Kalitenin Artması Türkiye’yi Üniversite Cenneti Yaptı

tercih

[ad name=”HTML”]

Avrupa’da yaşayan Türk gençlerinin Türkiye’deki üniversitelere olan ilgisi arttı. Uzmanlar bunu yaşanan ülkedeki üniversite eğitimindeki çeşitli zorluklara ve Türk üniversitelerindeki eğitim kalitesinin artmasına bağlıyorlar. Almanya’dan gelen öğrenciler en çok hukuk ve psikoloji bölümlerini tercih ediyorlar.

İZMİR’de 2001 yılından beri eğitim veren bir vakıf üniversitesi olan Yaşar Üniversitesi’nin Uluslar arası ofis yetkilisi Levent Gaşgil, Türkiye’de üniversite eğitimi almanın eskiden alternatif olduğunu, eğitim kalitesinin artmasıyla ise bunun günümüzde bir tercih sebebine dönüştüğünü belirtti. Öğrencilerin ilgisinin artması, Türkiye’deki üniversitelerin de yurtdışına yönelik çalışmaları hızlandırdığına dikkat çeken Levent Gaşgil, “Yaşar Üniversitesi özellikle Avrupa’daki Türk varlığı başta olmak üzere Uluslar arası öğrenciler konusunda yoğun çalışmalar yürütüyor. Yurtdışındaki öğrenciler tarafından Türkiye’deki üniversitelere ilginin arttığını görüyoruz. Bunu da Avrupa’daki Türk gençlerinin yaşadıkları üniversitelerde eğitim görme konusunda çeşitli sıkıntılar yaşaması ve Türkiye’deki eğitim seviyesinin özellikle son yıllarda üst seviyeye çıkmasına bağlıyoruz. Artık Türk üniversiteleri de dünya sıralamalarında üst seviyelerde yer almaya başladı. Artık Avrupa’daki Türk gençliği açısından Türkiye’de okumak sadece bir alternatif değil aynı zamanda Türkiye’de okumak bir tercih sebebi olmaya başladı” dedi.

Diplomaların uluslar arası geçerliliği var

Alınan diplomaların Uluslar arası geçerliliği olduğunun altını çizen Levent Gaşgil, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın her yerinden öğrenciler geliyor. Hiç Türkçe bilmeyen bir öğrenci bile mezun olduğunda iyi derecede Türkçe bilerek mezun oluyor. Dolayısıyla Avrupa’dan gelen Türk kökenli öğrencilerde çok fazla uyum ve dil sorunu yaşamıyoruz. Türk üniversiteleri Bologne sürecine çok iyi bir şekilde uyum sağladı, Yaşar üniversitesi de AB diploma etiketlerine sahip, Erasmus başarı ödüllerine sahip bir üniversite. Dolayısıyla verdiğimiz diplomalar dünyanın dört bir yanında geçerli bir diploma. Avrupa’dan gelen Türk kökenli gençler özellikle hukuk ve psikoloji bölümlerini tercih ediyor, biz bunu yurtdışında yaşadığı sorunlara ve bu sorunları çözmek istemelerine başlıyoruz. Onun dışında ise mimarlık, işletme ve bilgisayar mühendisliği önde gelen bölümler.”

Kaynak: Hurriyet

HAFTANIN VİDEOSU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir