Hafta Sonu Tatili İçin Gidilebilecek Vizesiz Ülkeler

Biletinizi cuma akşam gidiş pazar akşam dönüş alırsanız kimsenin ruhu bile duymadan bir yurt dışı seyahati yapabilirsiniz. Ne vize için koşuşturmaya gerek var ne de uzun uzun valiz hazırlamaya! Bir sırt çantası yeter.

En meşhur sokaklarında gezer, en lezzetli yemeklerini yer, en merak ettiğiniz müzelerini gezer, bol bol fotoğraf çeker dönersiniz. Hayatınızın en unutulmaz hafta sonu olur böylece. İnanın çoğu zaman şehirde yapacağınız herhangi bir nitelikli aktiviteyle bütçesi başa baş oluyor. Bir de uçak bileti kampanyalarını takip eder, birkaç tanesini ağınıza düşürürseniz sizden iyisi yok.

İşin kuralı hem yakın hem de gerçekten görmeye değecek bir yer bulmakta.

Peki, oralar nereler mi?

 

1532334084_800_479_1

  • Batum- Gürcistan

Batum bırakın vizeyi pasaport bile istemiyor Türklerden. İstanbul tarifeli uçağınızla pasaportsuz olarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Sovyet döneminden kalma eserleri ile oldukça ihtişamlı bir görüntüsü olan Batum’da inanılmaz kareler yakalayacaksınız. Mis gibi Karadeniz havasını içinize çekip bir de üzerine Zhordania Caddesi’nde bulunan Shemoikhede Restaurant’ta nefis Gürcü yemeklerini yediniz mi tamamdır.

 

üsküp

  • Üsküp – Makedonya

Kulaklarınızda balkan ezgileri ile gezin sokaklarını, tarihin kokusunu hissedin. Üsküp heykeller şehri, her adımda karşınıza heykeller çıkacak. 10 Euro’ya bile konaklayacak hostel bulacaksınız. Köftelerini, böreklerini deneyin.

 

small_gsair_azerbaijan-airlaines_5079

  • Bakü – Azerbaycan

Hazar’ın kıyısında, adeta bir Floransa! Estetik bir şehir Bakü… Ve gerçekten 2 günde burayı gezip bitirebilirsiniz. Her şey fazla ihtişamlı, fazla abartılı belki ama bir yandan da tanıdık bir güzelliği var buranın. Ne de olsa kardeş ülke. Hazar Denizi manzarasına karşı Bozbaş ya da Azeri Plovu yiyebilirsiniz. Yalnız, konaklama için biraz para ayırmanız gerekebilir. Azeri Manat’ı değeri yüksek bir para ve orta sınıf konaklama bulmak da pek mümkün değil burada.

 

IMG_4598_resize

  • Saraybosna – Bosna Hersek

180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz gidilen ülkelerden biri de Bosna Hersek. Buraya gittiğinizde adeta zaman makinesine girmiş gibi hissedeceksiniz. Burası 40-50 yıl öncesinin Türkiye’si gibi. Şehir tam manasıyla eski ve yeni olarak ortadan ikiye bölünüyor. Eski şehirde savaşın izlerini görmek mümkün. Yeni şehirde ise hızlı bir modern yapılaşma söz konusu. Saraybosna gezisinin en güzel yanı, mis gibi ve gayet ucuza satılan böreklerin olması.


belgrade

  • Belgrad – Sırbistan

Belgrad’a gitmek için en önemli iki sebep; biri çok ucuz olması, diğeri ise çok eğlenceli olması! (Bir de vizesiz olması var tabii onu unutmayalım) Yol kısa, şehir eski ve köklü. Ne yeme içmeye ne de konaklamaya çok para vermeye gerek yok. Hafta sonu tam manasıyla bir Doğu Avrupa şehri olan Belgrad’ı karış karış gezebilir, sokak müzisyenlerini dinleyebilir ve tüm yoksulluğuna rağmen nasıl bu kadar şık olunabildiğini gözlemleyebilirsiniz.

İyi Tatiller!

Kaynak

About Fatma Kunt

Selçuk Üniversitesi - İngiliz Dili Ve Edebiyatı Öğrencisi. Öğrenci Kariyeri ailesinde Kasım 2017'den beri yazarlık yapıyor. İletişim için: fatmakunt99@gmail.com

Fatma Kunt

Selçuk Üniversitesi - İngiliz Dili Ve Edebiyatı Öğrencisi. Öğrenci Kariyeri ailesinde Kasım 2017'den beri yazarlık yapıyor. İletişim için: fatmakunt99@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir