İnşaatı Bitmemiş Daireler Öğrencilere Kiralanıyor

evler

Zongulda’ta okumak için gelen öğrencilere ,ev sahipleri tamamlanmamış inşaatların dairelerini kiralıyor.Zonguldak’ta okumaya gelen öğrencilerin en büyük sıkıntısı barınma problemi.Kiracılar daha inşaatları bile tamamlanmamış olan evleri faiş fiyatlarda öğrencilere kiraya veriyor.

Üniversite Öğrencilerine Ek Gelir İmkanı

2015-2016 akademik yılında 9 bin 200 yeni öğrencinin kayıt yaptırdığı Bülent Ecevit Üniversitesi’ndeki (BEÜ) 32 bin öğrencinin 20 bini, merkez kampüste eğitim görüyor. Kentte, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (Yurtkur) ait 3 bin yatak kapasiteli yurtlar ile özel yurtlar tamamen dolarken, konut sayısının da az olması öğrencilerin barınma sorunu yaşamasına yol açıyor.

[ad name=”Google Adsense”]

Yurtlarda yer bulamayınca ev kiralamak zorunda kalan öğrencilerden biride sıvası bile tamamlanmamış damamlanmamış 2 odalı evi 800 liraya kiralayan 21 yaşındaki Atahan Yaşar Sönmez.

Atahan Yaşar Sönmez duruma olan tepkisini şu sözlerle ifade etti.

”200-300 lira edecek 1+1 daireleri bize 700-800 liraya veriyorlar. Apartman gider masrafı, elektrik, suyla bu daireleri bize 1000 liraya kiralamaya çalışıyorlar. Asgari ücret alan bir kişi nasıl çocuğunu okutsun? 4 bin öğrencinin buraya gelip kaydını dondurup gittiği iddiası var. Yurt yok, konut yetmiyor. Ev sahipleri de bunu bildiği için kullanıyorlar. Öğrenciden para kazanmaya bakan bir şehir olmuş burası. Bu kiralar denetlensin ve öğrencilere bu kadar yüksek fiyatlara evler verilmesin.”

Emlakçılar derneği çözüm arayışında 

Zonguldak  Emlakçılar Derneği Başkanı Sercan Günarslan ise merkez kampüsün bulunduğu bölgede 2 bin konut inşatının devam ettiğini ve gelecek yıl öğrencilerin barınma sorunun büyük ölçüde çözüleceğini söyledi. Şu anda konut sayısının az olması nedeniyle kiraların yüksek olduğunu belirten Günarslan, “Özellikle üniversite çevresinde yeterli konut yok maalesef. Yalnız öğrenci arkadaşlarımız değil, yeni atanan memurlar, ev değiştirmesi gereken aileler için de konut ihtiyacını gidermekte çok güçlük çektik. Hala çok ev talebinde bulunan öğrenci arkadaşlarımız var. Maalesef onlara verebileceğimiz okul çevresinde ev yok. Yeterli konut olmadığı için de kiralar yüksek” dedi.

Kaynak: CnnTürk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir