İki Kere Düşünüyoruz, Keşke Demiyoruz :)

Tüm okurlara merhaba! Bugün sizlerle başlıktaki kelimenin kökünü kurutma amaçlı bir yazı paylaşıyor olacağım. İşte bana göre iki kere düşünülmesi gerekilen konular:

1) Okuyacağınız Bölüm- Meslek!

111grup-persoane-divers

Herkes için geçerli olmamakla birlikte okuyacağımız bölüm mesleğinizi belirlediğinden bu konuda büyük bir titizlik göstermelisiniz. Belki de okuduğunuz bölümün size göre olmadığını fark edeceksiniz ve seneye bir daha sınava girmek gibi bir karar alacaksınız. Belki okuduğunuz bölümün size göre olmadığını son senenizde anlayacaksınız, belki de iş hayatına atılınca. İşte böyle olası bir problemin olabilitesini olabildiğince düşürmek için iki kere düşünmelisiniz. Hangi konuya yeteneğiniz var, hangi konu hakkındaki bilgilere açsınız, en önemlisi “Sizi ne mutlu eder?”…

2) Dövme veya Piercing!

22130--opengraph_1200-1

Bir şeylerden kolay sıkılabilen ve vazgeçebilen biriyseniz dövme ve piercing kousunda iki kere düşünmelisiniz. Hele ki gidip hayran olduğunuz bir grup veya sevdiğiniz bir film karakterini veya ona gönderme yapan bir dövmeyi yaptıracaksanız 25326 kere düşünmelisiniz. Çünkü evet, belki dövme geri dönüşü olan bir şey ama dövme sildirmek gibi acıyan bir operasyonu herkes göze alamaz. Bu sebeple gerçekten emin olmadığınız sürece dövme veya piercing yaptırmanızı tavsiye etmem.

3) Sarf Edeceğiniz Sözler!

Son derece önemli bir madde! Hayatımızdaki birçok şeyi sarf ettiğimiz sözler belirler. En basidinden bir mülakatı düşünün.

icisleri-sozlesmeli-buro-memuru-alimi-mulakat-sorulari_1498637391-b

Önce CV’ nize bakarlar, sonra özlü kısım başlar. İşte bu kısımda söyleyeceğiniz sözleri iyi seçmeniz gerekir. Zekayı da gösterir karşı tarafa sözler. Sahip olduğunuz veya sahip olmayı hak ettiğiniz saygınlığın da bir ölçütüdür aynı zamanda. Bazı sözlerimizle her şeyi düzeltiriz. Fakat bazılarıyla ise her şeyi mahvedebiliriz. Sevdiklerimizi kaybetmemize bile neden olabilecek kadar güçlüdür sözler. Hayallerimize ulaştırabilir, kişiliğimizi, eğitimimizi, korkularımızı yansıtabilir…

4) Yatılı Okumak

yatili_2

Neler için neleri göze alıyoruz? Yatılı olmanızı gerektiren asıl nedeniniz ne ve yatılı olmaya değecek bir neden mi? Yurt şartları nasıl ve aile, arkadaş özlemini çabuk atlatabilecek biri misiniz? Yurt şartları ne kadar kötü olabilir demeyin, tahmin ettiğinizden çok daha kötüsü ile – eğer devlet yurdunda kalacaksanız- karşılaşabilirsiniz. Fakat aile özlemine bir süre sonra alışacağınızı düşünüyorum. Açıkçası bu ailesinden çok uzak bir yerde okuyan bir kişi için nasıl değişiklik gösterir bilemiyorum ama eviniz yakınsa ve düzenli bir şekilde ailenizi görürseniz özlem konusunda fazla zorluk çekmezsiniz. Tüm bunları daha önce yatılı okuyan bir tanıdığınızdan özetlemesini isterseniz seve seve yapacaktır. Öyle de bir durum ki yatılı olduktan ve okulunuzda belirli bir süre geçirdikten sonra geri dönmek biraz zorlu bir süreç. Bu sebeple böyle bir karar vermeden önce gerçekleşmesi muhtemel her şeyi göz önünde bulundurup iki kere düşünmeniz iyi olacaktır.

Özgün İçerik: Ayşe Atar

Ayşe Atar

ayseatar03@gmail.com

Bir düşünce belirtin “İki Kere Düşünüyoruz, Keşke Demiyoruz :)

  • 21 Nisan 2018 - 18:46
    Permalink

    Elinize sağlık Ayşe hanım. Çok keyifli bir yazı olmuş gerçekten. Hepimizin zaman zaman ikileme düştüğü konulara farklı bir açıdan bakmışsınız. Yazıların devamını dilerim.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir