. Hepsi çalışanlar tarafından günlük hazırlanıyor.
Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. Leylek Sok. No 3/A, Kadıköy, İstanbul. (0505) 881 13 48

Tasarım Bookshop
Tasarım Bookshop, yaklaşık 30 yıldır ağırlıkla mimarlık ve iç mimarlık üzerine yayıncılık yapan Tasarım Group’un ikinci kuşak yöneticileri Mimar Enis TİBET ve İç mimar Emre TİBET kardeşler tarafından üç yıl önce açıldı. Haliyle bu mekanın en önemli özelliği mimarlık, iç mimarlık, tasarım, moda, fotoğraf, sanat ve grafik ağırlıklı konularda dünya literatürüne girmiş yabancı yayınları raflarında bulunduruyor olması. Ayrıca birçok konu başlığında Türkçe yayınlar, günlük yabancı gazeteler ve çocuklar için ayrı bir kitap köşesi mevcut. Hepsi yaklaşık 3.000 adet kitap ediyor. Kitapları isteyen kafe bölümünde otururken inceleyebiliyor ya da satın alabiliyor.
Adres: Osmanağa Mah. Bahariye Cad. Nevzemin Sok. No: 6/A Kadıköy, İstanbul. (0216) 418 39 38

Cherry Bean Coffees
Kurucularından Şehriban Çam, ilk şubeyi 2008’de Galata’da açtıktan sonra taze kahve ve kitaplarını 2013’te Moda’da açtığı şubeye de taşıdı. Galata’daki Cherrybean’de çok fazla kitap yok, 40 adedi geçmiyor ama Moda’da içinde kaybolacağınız 1200’den fazla kitap var. Farklı türler arasında yeni çıkan kitaplar da var, ziyaretçilerin okuduktan sonra bıraktığı kendi kitapları da… Bunlar arasından birini seçip ister bir masada okuyun isterseniz de koltuklarda yayılıp keyif sürün, size kalmış. Galata’daki şubesinde mönü daha çok kahve, kek ve kurabiye çeşitlerinden oluşuyor. Moda’da ise köy kooperatiflerinden gelen kahvaltılık ürünler cezbedici. Burada bağımsız sanatçıların üretimlerini sergilediği sergi alanı da mevcut. Tasarım eşyaların da satıldığı mekanda yılda üç kez garaj satışı da yapılıyor.
Adres: Galata için; Bereketzade Mah. Camekan Sk. No: 10/1 Galata, Beyoğlu. (0212) 252 80 83 Kadıköy için; Caferağa Mah. Moda Cad. No: 122 Kadıköy. (0216) 414 76 69

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir