IKEA Kurucusu Ingvar Kamprad’ın İlham Veren Başarı Hikayesi

IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad, Bloomberg Indeksi’ne göre 41 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanlarından. Fakat ikinci el kıyafet giymesi ve saçlarını fiyatların ucuz olduğu ülkelerde kestirmesi gibi bir milyarder için garip denebilecek alışkanlıklarıyla gündem oluyor. Başarılı iş adamının kariyeri ve hayatı hakkında az bilinen gerçekler.

IKEA’nın kurucusu olan iş adamı Ingvar Kamprad, kibrit çöpü satarak işe başlamıştı. Tasarruf etmek ve para kazanmak için özel hayatında ve şirket yönetiminde inanılmaz yöntemler uygulayan Kamprad, Varyemez Amca olarak da biliniyor. İşte 92 yaşındaki milyarderin inanılmaz öyküsü.

97e699446e614a21b3df79392ee177e6

1926 yılında çiftçi bir ailenin oğlu olarak İsveç’in fakir bölgelerinden Smaland’da dünyaya gelen Ingvar Kamprad daha 5 yaşındayken komşularına kibrit çöpü satarak ticaret hayatına başlıyor. 10 yaşına geldiğinde Noel zamanı mahallede bisikletle dolaşarak yılbaşı dekorasyonları, balık ve kalem de satmaya başlıyor. Müşterisini bulduğunda maliyetinin 5 misline sattığı ürünlerden inanılmaz mutlu olduğunu da gizlemiyor. Hatta bunun hayatındaki en büyük tatmin olduğunu söylüyor.

1575240_0bda36cebec871ad65282bc8f516b4f2_640x640_625x325 (1)

Okumayı geç sökse de derslerinde başarılı olan Ingvar Kamprad arkadaşları oyun oynarken para biriktirmeye başlıyor ve 1943 yılında babasının hediye olarak verdiği parayla da IKEA markasını yaratıyor. IKEA markası kendi isim ve soyisminin, çiftliklerinin (Elmtaryd) ve köyünün (Agunnaryd) baş harflerinin birleşiminden ibaret. Özel bir anlamı yok.

ikea-logo

Pek çok tüketim mallarının satıldığı IKEA için Kamprad, asıl talep edilen kalepler için hayatında ilk defa 63 dolar kredi çektiğini söylüyor. O parayla Paris’ten 500 kalem getirtmiş. Ücretsiz kahve ve kurabiye ikram ederek kalemlerin promosyonlarını yapan IKEA çok başarılı olunca Kamprad, fırsat bulduğunda bu taktiği uygulamaya devam etmiş.

708527_87763_25072017195520

IKEA restoranları fikri o zamanlarda aklına geliyor ve bugün sadece mağazalardaki restoran ve cafelerin geliri 1.8 milyar dolar.

IKEA, asıl patlamayı ise 1951 yılında girdiği mobilya işinde yaptı. Rakibi Alvesta’nın gazete ilanıyla lüks sanılan mobilyacılığa kayıtsız kalamayan Kamprad, ucuz olan ve şu an çok moda ilk katoloğunu bastı.

16290611

60 tane pahalı sandalye satmaktansa 600 tane ucuz sandalye satmak daha iyidir düsturuyla hareket eden Kamprad, fiyatları kırdığı için tedarikçilerden boykot yese de pes etmemiş.

Ülke içerisinde kurduğu montaj fabrikasında, mobilya hammaddesi ithalatına başlayarak kendi üretimine başlamış. Günümüzde bilinen türden ilk IKEA mağazasının açılış tarihi ise 1953.

basari-hikayeleri-15

Amerika’daki öde taşı sistemini inceleyen ve etkilenen Kamprad, 1965 yılında Stockholm merkezinin dışında 31 bin metrekarelik en büyük mağazasını açtı. Kamprad’ın kiraları düşüren, mağaza kapasitesini ve park alanlarını genişleten bu dahiyane fikriyle firması daha fazla müşteriye ulaştı. Nakliye maliyetlerini azaltmak için de birleştirilmeye hazır mobilya parçalarıyla satış yapılmaya başlandı. İçlerine kılavuz kondu ve bulmaca gibi gelen bu mobilya işini insanlar çok sevdi. Yetmedi, insanların aldıklarını taşıması için bir de araçların üstlerine monte edilen kızak fikrini geliştirip satmaya başladı. Satışlar çok kısa sürede 2 misli artış gösterdi.

2016-12-07t062715z-1522613697-rc1715d06260-rtrmadp-3-ikea-results,GCUP9ZVa90mF1dMreLzlzA

IKEA mağazalarındaki rafların talepten dolayı çabuk boşaldığını görünce mağazayı showroom olarak kullanmaya karar verdi ve depoyu ayırdı. İnsanlar mağazadan ürün seçip depodan yüklemeye başladılar. Kamprad, böylelikle taşıma işini de müşteriye yaptırarak ana giderlerinden birini paralı hale getirdi ve ciddi tasarruf etmekle kalmadı, üstüne servet kazandı.

Ingvar Kamprad’ın tek tasarruf yöntemi bu değil elbette. Kurt iş adamı sırf daha az vergi ödemek için firmasını önce Kopenhag’a, ardından Amsterdam’a taşıdı.

5634936d18c7733a08376851

Kamprad, tasarruf etmek için saçlarını gelişmekte olan ülkelerde kestiriyor. Kıyafet konusunda da oldukça tutucu olan Kamprad, bit pazarından ikinci el kıyafet alarak gardrobunu oluşturuyor. Yıllardır aynı cüzdan ve saati kullanmaktan gocunmuyor. Bu tarz ürünlerin birer amaç değil araç olduğunu düşünerek gösterişini yapmayı anlamsız buluyor.

Kamprad iş yemeğe gelnce de Michelin yıldızlı ya da lüks restoranları bir kenara bırakarak IKEA restoranlarını tercih ediyor. Hatta sayıyla verilen tuz ve karabiberi de evine götürerek kullandığını söylüyor. Zenginlikte kendisiyle aşık atmayacak kişiler özel uçaklarda seyahat ederken Kamprad ucuz uçuş firmalarıyla ekonomi sınıfında işini halletmeyi seviyor.

Araba konusunda aşırı mütevazi bir seçimi var. 1993 model steyşın vagon Volvo 240 marka otomobilini 20 yılı aşkın bir süredir kullanmaya devam ediyor. Araç ,ABD’deki ikinci el otomobil sitelerinde 4 bin dolar civarında satılıyor.

Kamprad’ın eli çok sıkı olmasına rağmen, ifşa etmese de yoksullar için ciddi bağışlar yaptığı biliniyor. 2014 yılında ülkenin en iyi girişimcisi ödülünü almıştır. INGKA isminde hayır işleri yapan bir kuruluşu var.

IKEA’nın bugün dünya genelinde 340 adet mağazası var. Şehir merkezinden uzak, daha ucuz bölgelere mağaza açan IKEA 2016’nın ilk 8 ayında 39 milyar dolar ciroya ulaştığı bilinmektedir. Kamprad 100 yaşına merdiven dayamasına rağmen şirketi halen kendisi yönetiyor.

ikea-ingvar-kamprad

Ingvar Kamprad’ın Kulak Verilmesi Gereken Tavsiyeleri

”Bir fikriniz mi var? Güvendiğiniz biriyle etraflıca düşünün ama ayaklarınız yere bassın. Rüyalar güzeldir fakat gerçeklik hissini kaybetmemelisiniz.”

”Eksiklerinizi tamamlayın. Her şeyi bildiğini düşünen insanlar felakettir. Benim bir çok eksiğim vardı ama becerikli çalışanlarımla açığımı kapattım.”

”8 saat mesaiyi unutun. Gerçek bir girişimcinin zaman çizelgesi yoktur.”

”Alçakgönüllü olun. Çevrenizde her zaman sizden daha iyisini yapabilecek ve daha iyi olan birileri vardır.”

”Liderlik motive etmektir ve ilk sizden görmeleri iyi bir örnektir. Eleştirmeyi unutmayın fakat olumlu olanlarla başlayın.”

”Rehavete kapılmayın. İşler yolunda gitmeye başladığında tatmin duygusunu koruyun ama önünüze bakın.”

”Hata yapma korkusuna direnmek zaman zaman tuzağa düştüğüm bir konu. Her şeye rağmen başarısızlıklarınız olabilir, öğrenmeye bakın.”

Kaynak

 

Esra Hacıhasanoğlu

İstanbul Aydın Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği

Bir düşünce belirtin “IKEA Kurucusu Ingvar Kamprad’ın İlham Veren Başarı Hikayesi

  • 8 Ağustos 2017 - 15:15
    Permalink

    Çok ilgi çekici bir yazı olmuş, başarılı.👍🏼

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir