Gururlanma Vakti: Son Dönemde Ülkemiz Adına İyi İşler Yapan Kişilerden 15 Şahane Başarı

1) 16 yaşındaki Demiralp Uğurlu, böbrek taşı rahatsızlığı yaşayan babasına önerilen geleneksel yöntemlerin doğruluğunu araştırırken geliştirdiği projeyle, Paraguay’da düzenlenen bilim fuarının “tıp ve sağlık” kategorisinde dünya ikincisi oldu.

1

Böbrek taşını cerrahi yöntem dışında farklı bir yolla çözülmesi için kimyasal formül geliştirerek önemli bir başarıya imza attı.

2) Tekvandoda bizi defalarca gururlandıran İrem Yaman, bu kez de Tayvan’daki Grand Prix’te altın madalyayı kaptı. ✌️

2

3) Lise öğrencisi Ayşenaz Uzun, sütleğen bitkisinden yola çıkarak hazırladığı “Kumaşların bazı mekanik özelliklerinin doğal maddeler kullanılarak geliştirilmesi” adlı projesiyle, Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatları’nda mühendislik alanında 358 proje arasından ikinci oldu.

3

4) Dünya kamuoyunun kullanmak için gün saydığı 5G teknolojisini daha verimli ve sağlıklı bir biçimde mümkün kılan kişi bir Türk bilim insanı!

4

Bilkent Üniversitesinde görevli Prof. Dr. Erdal Arıkan’ın geliştirdiği “kutupsal kodlar”, 5G teknolojisinin adeta temelini oluşturacak.

PAZARLAMA VE FİNANS ZİRVESİ (2)

5) Bizi defalarca gururlandıran bir diğer genç sporcumuz Ayşe Begüm Onbaşı ise Tunus’ta düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda birinci oldu. 👊

5

6) 14 yaşındaki Görkem Alp Yıldıran, dünyanın dört bir yanından yaklaşık 35 bin öğrencinin katıldığı, Uluslararası Bilim Temelli Bilgi Yarışması’nın matematik dalında altın madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

6

7) Artistik Buz Pateni Millî Sporcusu Naz Arıcı, Kanada’da düzenlenen ISU Uluslararası Yetişkinler Artistik Buz Pateni Yarışması’nda ikinci oldu.

7

8) Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden 2 öğrenci, bebeklerin ateş, nabız, vücut nemi ve kandaki oksijen miktarlarına dair verileri ölçen bileklik ve yazılım geliştirdi. 👏

8

9) Dünya çapındaki piyano yarışmalarında defalarca dereceye giren Nehir Özzengin, bu kez de Ischia Piyano Yarışması’nda ikinci olarak dereceye girdi. Geleceği parlak.

9

10) Dünya ve Avrupa şampiyonu millî sporcu Ramil Guliyev, “yılın atleti” oylamasında üst üste ikinci kez finale kaldı.

10

Fransızların dünya rekortmeni dekatleti Kevin Mayer, Avrupa şampiyonu İsveçli sırıkçı Armand Duplantis ve Norveç’in başarılı mesafecisi Jacob Ingebrigtsen ile yarışacak. Yılın atleti olup olamayacağı 26 Ekim’de belli olacak.

PAZARLAMA VE FİNANS ZİRVESİ (2)

11) Bilim insanı Mustafa Erol’un geliştirdiği “düşük voltajla uzun süre ısı yayabilen kumaş”, dalgıç kıyafetlerinde kullanılmak üzere Almanya’ya ihraç edildi.

11

12)  15 yaşındaki motosikletçi Can Öncü, MotoGP’nin alt yapısı olarak gösterilen Red Bull Rookies Cup’ta şampiyon olarak büyük bir başarıya imza attı.

12

13) Buz dansı sporcularımız Berk Akalın ve partneri Nicole Kelly, Amerika Birleşik Devletleri’nden altın madalya ile döndüler.

13

14) Hamam böceklerinin radyasyondan etkilenmediğini fark eden Alperen Berberoğlu, Kimya Öğretmeni Pınar Sabaz ile birlikte hamam böceğinden elde ettikleri solüsyonu bor ile birleştirerek yüzde 98,25 oranında radyasyonu geçirmeyen yelek yapmayı başardı.

14

15) Sosyalleşmek için spora başlayan down sendromlu Ali Topaloğlu, son 4 yılda katıldığı uluslararası şampiyonalarda 8 kez Türk bayrağını göndere çektirdi.

15

Kaynak

Armoni Bayar

Vice President at ÖğrenciKariyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir