Haruki Murakami’den Hayat Felsefeniz Olacak 10 Söz!

Haruki Murakami Kimdir ? 

Haruki Murakami, Japonya’nın 20. yüzyıldaki en önemli ve popüler yazarlarından birisidir.Babası bir Budist din insanı olan Haruki gençliğinin büyük bir bölümünü Kobe’de geçirmiş daha sonra üniversite öğrenimini Tokyo’da Vaseda Üniversitesi’nde tamamlayıp 1975’te mezun olmuştur. Haruki günümüzde Amerikan kültürünün etkisi altında kaldığı ve aşırı batıcı olduğu eleştirilerine maruz kalmaktadır; fakat yine de Japonya’nın XX. yüzyıldaki en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilir.

1 – Belki de dünyadaki hiç kimse özgürlüğü arzulamıyordur. Arzuladıklarını sanıyorlar sadece. Her şey bir ütopya. Eğer ellerine özgürlük gerçekten geçecek olsa, çoğu insan ne yapacağını şaşırır. İnsanlar aslında özgürlüklerinin kısıtlanmasından hoşlanırlar.

210520150041522719969

2 – Başkalarının ne düşündüğünden kaygılanmaya başlamak, hastalık belirtisidir.

3 – Esas olan, sabır göstermek. Umudu yitirmeden, düğüm olmuş iplerin tek tek çözülmesi gerek. Gerçi durum umutsuz gibi görünebilir; ama mutlaka ipin ucunun yakalanacağı bir an gelecektir. Karanlıkta kalınca, sabırla, gözlerin karanlığa alışmasını beklemek yeter.

Haruki-Murakami

4 – Eğer koyu bir karanlığın içindeyseniz; tüm yapabileceğiniz; gözlerinizi karanlığa alışana dek öylece oturmaktır.

5 – Mutluluğun tek bir türü vardır; ama mutsuzluk binbir şekilde ve büyüklükte gelebilir. Tolstoy’un dediği gibi: Mutluluk masal, mutsuzluk ise öyküdür.

Haruki-Murakami-1

6 – Farklı insanları severim. Şu alemde, yüzlerindeki sıradanlığı bozmamaya çalışarak, düzenli bir hayat yaşıyor gibi görünenler daha güvenilmez olur çünkü.

7 – İnsanlar bir şeyleri ne kadar isterse istesin, o şeyler asla kendiliğinden çıkıp gelmez. İnsan bir şeylerden özel olarak uzak durmaya çalıştığında ise, o şeyler kendiliğinden insanın üzerine üzerine gelir.

 

HIGH RES Haruki Murakami photographed at the Random House offices in London 2014. Photo Rick Pushinsky. THE DAILY TELEGRAPH

8 – Çocukların yüreği yumuşak olur, istediğinizi şekli verebilirsiniz; ancak o yürek bir kez belirli bir keşle girince, eski haline çok zor döner.

9 – Sıradan bir iş yaptığında, ‘şeylerin’ görünüşü diğer günlere göre biraz değişebilir. ‘Şeyler’ sana daha önce olduğundan farklı görünebilir. Ben bu tecrübeyi yaşadım. Ama görünüşün seni aldatmasına izin verme. Her zaman sadece tek bir gerçeklik vardır.

Haruki-Murakami (1)

10 – Yürekten sevdiğin biri varsa, bir kişi olsun yeter, hayatın kurtulmuş demektir.

Kaynak

Eren İleri

Oyunlara bağımlı, Teknoloji'ye ilgili (çok) Yeni Medya Öğrencisi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir