İstanbul Metrosunu Üniversite Öğrencileri Tasarlıyor.

istanbul-metrosunu-marmara-universitesi-tasar-5789873_o


– Endüstriyel tasarımını Marmara Üniversitesi’nin yaptığı İstanbul metrosu vagonlarının tanıtımı gerçekleşti.

Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşen 4. Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’nda İstanbul metrosunun örnek vagonları ziyaretçiler için sergilendi. Fuarı ziyaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ Genel Müdürü Dr. Ömer Yıldız, endüstriyel tasarımı Marmara Üniversitesi tarafından yapılan yeni vagonları inceledi. Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül, üniversite sanayi işbirliğinin güzel bir örneğinin yaşandığına işaret etti. Rektör Gül, devletin kurumları arasında işbirliği çalışmalarının artarak devam edeceğini de sözlerine ekledi.

YENİLENEN YÜZÜ VE TEKNOLOJİSİ İLE DİKKAT ÇEKİYOR

Yerli tramvay için ilk adım 1999 yılında atılmış, RTE 2000 adıyla ilk yerli tramvay vagonu prototipi üretilmişti. 2009 yılında ise RTE 2009 adıyla 4 tramvay vagonu daha üretilerek raylardaki yerini almıştı. Daha önce üretilen 4 tramvay vagonuna ilaveten yenilenmiş yüzü ve teknolojisi ile yeni tramvay vagonları maliyeti ve tasarımlarıyla büyük beğeni topladı. Daha önce 3 buçuk milyon Euro’ya ithal edilen vagonlar yüzde 50 daha az maliyetle 1,57 milyon Euro’ya üretilmiş oldu. Hem hafif metro hem de tramvay olarak kullanılabilecek bu vagonlar, İstanbul’un şartlarına uygun olarak tasarlandı.

İstanbulluların hizmetine giren yüzde 100 yerli vagonların modern bir görünüme sahip olması için Marmara Üniversitesi’ne endüstriyle tasarım projesi yaptırıldı. Son yıllarda oldukça rağbet gören yuvarlatılmış hatlara sahip olan yeni tasarımlar kullanılırken, iç görünümde ise sadelik ve fonksiyonellik ön plana çıkartıldı. Uluslararası standartlara uygun, akredite kuruluşların gözetiminde bütün testlerden geçen vagonlar uygunluk sertifikalarına da sahip. 18 tane üretilen ve 2 tanesi raylara indirilen yeni vagonların geri kalan 16 tanesinin de ilerleyen haftalarda hizmetegireceği ifade edildi.

Kaynak: Haberler.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir