İTÜ BeEngine Takımından AIAA Tasarım Yarışması’nda İkincilik

Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA), Hava Solunum İtki Sistemleri Entegrasyon Teknik Komitesi (ABPSI), Yüksek Hızlı Hava Solunum İtkisi (HSABP) ve Gaz Türbin İtkisi (GTE) komiteleri tarafından organize edilen “Uçak Motoru Tasarım Yarışması’nda İTÜ BeEngine takımı birinciliği çok az bir farkla kaçırarak AIAA Tasarım Yarışması’nda ikinci oldu.

Yarışmada İTÜ’yü, danışmanlığını Uçak Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Onur Tunçer’in üstlendiği İTÜ BeEngine takımı üyeleri Olcay Sarı ile Orçun Bulat temsil etti. Yıl içinde hazırladıkları teknik raporun değerlendirilmesi sonucu, tüm dünyadan gelen onlarca rapor arasından seçilerek üç finalistten biri olan ekip, Amerika’nın Salt Lake şehrinde düzenlenen 52. Joint Propulsion Conference etkinliğine davet edildi. Bu saygın konferansa katılan takım, jüri üyelerinin karşısında tasarımlarını sundu ve ikinci sırada yer aldı.

olcay_sari_orcun_budak

ABD’de her yıl düzenlenen yarışmanın bu seneki konusu ise ülkemiz de dahil birçok ülkenin askeri pilot yetiştirmek için kullandığı T-38 ses üstü eğitim uçağına alternatif motor tasarımı oluşturmaktı. NASA’nın astronot eğitimlerinde de yararlanılan bu uçak için AIAA tarafından düzenlenen yarışma kapsamında kabiliyeti artırılmış, aynı zamanda yakıt tüketimi de düşürülmüş bir art yakıcılı (jet motorlarında egzoz gazları üzerine yeniden yakıt püskürterek yanmamış egsoz gazlarını tekrar yakarak itme sağlayan sistem) turbofan motorun kavramsal tasarımı gerçekleştirildi.

motor_ic

Uluslararası arenada ülkemizi ve üniversitemizi temsil eden öğretim üyemizi ve öğrencilerimizi yürekten kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir