İzlediğinizde Farkındalığınızı Arttıracak 5 Belgesel!

Belgeseller, adı üstünde “belgelere” dayandırılarak yaşadığımız dünyayı daha iyi anlamamızı ve gerçek dünyaya yeni bir gözle bakmamızı sağlayan, yaşadığımız dünyada neler olup bittiğini en gerçekçi haliyle bizlere gösteren eserlerdir. Belgeseller, gün içinde sıkça karşılaştığımız olayların ve o olayların arkasında yatan gerçeklerin neler olduğunu anlamamızda ve bazı şeylerin daha iyi farkına varmamızda bize yardımcı olurlar.

İşte farkındalığımızın daha da artmasına neden olacak birkaç belgesel önerisi;

  • Food, Inc. / Gıda LTD (IMDB: 7,9) 

untitled

Film, ABD’ deki çevreye zarar veren, çalışanlarının haklarına önem vermeyen ve sağlıksız gıda üreten büyük firmaları eleştirmektedir. Belgesel ne gibi gıdalarla beslendiğimiz, gıdalarımızın nasıl üretildiği, bu gıdaların sağlığımıza etkileri ve bu değişim dalgasının nasıl küresel gıda endüstrisini boydan boya etkilediği hakkında şaşırtıcı gerçekleri ortaya döküyor.

  • Super Size Me / Şişir Beni (IMDB: 7,2)

SUPERSIZE_ME2

Filmin yönetmeni Spurlock, Amerikalıların fast food saplantılı yaşantısını eleştirir ve bu konunun üzerinde bir araştırma çalışması yapar. Belgeselde bir ay boyunca sadece Mc Donald’s ile beslenen Morgan Spurlock’un sağlığındaki değişimler ortaya konuluyor ve bu sayede spurlock, belgeselde Mc Donald’s ve benzeri fast food firmalarının, insan hayatındaki tehlikesini gözler önüne seriyor.

  • That Sugar / Şeker (IMDB: 7,4)

sugr

 

Damon Gameau, şekerin yaşamlarımız üzerindeki etkisini göstermek amacıyla inanılmaz bir deneye imza atıyor. Belgesel şekerin zararlarını ve bağımlılık yapıcı etkilerini açıkça ortaya koyuyor. Market raflarını süsleyen çoğu  yiyeceğin içinde bulunan şekere dair çok bilgilendirici ve eğlenceli bir belgesel. Belgesel hayatımızın her an içinde yer alan ürünlere karşı farkındalığımızı arttırıyor. Kısacası 7’den 70’e herkesin izlemesi gereken türde bir belgesel.

  • Earthlings / Dünyalılar (IMDB: 8,7)

ear

 

Belgesel, insanlığın hayvan kaynaklı ürünleri elde etmek için kullandığı yöntemleri anlatırken hayvansal hiçbir ürüne ihtiyacımız olmadığına vurgu yapıyor. Belgesel rahatsız edici ve korkutucu sahneler içerebileceğinden genelde çocuklarla birlikteyken izlenmemesi gerektiğini tavsiye etmişler. Shaun Monson imzalı bu belgesel insanoğlunun ekonomik çıkarlarıyla doğa ve hayvanlar arasındaki ilişkileri tüm gerçekliğiyle ortaya koyuyor. Tüm gerçekliği konu edindiği içinde belgesel biraz ürkütücü. Eğer ki belgeseli izlemek isterseniz bunu göz önünde bulundurarak izleyiniz! Bizden söylemesi 😊

  • Cosmos: A Spacetime Odyssey / Bir Uzay Serüveni (IMDB: 9,3)

2014-08-14-cosmos

Cosmos, diğer dört belgesele göre kısa değil, on üç bölümden oluşan uzun soluklu bir belgesel dizi. Belgesel anlatımıyla, görselliğiyle sizi geçmişten geleceğe, mikro ve makro dünyaya doğru bir yolculuğa çıkarıyor. “HER ŞEYİ SORGULAMAK.” sloganından yola çıkarak evrenin sırları, uzayın görkemi, bilim ve bilmediğimiz diğer her şeyi bize aktarmaya çalışıyor. Belgesel, öğretici, bilgilendirici ve izleyiciye görsel şölenler sunmasıyla da çok kaliteli yapımlar arasında yerini sağlamlaştırmış durumda. IMDB puanından da anlaşılacağı üzere…

Özgün İçerik: Melike Fatma Gündüz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir