İş Arayanların Bilmesi Gereken Kariyer Siteleri (EOG)

Özellikle öğrenciler ve yeni mezunlar için, iş aramak çoğu zaman aşina olunmayan bir durum. Tecrübe sahibi olmadığımız bir alanda yalnızca okulda öğrendiklerimize dayanarak iş bulma zorunluluğu ise yeterince stresli. Gerçek şu ki; yeni bir iş bulmak da, iş değiştirmekte rekabet ortamında günümüz koşullarında oldukça zorlayıcı. Neyse ki hem öğrenciler ve yeni mezunlar gibi yeni iş arayanların, hem de zaten çalışmakta olup işini değiştirmek isteyenlerin yararlanabileceği birkaç internet sitesi var. Fakat, iş aramaya başlamadan önce yapılması oldukça faydalı bir tavsiyemiz var.

Öncelikle kendinizi tanıyın

Bir insanın kendine gerçekçi hedefler koyabilmesi ve bunları uygulamasının yolu, kendini tanımaktan geçer. Güçlü ve zayıf yönlerinizi, yetenekli olduğunuz alanları, yaparken başarılı ve başarısız olacağınız işleri önceden tespit edip ona göre hareket etmek, size uzun vadede çok büyük kazanç getirir.

Eğer başarısız olacağınızı bildiğiniz veya ileride bu alanda memnuniyetle çalışmayacağınızı düşündüğünüz bir bölümde okuyor veya mezunuysanız, kendinizi tanımak bu açıdan da önemli. Belki de aynı bölümde iş aramak yerine hedeflerinizi değiştirmeli veya kendinize yeni ilgi alanları kazandırmalı, yeteneklerinizi ve becerilerinizi farklı alanlarda geliştirmelisiniz.

iş9_790x445

 

Aşağıda belirtilen kariyer siteleri, genel olarak beğeni toplamış ve güvenilir bulunmuş olanlar. Hemen keşfetmeye başlayabilirsiniz!

iş4_790x445

1) Kariyer.net

Türkiye’nin en çok kullanılan ve en eski kariyer portallarından biri Kariyer.net. Hem iş arayan, hem de işverenler için geliştirilmiştir.

2) Unisbul.com

Part-time veya dönemsel iş arayanlar için ideal olan bu sitede, özellikle üniversite öğrencilerine yönelik ilanlar yer alıyor. Üye olarak en yeni ilanları rahatlıkla takip edebilir, sitenin üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

3) Yenibiriş

Siteye girer girmez iş aramak istediğiniz şehri seçebilir, veya öne çıkan popüler iş ilanlarını hızlıca tarayabilirsiniz. Online özgeçmiş oluşturmak, bu platformda da mümkün.

iş5_790x445

4) Secretcv

Dikkatli bir filtreleme yaptıktan sonra güvenilir sonuçlara ve iş ilanlarına ulaşabileceğiniz bu site, renkli ve hareketli tasarımıyla ilgi çekiyor. Aynı zamanda sektöre veya bölüme göre de ilanları sıralayabilirsiniz.

5)  Linkedin

Oldukça ünlü olan bu sitenin farkı, kurumsal bir yapıda çalışması. Aynı zamanda insanlarla bağlantı kurarak aktifleştirebileceğiniz bir referans ağı, oldukça avantajlı.

6) Cvlogin

Oldukça kullanıcı dostu ve pratik olan bu site, hızla popülarite kazanıyor. CV’nizi online ortamda kolaylıkla hazırlayıp anında paylaşabilirsiniz.

iş3_790x445

7) Glassdoor

Son olarak Glassdoor’u kullanarak; hangi kurumda, hangi pozisyon için ortalama ne kadar maaş ödendiğini bulmak mümkün. Türkçe değil, fakat kolaylıkla kullanılabilen bir arayüz sunuyor.

KAYNAK

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir