Kara Delik Teorisi Testi Geçti

Nobel ödüllü ünlü Alman fizikçi Albert Einstein’in ortaya koyduğu bu tahmin astronomların bu tahmini doğrulamasını sağladı.

Gök bilimciler bahsedilen deliğin çevresindeki bir grup yıldızı gözlemledi. Gözlemlerinin doğru olması “yer çekiminden dolayı kırmızıya kayma” olarak bilinen fenomeni doğrulamayı başardılar. Bu durum hem ışık kaynaklarını etkiliyor, hem de bilim insanlarının kara delik fiziğini anlamalarına yardımcı olabilme ihtimalini veriyor.

Bilim insanları devasa boylarda bir teleskopla inceleme yaptıkları Şili”de S2 isimli bir yıldızın Yay A isimli Samanyolu’nun merkezindeki kara deliğin yoğun çekim alanından geçmesini izledi. Gözleme sırasında kara delik gibi bir çekim kuyusundan ışığın çıkarken dalga boyutunun genişlemesi anlamında olan “yer çekiminden dolayı kırmızıya kayma”tespit edildi. Bu dalga boyutunun ışık yelpazesinde kırmızı bölgesine kayması anlamına geliyor.

_102703196_kara1_790x445

Yeni araştırmaların önünü açacak.

Einstein’in genel görecelik teorisinde ortaya konmuş ancak kara delik gibi yoğun çekimli bir alanda gözlemlenmemişti. 

Almanya’nın Garching Kentindeki Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü’nden Frank Eisenhauer bu ölçümün kara delikler üstüne araştırma için kapı açtığını söyledi. Eisenhauer “Gelecekte galaksimizde genel göreceliliğin pek çok etkisini göreceğiz. Yıldızların yörüngelerinin değiştiğini, ışığın daireler çizdiğini ve uzay-zamanının kara delikle birlikte döndüğünü göreceğiz” dedi.

Şili’deki teleskopu işleten Avrupa Güney Gözlemevi’nden  Françoise Delplancke de fizik kanunlarının Güneş Sisteminde belirli koşullar altında test edilebildiğini belirtti.  Delplancke “Bu nedenle çekim alanlarının çok güçlü olduğu yerlerde bu kanunları kontrol etmek astronomide çok önemli” diye konuştu. S2 yıldızı Yay A kara deliğinin çevresindeki yıldız kümesinin bir parçasıdır. Yıldızlar her 16 yılda bir kara deliğe yakınlaştıklarında tahmin edilemeyen bir hıza ulaşıyorlar.

albert-einstein-

“Einstein 1, Newton 0”

Gök bilimciler, S2’yi daha önce 19 Mayıs 2018 tarihinde izleyerek ilerlemesini saat saat kayıt etmişti.

S2 kara deliğe Dünya’nın Güneş’le mesafesinin 120 katı mesafede geçtiğinde, saniyede 8 bin kilometrelik yörüngesel hıza ulaşmıştı. Bu ışık hızının yüzde 2.7’sine denk geliyor.

Sonuçlar genel görecelilik teorisine uygunluk gösteriyor. Isaac Newton’un fikirleri ise bu testte karşılık bulmadı.

Frank Eisenhauer, “Sporda bunun karşılığı Einstein 1, Newton 0 denebilir” dedi.

Gök bilimciler, Samanyolu’nun merkezindeki kara deliğin çevresinde aşırı koşullar hakkında bilgi edinmek için S2 yıldızını yörüngesinde izlemeye devam ediyor.

_102704322_kara2_790x445

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir