Kaçırmayın! Staj Başvuruları Başladı

staj-m

[ad name=”HTML”]

Öğrenciyken iş dünyasını tanımanın, hangi sektörün/şirketin/pozisyonun size göre olduğunu öğrenmenin en güzel yolu staj. Mezun olduğunuzda ‘ne istediğini bilmek’ çok önemli. Bu nedenle her yaz farklı sektörlerde staj yapılması tavsiye ediliyor. Pek çok şirket, staj başvularını şubat ayında almaya başlıyor ve mart, nisan boyunca da başvurular devam ediyor. En çok çalışılmak istenen kurumlara staj alım süreçlerini, kaç stajyer alacaklarını sorduk.

GÜNCEL STAJ İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN!

İnsan kaynakları uzmanlarının yeni mezunlarda gördüğü en önemli sorun, kariyerlerine hangi alandan başlayacaklarına bir türlü karar verememeleri. Bu nedenle de üniversite öğrencilerine mutlaka staj yapmalarını tavsiye ediyorlar. Hatta her yıl farklı sektörlerde staj yapılması tavsiye ediliyor. Böylelikle şirketlerin nasıl işlediğini, hangi departmanlarda ne tip işler yapıldığını, sektörleri ve sektörler arasındaki farklılıkları görebilir, hangi işlerin onları mutlu edeceğini vakitlice anlayabilirler.

 

Yaz döneminde yapılacak stajlar için başvurular genellikle şubat-mart-nisanda alınıyor. Adaylar önce şirketlerin kendi sitelerinden veya iş bulma sitelerinden başvurularını yapıyorlar, ardından çeşitli online testlere, kişilik envanterlerine tabi tutuluyor, online veya yüz yüze mülakatlara davet ediliyorlar. İyi derecede İngilizce bilmek çok önemli bir kriter. Bazı şirketler deneyim bile arıyor. En çok çalışılmak istenen kurumlara bu yıl kaç stajyer alacaklarını, staj prosedürlerini sorduk.

ara

ARÇELİK 650 stajyer
Geçen yıl 10.000 staj başvurusu alan Arçelik, 2015’te yaklaşık 650 üniversite stajyeri almayı planlıyor. Eskişehir, Bolu, Ankara, İstanbul ve Çerkezköy lokasyonlarına stajyer alımı yapılacak. Ağırlıklı olarak araştırma geliştirme, üretim, üretim planlama, satış ve pazarlama departmanlarına stajyer alımı yapılıyor. Ayrıca Ar-Ge bölümlerine özel 3 aylık uzun dönem staj imkanı sunuluyor. Öncelikli olarak üçüncü sınıf öğrencileri değerlendirilmeye alınıyor. Ağırlıklı olarak üniversitelerin mühendislik ile iktisadi ve idari bilimler fakülteleri öğrencilerine staj kontenjanında yer veriliyor.
Başvurular, Facebook’ta ‘Arçelik Kariyer’ sayfasından 2 Mart’a kadar alınacak.

ara

COCA-COLA’da global kariyer imkanı
Coca-Cola Türkiye’nin iki farklı staj programı var. 2009 yılından beri uygulanan uzun dönemli staj programı Career Express 365, bir yıl sürerken, kısa dönem staj programı Career Express ZIP bir ay sürüyor. 2015 yılında her iki staj programı için 70 stajyer alınacak.
Stajda farklı üniversitelerden ve farklı bölümlerde okuyan öğrencilerin yer alması önemseniyor. Career Express Programı, global bir yetenek havuzu olarak değerlendiriliyor.
Başvurular, 30 Nisan’a kadar www.coca-colacompany.com/careers/internship-opportunities üzerinden alınıyor.

ara

GARANTİ 1.120 stajyer
Garanti Bankası, 2015’te genel müdürlük birimleri için 120, şubeler için 1.000 stajyer alımı planlıyor. “Garantili Gelecek” adı verilen staj programına bankacılık alanında kariyer hedefleyen iktisadi idari bilimler ve mühendislik fakültelerinde okuyan tüm öğrenciler başvurabiliyor. Staj programını yenileyen banka, artık online mülakat da yapıyor.
Garanti Bankası’nda, 1. ve 2. sınıf öğrencileri haziran-eylül tarihlerinde 45 günlük sürelerle şubelerde staj yaparken, 3. ve 4. sınıf öğrencileri için genel müdürlük birimlerinde ve şubelerde proje bazlı, online eğitim ve online koçluk modüllerini de barındıran bir staj programı var.
Başvurular, 1. ve 2. sınıflar için nisan ayında sona ererken, 3. ve 4. sınıflar için yıl boyunca www.garanti.com.tr/garantilikariyer üzerinden devam edecek.

ara

YAPI KREDİ 600 stajyer
2014 yılında toplam 586 öğrenciye staj imkanı sağlayan Yapı Kredi, 2015’te de 600 civarında stajyer alımı yapacak. Kariyerinde bankacılığı hedefleyen, buna uygun bölümlerde okuyan öğrenciler tercih ediliyor. Üniversitelerin staj zorunluluğu olan bölümlerinde okuyan öğrenciler öncelikli. Banka, gelen özgeçmişleri değerlendirildikten sonra belirlenen adaylarla mülakat yapıyor.
Ayrıca, iktisadi idari bilimler ve endüstri mühendisliği bölümlerinde okuyan ve İngilizce bilen 3. sınıf üniversite öğrencileri için 2 senelik bir gelişim ve kişisel keşif programı olan Heroes Club kapsamında da staj imkanı sağlanıyor. Heroes Club’a başvurular her yıl ekim ve kasım aylarında alınıyor. 2 senelik program sonucunda başarılı öğrencilere iş imkanı sunuluyor.
Başvurular, www.kariyerim.yapikredi.com.tr ve kariyer.net aracılığıyla nisan-mayıs aylarında alınıyor. Yaz dönemi stajları 1-2 ay, uzun dönemli stajları ise 6 ay sürüyor.

ara

FİNANSBANK 500 stajyer 
Genel müdürlük birimleri ve şubeler için her yıl yaklaşık 500 üniversite öğrencisini staja alıyorlar.
Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren tercihen iktisadi ve idari bilimler ve mühendislik fakültelerinde 3. veya 4. sınıfa, yüksek lisansta 2. sınıfa geçmeye hak kazanmış, meslek yüksek okullarının tercihen bankacılık, sigortacılık ve muhasebe bölümlerinde 2. sınıfa geçmeye hak kazanmış öğrenciler başvurabilir.
Başvurular, web sitesinden, kariyer portallarından, Facebook Finansbank Kariyer sayfasından, her yıl nisan ayında alınıyor.

ara

YILDIZ HOLDİNG 500 stajyer alacak
Yıldız Holding, meslek liselerinin zorunlu kış dönemi stajı, zorunlu/isteğe bağlı yaz dönemi üniversite stajları ve JOB adı verilen proje bazlı staj programları ile öğrencilere staj imkânı sunuluyor. JOB, yaz ve lise staj programlarıyla birlikte 500 öğrenciye staj imkanı sağlanması planlanıyor. Seçim sürecinde üniversite ayrımı yapılmıyor, genel yetenek testi, İngilizce sınavı, vaka çalışmaları ve mülakatlar sonucunda başarılı olan gençlere staj imkânı sağlanıyor.
Başvurular, şubat ayında kariyer.net ve LinkedIn üzerinden yapılıyor.

ara

ECZACIBAŞI 50 pilot arıyor 
Eczacıbaşı Topluluğu, işe alım odaklı staj programı Kariyer Test Sürüşü (KTS) kapsamında 50 stajyer (pilot) almayı planlıyor. Kariyer Test Sürüşü Pilotları, Eczacıbaşı Topluluğu kuruluşlarında yaz döneminde en az 2 ay tam zamanlı staj yapıyor. Staj dönemini başarıyla tamamlayan KTS pilotları, grup başkanları, genel müdürler ve ilgili fonksiyon yöneticileri ve İK yöneticilerinin bir araya geldiği toplantıda projelerini sunma fırsatı elde ediyorlar. Stajı başarıyla tamamlayanlar  “öncelikli değerlendirilecekler” havuzuna aktarılıyor ve mezuniyetleri öncesinde işe yerleştirilmeleri hedefleniyor.
Başvurular, lisans üçüncü sınıf ve yüksek lisans birinci sınıflar, 23 Şubat – 15 Mart’ta kampuslarda açılacak KTS standlarından, kariyertestsurusu.com veya eczacibasikariyer.com üzerinden yapılabilecek.
 ara

 

MICROSOFT’ta staj 11 ay
Talent Explorer staj programı için İstanbul ve Ankara ofislerine toplam 25 stajyer alınması planlanıyor.
Üniversitelerin hali hazırda 2. ve 3. sınıflarında okuyan öğrencilerin başvuruları kabul ediliyor. Talent Explorer staj programı uzun dönemli, 11 ay süren bir staj programı olduğundan sadece İstanbul ve Ankara’daki üniversitelerde okuyan öğrencilere staj imkanı tanınıyor.
Başvurular, Microsoft kariyer sitesi üzerinden 1-24 Nisan tarihleri arasında alınacak.
ara

 

TURKCELL deneyim arıyor
2007 yılından bu yana yürütülen PAF (Profesyonelliğe Adım Formasyonu) staj programı kapsamında bu yıl yaklaşık 250 öğrenciye staj imkanı tanınıyor. Bunun yanı sıra 50 öğrenciye yarı zamanlı, bu öğrencilerden üstün başarı gösterenlere de tam zamanlı olarak Turkcell’de çalışma fırsatı sunuluyor.
2015 PAF Programı başvuru koşulları arasında ‘tercihen staj ya da yarı zamanlı çalışma tecrübesine sahip’ ve ‘tercihen burs ve değişim programlarına katılmış olmak’ gibi kriterler yer alıyor.
Başvurular, 16 Şubat’a kadar üniversitelere asılan QR kodlu afişler vasıtasıyla ya da turkcell.com.tr/paf adresinden alınıyor.

ara

VODAFONE Discover ile genç yetenekleri keşfediyor
Vodafone’da işe alımların çoğunluğunu Discover Genç Yetenek Programı kapsamında yapılıyor. Geçen yıl Discover kapsamında 40 kişiye staj imkanı tanınırken, 56 gence de uzun ve kısa süreli staj imkanı tanındı. Bu yıl da aynı rakamlarda alım yapılacak. Vodafone, adaylara ilk olarak online test, ardından online mülakat ve Discover Değerlendirme Merkezi görüşmeleri yapıyor ve kendileriyle ilgili 3 dakikalık bir video tanıtım sunumu hazırlamalarını istiyor.
Başvurular, 6 Mart’a kadar www.kariyer.net’ten yapılacak.
 ara

 

TÜRK TELEKOM 250 stajyer
Türk Telekom, bu yıl 250 öğrenciyi staja alacak. Akademik başarısına güvenen, yenilikçi bakış açısına sahip, heyecanlı, teknolojiye ilgi duyan, yeni trendleri yakından takip eden ve telekom sektöründe kariyer hedefleyen 3. ve 4. sınıf öğrencilere odaklanan Türk Telekom, işe alımların büyük bir kısmını mühendislik fakültelerinden yapıyor.
Başvurular 25 Şubat itibarıyla www.kariyer.net’ten alınacak.

ara

TEKNOSA’da part-time iş 
TeknoSA Future Talent (TFT) Staj Programı çerçevesinde yaklaşık 130 üniversite öğrencisine staj imkanı sağlanacak. Stajyer alımları tüm departmanlar için yapılacak. Başarılı stajyerlere, kış döneminde uzun süreli ve part-time iş imkanı da var.
Başvurular, kendi iş başvuru havuzlarından, kariyer sitelerinden ve sosyal medyadan yapılıyor. Alımlar ağırlıklı olarak nisan ve mayıs aylarında yapılıyor.
 ara

 

NETAŞ iş teklif ediyor  
Netaş Coop Programı dahilinde bu yıl ortalama 150 stajyer alınacak. Güz, bahar ve yaz dönemlerinde en az 5 ay süreyle tam zamanlı olarak staj yapan ve stajını başarıyla tamamlayan öğrencilere, eğitimleri devam ederken yarı zamanlı iş teklifi, mezun olduklarında ise tam zamanlı iş teklifi yapılıyor.
Başvurular, daha çok nisan ve eylül aylarında gerçekleşse de tüm yıl boyunca stajyer alımı yapılıyor.  www.netas.com.tr adresinden, kariyer.net ve LinkedIn’den başvuru yapılabilir.

ara

Yenibiris.com’da 2014’te 942 stajyer ilanı yayınlandı
Yenibiris.com’da 2009’da 420, 2010’da 504, 2011’de 1.020, 2012’de 669, 2013’te 675, 2014’te 942 stajyer ilanı yayınlandı.
Turizm-otelcilik yüzde 10
Bilişim yüzde 9
Perakende yüzde 8
En çok stajyer aranan ilk 3 iş alanı ise:
İnsan kaynakları yüzde 19
Mali işler-finansman yüzde 10
Satış-pazarlama yüzde 9
[ad name=”Google Adsense”]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir